Dawsonův svět (Dawson’s Creek)

Dawsonův světČlověk odnepaměti hledá únik z reality. Stejně tak každý z nás rád vidí někoho se stejným problémem, protože pak v tom není sám. Dnes odvysílala TV Nova poslední díl seriálu Dawsonův svět, který oba tyto požadavky diváka naplňuje a kterému bych se v tomto článku chtěl věnovat podrobněji.

Neviděl jsem všechny díly toho seriálu, dokonce ani většinu ne. Chtěl bych se ostře vymezit zejména proti dvěma nepravdám, které jsem o něm slyšel. V pořadu Merchants of Cool (česky Obchodníci s coolturou) uvádějí tvůrci, že Dawsonův svět je seriál o sexu. To vyjádření mě docela šokovalo, protože jsem nic takového do té doby nepozoroval. V každém filmu i seriálu z poslední doby (snad s výjimkou Pokémonů) je sexu víc.

Dále se mezi nejspravedlivějšími a nejchytřejšími z teenagerů rozšířila zvěst, že Dawsonův svět je telenovela. Momentálně zřejmě není sledování telenovel tolik negersky kůl jako třeba sledování amerického nezávislého léta na ČT2 nebo The Dismissed na MTV. Dawsonův svět a běžná telenovela se totiž od sebe liší jako profesionalita jejich tvůrců.

Telenovely i Dawsonův svět vysílala/vysílá naše nejsledovanější televize zhruba v době, kdy přicházím ze školy domů. Moje první kroky vedou k televizi a teletextu. Telenovela mě nikdy nedokázala zaujmout, abych jí po přečtení teletextu sledoval. Telenovela výkony svých herců připomíná špatné divadlo, dialogy připomínají myšlenky autisty po užití LSD a kamera, střih, režie — všechno špatně.

Kdežto Dawsonův svět má příběh, i když ne kdovíjak silný, natočen je zdatně a dialogy mají logiku, i když si vzpomínám, jak mě 15letý Pacey Witter neustále iritoval tim, jak dělal chytrýho.

Semi-autobiografický Dawsonův svět je seriál o kamarádství. Úplně jinak pojatý než Přátelé. Přátelé chrlí jednu zábavnou scénku za druhou, Dawsonův svět naopak hraje na city. Vždyť koho by nedojalo, jak se dva nejlepší kamarádi hádají kvůli holce, která miluje oba dva? Koho by nešokovalo, když bývalý přítel Joey Potterové zjistí, že je gay? Kdo by se nezamiloval do nádherné, chytré, ambiciózní mírotvorkyně Joey?

Dawsonův svět je příběh kamarádů z Capeside. Dawson Leery, Pacey Witter, Joey Potterová, Jennifer Lindleyová, Jack McPhee a ke konci i Joeyina spolubydlící Audrey Liddelová (na začátku sem pro změnu patřila Jackova sestra Andie).

Dawsonův a Pacey

Hlavním motivem většiny ze 128 dílů je milostný trojúhelník mezi Joey, Dawsonem a Paceym. Joey (jediná postava, která se objevila ve všech dílech) chodí jednou s tím a podruhé s oním. Sice mezitim chodí s kdekým, kdo se nejmenuje ani Dawson ani Pacey, ale je jasné to, k čemu se přiznává v posledním díle. Totiž, že miluje Paceyho. A že miluje Dawsona. Musím říct, že jsem byl napjatej jak struna, jak to diváci tvůrci vyřeší. A nefandil jsem ani jednomu z nich. Nevím proč, ale od začátku jsem fandil hlavně tomu, aby ty dva byli zase kámoši jako dřív. A Joey jim to nechtěně kazila. Hm, nebudu tady vykecávat, jak to dopadlo, co kdyby se na to ještě někdy někdo chtěl podívat, to bych mu nemoh udělat.

Abych se zase vrátil k začátku tohoto příspěvku. Únik z reality je každá knížka nebo televizní produkt. Mám rád happyendy. Argument, že život končí smrtí a ne happyendem, je tak neuvěřitelně falešný, až se mi z toho kroutí knírek. Když budu chtít něco bez happyendu, budu žít život. Ale když budu chtít něco s happyendem, sáhnu po knize nebo ovladači.

Seriál o partě kámošů z massachusettského městečka je zaměřen na teenagery a jak jsem našel na Wikipedii, je známý díky užvaněnosti a složitosti dialogů (více). Hlavní zbraní seriálů je následující jev. Seriál sice v jednu chvíli sledují milióny diváků, ale v jedné místnosti sedí jeden člověk nebo pár přátel. A když leze někdo šest let do party mezi zavedené přátele a dokáže je pobavit, to by bylo, aby se z něj nestal jejich přítel. Proto mívají lidé tak silné vazby k seriálovým hrdinům, ale např. i k hlasatelům zpráv.

JoeyV Dawsonově světě, jímž jsou inspirována např. Gilmorova děvčata, pozorný divák uprostřed Evropy, ke kterému sem tam dolehne informace (často zavádějící) o USA, nalézá mnoho zajímavých reálií o rodinném životě, o škole atp.

Závěrem bych snad řekl jen to, že kdybych byl v Capeside (nádherné to město), tak je jasný, že Joey by nejvíc milovala mě /:=(.

A dotaz na angličtináře. Skutečně je ten název Dawsonův potůček, nebo je v tom skryt nějaký idiom/t?