V tomto článku bych měl zhodnotit nejen svůj pohled na komunistickou reklamu ve školním časopise, ale i svůj pohled na tento časopis a samozřejmě do toho zamotám i věci, co nesouvisí ani s jedním. Aby nedošlo k omylům, říkám rovnou, že jsem zaujatý ódeesák, na vysoké jsem byl pouze na záchodě a v bufetu a nebudu se ani trochu snažit o objektivitu.
Věc: Časopis studentů Fakulty sociálních věd UK zvaný Sociál zveřejnil na stránce 11 ve svém osmém čísle z října 2006 reklamu na KSČM.
O časopisu
Za můj život se mi už několik školních časopisů dostalo rukou. Jejich kvalita byla velice nízká. Proto jsem očekával něco podobnýho i od Sociálu. Ostatně si myslím, že něco jako školní časopis, je koncept už tak deset let přežitý. Dnes jeho místo převzaly školní internetové stránky (aneb zkuste najít nevýhodu webu oproti časopisu).
Název Sociál mi svírá půlky. To slovo neznám a jediné, co mi připomíná, je slovo asociál, pak si vzpomenu na socánka z kampaně ČSSD a teprve potom na FSV UK, ale to jenom proto, že už mi dříve někdo řekl, že to je jejich časopis. (Jak krásně naopak zní Déčáci :)).
Jak jsem říkal, od svého prvního setkání se Sociálem jsem očekával, že to bude bramboračka. Řekl bych, že na první stránce je všechno špatně. A nezachrání to ani Andrea Šopovová svým vzhledem. Naopak nepochopitelně vylézá z tabulky jako Jožin z bažin. To, co mě ale šokovalo, byla tmavá fotka Václava Moravce. Tak tmavou fotku, na které nejde nic vidět, jsem v novinách nikdy neviděl, čím to?
A ty nadpisy. Petrusek slaví 70. A čeho? Brambor? Buď tam chybí let, anebo se tam má napsat sedmdesátiny. Ekonomická seznamovačka advanced. Slovo seznamovačka bych přežil a ani mi tolik nevadí, ale advanced? Radku, Radku! Takovýmu makaronismu už chybí jenom nálepka BETA. A laciný výkřik EXKLUZIVNĚ radši přejdu bez komentáře.
Četl jsem pár článků. Jelikož se jedná o časopis studentský, byl jsem překvapen, jakým stylem jsou psány. Články jsou psány nezáživně a člověka u nich udrží snad jen železná vůle. A pokud jsem si dobře všiml (možná jsem měl jenom smůlu na články), chybí v nich jakýkoliv náznak kritického pohledu. Možná by se ten časopis měl jmenovat Růžový bryll.
Malý exkurs: Že do časopisu nepíší studenti žurnalistiky o něčem svědčí. Byl bych rád, kdyby si případný sem zbloudilý člen redakce zkusil vzít moje výtky k srdci, protože milionářů a novinářů není nikdy dost. (Tím nemyslím, že by do Sociálu měli psát novináři, ale že redakci Sociálu přeji co nejrychlejší zlepšení, aby z nich byli novináři.)
Reklama na zločince
Tak konečně se dostáváme k té odporné věci, k té reklamě na KSČM. Reklama zabírá půl stránky. Reklama je již rozbírána zde a zde (některé názory obou stran jsem si dovolil vypůjčit) (nově navíc i zde). Můj názor je jednoznačný — reklama tam nemá co dělat. Do plátku, který podporuje komunisty, bych nepsal články ani za rychlejší odbavení v bufetu u Platóna na FF, ani bych si jej nekupoval.
Argumenty protistrany, šelmovsky jsem si je vypůjčil od Radka, si teď postupně objasníme.
Reklama KSČM je legální. No a? Copak se něco dělá z toho důvodu, že to není v zákonu zakázáno? Budu chodit se zavřenýma očima? Je to legální? Je. Kdybych tu měl vyjmenovat všechny věci, které se nedělají, přestože nejsou zákonem zakázány, navýšil bych celkový počet slov tohoto blogu několikanásobně.
Když si založím časopis Kanál, přetáhnu Sociálu půl redakce a budu jim velkou konkurencí, a budu v jejich časopise chtít inzerovat na půl stránky, nechají mě? Ne? Není to snad reklama legální?
