Drahý McDonald?

To se vám takhle nějaká úderná hesla táhnou časem jak tlustej sopl a ne a ne se jich zbavit. Jedno z nich je, že u McDonalda je draho. Říká to taková spousta lidí, až je mi z toho blivno. Zejména proto, že to není pravda. Když jim to ale řeknete, začnou rozmlouvat o útulných hospůdkách (rozuměj zřejmě zaplivaných špeluňkách). Podívejme se na fakta.

Kolik stál hamburger před 15 lety a dnes
Hamburger 19 Kčs (20 Kč)
Big Mac 48 Kčs (62 Kč)
malé hranolky 13 Kčs (24 Kč)
třetinka piva 33 Kčs (30 Kč)
Coca Cola 11 Kčs (20 Kč)

(zdroj: iDnes.cz)

Někoho to možná už trklo. Koho to netrklo, tomu to povíme. 20 Kč ze začátku roku 1993 mělo na začátku roku 2007 hodnotu zhruba 7,80 Kč. Dámy a pánové, to je inflace, co? Okamžitě rozbijte prasátko a běžte si něco koupit, než se z těch peněz stanou bezcenný korálky! (Pokud máte ty peníze v bance, tak neztrácej hodnotu tak rychle, ale na druhý straně jí taky ztrácej zatraceně rychle.)

Vezměme ty ceny jako by byly ze začátku roku 1993. (O roku 1992, kdy byla inflace přímo obrovská, raději nemluvě.) Pokud by se McDonald držel inflace, musel by hamburger stát 48,60. A to on, panečku, nestojí. Stojí 20 Kč. Za pohou dvacku máte to, co byste měli mít za pajcku, pokud by se McDonald držel původní cenové hladiny.

Obdobně můžeme postupovat i s ostatními komoditami. Všechny by měly být 2,56krát dražší (např. Big Mac za 122,90). A nejsou. Takže můžeme říct, že zpočátku McDonald drahý (možná) byl, ale za těch 15 let se mnohé změnilo.

Pro pořádek dodejme, že vliv samozřejmě nemá jenom inflace, ale i mnoho dalších faktorů, které jsou ale více či méně spekulativní a někdo by jim nemusel věřit.

Doufám, že jsem v tom neudělal nějakou zásadní botu :)

37 thoughts on “Drahý McDonald?”

 1. To jenom znamená, že v počátcích byl MD ukrutně předražený (doopravdy). Jenže vyčítat se mu to nedá. Tehdy se chtěl nažvejknout každý.

  Každopádně i dnes je mi líto dát za suchou housku s karbanátkem, osmažený brambory a trochu sirupu 70-100 korun. To už si raději připlatím a zajdu si někam na pořádný tatarák, nebo biftek. Než takovéhle sračky v plastu a papíru.

  Na druhou stranu, když dostanu při cestě domů ve dvě ráno hlad, je ten MacDrive to jediné, co se dá jíst. Pak ještě maximálně koupit mraženou pizzu na benzínce. O těch hnusných bagetách, plných odporné majonézy ani nemluvím.

  Vůbec by mě zajímalo, proč tady všichni tak rádi žerou hnusnou, žluklou majonézu. Co bageta, to majonéza. Máme na trhu takových druhů pomazánek a pomazánkových másel, ale oni cpou všude majonézu. Vždycky když v tom chlaďáku vidím ty bagety, představím si řadu ukrajinek, které na ranní směně špinavýma prackama plní ty bagety. Hrábnou dlaní do špinavého kýble s majonézou, kydnou to do té bagety, hrábnou vedle pro kus zeleniny, pak to splácnou a pošlou dál. Ble.

 2. To že je teď McDonald levnější než před 15 lety se nerovná tomu že je levnej. Takovej drobnej logickej kiks, i když podpořenej pěknýma faktama.. ;)

 3. McDonald nemám ráda skrz jeho atmosféru (coby člověk na atmosféry přecitlivělý), skrz jeho jídlo (nasáklé atmosférou), skrz jeho odpadky. Cena za návštěvu a tu zbylou srandu mě nikdy nedokázala a zřejmě ani nedokáže rozrušit, neb je mi po všech mých osobních ‘skrz’ celkem úspěšně fuk.
  Mi tak připadá, že je to tu poslední dobou samý sopl nebo blivno. :sad:

 4. Nádhera! V článku není ani slovo o tom, že by McDonald byl levný. Není tam ani žádné hodnocení jeho restaurací. Je tam jenom jeden velmi jednoduchý ekonomický rozbor vývoje jeho cen. Lepší ukázku funkční negramotnosti abys pohledal.

 5. Dobrá, tak se tedy raději zeptám – naráží tvá druhá věta na mě? Protože jestli jo, potřebuju ti ještě něco ukázat.

 6. Jestli nebyla pro mě, zůstanu u původního mírumilovného záměru, který chtěl ten tvůj jednoduchý ekonomický rozbor pod článkem trochu obohatit o něco méně ekonomického (tj. názor toho, kdo nestuduje VŠE ;-) ), prohodit něco o usmrkané úrovni a pak jít zas pryč. Jej.

