Revoluční

Svobodu!Sešel se 17. listopad se 17. listopadem, takže se zase budu chvilku věnovat Sametové revoluci. Věnoval jsem se mu již v článcích 17. listopad, Den boje za svobodu a demokracii a Dvě tváře revoluce. S tématem souvisí i článek o studentech a komunismu Sociál, asociál a srp s kladivem a také seminární práce na téma Sametová revoluce.

Docela hodně mi vadí, že máme předsedu sněmovny agenta Falmera v rozporu se zákonem 451/1991 Sb., Zákonem, kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky, tedy lustračním zákonem. Vadí mi, že skoro žádný komunista nebyl za své zločiny odsouzen. Vadí mi, že lidem nevadí KSČM, že jim nevadí reklama na ní v časopise, který si kupují, že jim nevadí ve studentském časopise.

Česká televize vysílala k letošnímu výročí vynikající pětidílný dokument Labyrintem revoluce, který se věnuje několika aspektům revoluce. O každém díle jsem prohlásil, že byl skvělý. Díly se jmenují „Od okupace přes normalizaci k revoluci“, „Bezmocní u moci“, „Slovensko, jiná revoluce“, „O ekonomiku jde až v první řadě“, „A co s komunisty?“. V pořadu vystupuje mnoho aktérů revoluce od Václava Havla přes Václava Klause a Petra Pitharta až po Oskara Krejčího nebo komunistické poslance.

Policejní kordon

Momentálně nám vážně hrozí vláda, která bude přímo závislá na komunistických hlasech. Snad se to nestane. Každopádně už se Velký Jiří Paroubek zapsal do české historie tím, že započítal komunisty do koaličních počtů. Což se mi nelíbí. Nedávno vznikla senátní komise na posouzení ústavnosti KSČM, jejímž předsedou se stal Jaromír Štětina. A pak tu byla aféra s Kalouskem, tzv. bartolomějský den, kterou dodnes nechápu.

Letošní rok aspoň přinesl pozitivní zprávu, že KSČSSD získala pouze 100 hlasů, což je o 11 méně než minule. I když k nim připočítáme zelené extremisty, kteří se zatím chovají nějak divně pravicově, pořád máme míň než 111.

Včera byla na gymnáziu beseda se čtyřmi politickými vězni a promítání filmu o Dr. Miladě Horákové. Debata byla zajímavá a v mnohém poučná. Zvláště pak pro ty, kdo toho o minulém režimu moc nevědí. Když se jeden můj spolužák, syn kandidáta KSČM, zeptal, co jestli si myslí, že je nějaký rozdíl mezi současným a dřívějším komunismem, pěkně mu to jeden z těch politických vězňů nasolil, že komunisté jsou parta zločinců.

Dnešní článek je kratší než ty v minulých letech. A to hlavně proto, že v těch minulých jsem toho zmínil hodně a nechci se opakovat. Ale když si pročtete ty odkazy, budete toho mít hodně :). Pokud budu mít na srdci něco, co se revoluce a komunistů týká, napíšu to i v průběhu roku ;).

Také píší o revoluci: Radek Hulán, dgx