Časopis je živen zejména z inzerce. Při ceně 18 Kč a předpokládané nulové odměně redakci tomu odmítám věřit. Tedy chci přesnou účetní bilanci.
Proč by měl časopis cenzurovat vysokoškolákům informace? ??? Když tedy nebudu podporovat svého ideologického nepřítele, někoho, kdo mě chce zničit, je to cenzura? Reklama je obchod. Když s někým nebudu obchodovat, není a nemůže to být cenzura. Máme svobodný trh, takže si KSČ(M) může inzerovat v Haló novinách, jak často bude chtít.
Ještě jsem viděl argument ve smyslu, že čtenář Sociálu je svéprávný a názor si udělá sám. A co když si udělá názor, že KSČM bude volit? Opět se dostáváme do toho samého — proč podporovat svého nepřítele?
Republiku si rozvracet nedáme!
Proč je KSČM náš nepřítel? Proti KSČM musí bojovat každý pravý demokrat, každý pravý skaut, každý pravý novinář, každý pravý bloger, každý chytrý člověk, každý, komu není lhostejná Sametová revoluce. A právě jako demokrata, skauta, novináře, blogera, chytrého člověka a jako dědice 17. listopadu mě takové chování neskutečně uráží!
Na komunisty nesmíme být mírní! Už s nimi máme historickou zkušenost. A to velice špatnou. Historická zkušenost studentů říká ne takové reklamě, protože studenti byli na školy přijímáni na základě členství svých rodičů ve straně. Historická zkušenost novinářů říká, že mohli leda komentovat sport.
Je nad slunce jasnější, že to samé by nás potkalo znova. Kdo tomu nevěří, je buď strašný hlupák, nebo poslední léta strávil v trezoru. Nejenže to maskování v přidání M do názvu prokoukne malé dítě, ale podívejme se na parlamentní hlasování.
Chlapce, který by za mnou přišel s požadavkem na otištění reklamy na KSČM, bych vykopnul ze dveří a kdybych neměl nejlepší náladu, nezůstalo by jenom u toho. Kromě toho bych ve svém časopise neotiskl takovou rozpixelovanou a i jinak hnusnou reklamu (i kdyby byla na panenku Chou-Chou), protože můj časopis by měl nějakou úroveň.
O komunistech obecně
Ještě jeden exkurs ke komunistům obecně: Bývalo pravidlo, které porušilo to prase Paroubek, že s komunisty se nevládne a nepočítají se do koaličních počtů. Proč by jinak Špidla horko těžko dělal koalici 101, když měl s komunisty 111? Proč je to obdobně v Německu, kde SPD (aka socani) ani nenapadlo spojit se s PDS (aka komanči)? Možná, že levičáci měli zákaz komunistů požadovat po revoluci nejvíce. Zbavili by se tak tíživého balvanu, který jim bere hlasy, ale nemohou s ním vládnout.
Stále si ale myslím, že je správné, že KSČM zakázána nebyla. Jak ukazují zkušenosti z Polska, Maďarska a dalších zemí, komunisté se přes noc přelili do jiných partají, které se pak dokonce dostaly do vlád nebo na prezidentský úřad (viz Kwasnievského). Je proto dobře, že u nás jsou ti hajzlové jasně podepsaní pdo svým pravým názvem a aspoň někdo se jich ještě štítí. Jejich sláva bude uvadat s tím, jak budou vymírat jejich voliči. V žádném případě by nebylo dobře, pokud bychom je pustili z onoho pomyslného ghetta. Mandát z demokratických voleb, kterým se oháněl Standa Gross i jiní, je dějinami dávno vyvrácený argument (40 % pro NSDAP, 40 % pro KSČ apod.).
Pár krátkých poznámek na závěr: Jsem proti jakékoliv politické reklamě ve školním časopise, na extrémistické strany (paroubkovskou ČSSD nevyjímaje) obzvláště. V MF Dnes jsem nikdy reklamu na nic podobného neviděl. Časopis Sociál u mě získal dva kladné body. První za místy dokonce funkční stránky a druhý za to, že si přece jenom myslím, že se ti redaktoři aspoň trochu rozvíjejí.