 7. Druhá pro tebe nebyla, ale ta třetí ano (potíže s počty? :) ). O to už jsi ten článek navíc obohatila, ač to před tebou už udělal Lokutus, ač o tom článek vůbec nebyl a ač jsem o to ani nestál, protože pro mě kupodivu není žádné tajemství že ne každému musí jídlo u McDonalda vyhovovat.

  Když napíšu, že jsem jel do Kraslic vlakem, tak mi taky pod článek, kterej se toho vůbec netýká, napíšeš: “Vlaky smrdí! Nesnášim je! Haf!”?

  Ale spojit “usmrkanou úroveň” a McDonalda, to mi přijde vážně k smíchu.

  VŠE s tím nemá co dělat. Tohle jsme se učili počítat, myslim, v sedmý třídě. Jestli mi teď každej bude za jakejkoliv názor předhazovat VŠE, tak to teda potěš pámbů.

 8. Aha, takže věty “Jedno z nich je, že u McDonalda je draho. Říká to taková spousta lidí, až je mi z toho blivno. Zejména proto, že to není pravda.” si nemáme vykládat jako že u McDonalda je podle tebe levno? Myslím, že Zdenis má pravdu a sice, že se jedná o drobný logický kiks.
  Druhá věc…prohlášení “u mcd je draho” nejsou žádnou bernou micní, prostě si tak lidi stěžují. Je to stejné, jako že vláďa stojí za hovno, je hnusný počasí, jágr neumí hrát hokej a tak…
  Třetí věc… jak bys měřil draho? A jak levno? Jak pak můžeš říct, že tam není draho? Někde se to draho měří a v určitém bodě stupnice se levno láme v draho a naopak? Možná by mi to pomohl vysvětlit nějaký graf…

 9. Je to logický kiks, ale váš, protože levno a draho nemají vztah doplňku.

  Lidi si tak stěžujou a já říkám, že to podle mě neni pravda. Stejně jako podle mě neni pravda, že Jágr neumí hrát hokej.

  Já draho měřit nepotřebuju. Já vim, kde je pro mě draho a tim to pro mě hasne.

 10. Asi jsem tu tvou “Nádheru!” mylně považovala za jakýsi neutrální výkřik.

  Pokud vím, Lokutus se zabýval cenami, majonézou a Ukrajinkami. Tím jistě článek obohatil, ale já udělala tu chybu, že jsem si ještě dovolila reagovat po svém. Po svém a k tématu. Jasně, že o to nebudeš stát, mě mělo rovnou napadnout. Tak příště. :o)

  Když napíšeš, že jsi jel vlakem do Kraslic, nejspíš se tě zeptám, jaká byla cesta. Nebo možná co jsi tam dělal. Ach jo. Tohle tvé přirovnání patří k těm, co srovnávají hranaté kočky a národní knihovnu.

  O úrovni jsem se zmínila pod jedním ze tvých článků, což mi připadá zcela na místě. Přinejmenším podivná je ale tvá reakce, když napíšu svůj názor, bráním se, když mě obviníš z funkční negramotnosti, a ty z toho vyvodíš, že mám nějaký problém, který si navíc neumím uvědomit.

  VŠE ti nepředhazuju, mám jen něco proti vynášení do nebes. Ale to by bylo mimo naše téma, takže poznámku o ní beru zpět.

 11. Podle mě jsou i ty Ukrajinky se špinavýma rukama, zapatlanýma od majonézy pro McD škoda. :lol:

  Ale v podstatě jsem chtěl ke kontextu článku říci, že souhlasím s tou spoustou lidí. MacDonald je drahej i zadarmo. Takže byl, je a bude vždycky drahej.

 12. Destiny: Aha, takže k tématu jak McDonald reaguje na inflaci je to, že ty McDonald nemáš ráda. Zajímavé.

  Jestli to přirovnání s vlakem neodpovídá, tak ať do mě bací blesk!

  Zbytek jsou — s prominutím — pindy.

 13. Lokutus: Nevim proč tě to pořád hází do moderace. Sorry, ale nemůžu za to :)

  No jo, já to chápu, jenže já jsem chtěl říct, že to lidi říkaj už 15 let a neuvědomujou si, že i kdyby to platilo, že je pořád drahej, tak míra tý drahoty se poctatně změnila. A jak říkám, pro mě drahej neni.

 14. Moje pravda? Exaktní výpočty bych si dovolil označit za všeobecnou pravdu, když dovolíš. :mrgreen:

 15. Však proti výpočtům jsem neřekla křivé slovo. :smile:
  Ale jestli dovolím, to teprve uvidím, takhle se mi to docela líbí.

 16. Už tu chybí jenom Radek Hulán, aby řekl, že u McDonalda je žrádlo pro pičmulínky a že profesionál obědvá v Ritzu :)

 17. když ti mekáč přijde chutný, “nedrahý”, klidně se v něm stravuj :) já když si vybírám, co si dám k jídlu, tak většinou nesrovnávám ceny teď a před 15 lety, ale poměr cena:kvalita… a 20 korun za žemli s čímsi odporným a zasmrádlým kusem okurky… nicméně některé věci u meka jíst a pít dají (zrmzlina, šejky, mcflury, horká čokoláda, muffiny a twist), takže občas taky zajdu… (když není široko dalko nic jiného) :)

 18. Například v anglii nebo austrálii je jídlo u Mcdonalda to nejlevnější co se tam dá sehnat.. a tak by to mělo bejt jelikož je to fastfood. Ale u nás za menu z kterýho se dá solidně najíst zapaltíte třeba 120,- a hlavní jídlo v restauraci jistě nebude problém sehnat za 70,- takže jídlům v mekáči se dá přiřadit hodně přívlastků ale levný určitě ne

 19. ngvadi: Tak znova — já přece nemluvim o tom, jak posuzuju, jestli je něco drahý nebo neni, ale jak jsem napsal Lokutovi: “No jo, já to chápu, jenže já jsem chtěl říct, že to lidi říkaj už 15 let a neuvědomujou si, že i kdyby to platilo, že je pořád drahej, tak míra tý drahoty se poctatně změnila. A jak říkám, pro mě drahej neni.”

  tele: Kdyby nebyl tvůj postoj v této diskusi už asi pětkrát vysloven a pětkrát vyvrácen, možná by byl zajímavý.

 20. takže jestli to teď už chápu, nechtěl si ukazovat na to, že obecně mek drahý není (ponechme stranou “pro mě”, když chceme být objektivní), ale na to, že si lidi stěžujou už hodně dlouho na to, že je drahý a přitom neberou v potaz inflaci, takže jsou jejich úvahy chybné? tak? nebo ještě jinak?

 21. Skoro :) . Prostě šlo o to, že ta věta se v čase nemění, přestože produkty Mecha se v čase zlevňují. Ok?

 22. Prostě šlo o to, že ta věta se v čase nemění, přestože produkty Mecha se v čase zlevňují. Ok? A proč by se ta věta v čase měla měnit, když to těm lidem pořád přijde drahý? :idea:

 23. Jo a všimli ste sti tady v pravo takovýho sloupečku se třema obrázkama a nadpisem “Milan čmáře, humanart okénko”? ;) Klikejte na něj co to dá!!! :cool:

 24. Plumm: Jednomu člověku to teoreticky pořád drahý přijít může, ale jinak drahý. To zaprvé. A zadruhé u spousty lidí to už přece nemůže platit, protože se ty produkty posunuly do jejich cenové hladiny. Ale výrok “dřív to tam bylo drahý, ale dneska tam žeru obden” jsem ještě neslyšel. Je to tim, že na McDonalda nadávaj furt ty samý kverulanti.

 25. plumm: Ten fire je dost dobrej, jnom má ten chlápek takovou trochu velkouhlavu a vypadá to jako by neměl krk… Trošku jako Jakub :)

 26. “doufám, že jsem v tom neudělal nějakou zásadní botu” – udělal.
  ceny v mcd přece nebyly stanoveny podle českých platů, stejně jako ceny cd nebo cizích aut se k našim platům násobně nesníží. nanejvýš se mírně přiblíží místním poměrům tam kde to jde (kdysi nižší nájmy provozoven, levnější pracovní síla). je pak věcí rostoucích nákladů výrobce, možností kupní síly, konkurence, prestiže či úpadku značky, kurzu měny (pokud jde o výrobu záviskou i na dovozu), kam/jak rychle se cena do budoucna mění.
  ale jestli máte doma 2 děcka co chodí denně ze školy do mcd, máte hned jasno zda je tam draho a rozbory idnes vám nemusí věšet budíky na nos.

 27. Jseš docela mimo. Botou jsem myslel chybu ve výpočtu, a tu jsem neudělal (nebo aspoň nikdo na žádnou nepřišel). Dál to nemá smysl komentovat.

 28. Kromě toho, že jsem nějak nepochopil myšlenkovou strukturu toho komentáře, mám zhruba tyto výhrady: Není pravda, že cena byla stanovena nějak celosvětově nebo celoevropsky či co se snaží lední brtník naznačit (opravdu jsem to nepochopil, asi je to na jiném myšlenkovém levelu než můj rozum). Cena byla samozřejmě stanovena trhem. Není pravda, že by idnes dělal nějaký rozbor. Není pravda, že má jasno o drahotě McDonalda ten, kdo tam posílá svoje děti na oběd (obdobný plk by se dal použít na jakoukoliv restauraci a měl by stejnou = nulovou výpovědní hodnotu). A hlavně není pravda, opakuji už posté, že o něčem takovém byl tento článek.

 29. já taky nechápu, co brtník bručel.. nechtěl by to říct česky?

Comments are closed.