Ostatně soudím, že všechny dávky musí být bez náhrady zrušeny

Systém dávek už chápou i psi“Ceterum autem censeo Carthaginem esse delendam.” Česky: Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno. Takto zakončoval každý svůj projev v římském Senátu Cato. Bylo jedno, jestli mluvil o lovu včel nebo o dloubání v nose, vždy končil těmito slovy (nebo nějakou modifikací). Nakonec na jeho slova došlo.

Radek napsal článek Romská otázka, ke kterému jsem napsal komentář ve znění: Ostatně soudím, že všechny dávky musí být bez náhrady zrušeny ;) . Ten komentář byl označen za kameňák. Už jsem o zrušení dávek mluvil i jinde. A myslím to smrtelně vážně. Kdyby mě pustili na ministerstvo práce, tak bych to tam pořádně pročistil :mrgreen: . Nijak jsem to zatím nerozváděl, tak dnes to trochu rozvedu. Ale zas ne moc, nebojte.

Dávky jsou totiž nejenom k ničemu, ale ve svých důsledcích, jak se každý může denně přesvědčit, jsou kontraproduktivní.

Dávka v nezaměstnanosti

Její současná výše je tak zrůdná, že se spoustě lidem nevyplácí chodit do práce, tam makat som hodin denně, a pak dostat třeba o tisícovku vyšší plat, než kdyby si celej den váleli šunky doma.

Nechci se tady bavit o konkrétních procentech, ale o principu. Co by se stalo, kdyby se z platu neplatila sociální daň? Lidé by měli víc peněz v peněžence a byla by pouze jejich starost, co s nimi udělají. Ti chytřejší z nich by si spořili na deštivý den, aby měli z čeho žít, až budou případně bez práce. Ti ještě chytřejší by se domluvili se svými kolegy z podniku a spořili by si dohromady. Tak jako tomu bývalo dříve.

Dělníci si spořili sami a žádnej táta Paroubek jim do toho nekafral. Když jeden z nich z nějakého důvodu přišel o práci, ti ostatní — protože ho znali — věděli, že je to férovej kluk a práci si brzo najde. Takhle jedině to totiž může fungovat! Nyní přispíváme na lidi, které neznáme, na nemakačenkovské rodiny, které třeba po tři generace nechodí do práce (to u nás z historických důvodů zatím není možné, ale ten čas přijde). Tito lidé žijí na úkor pracujících. Vzhledem k tomu, že mají stejné volební právo jako ostatní, tak jim táta Paroubek nacpe prachy, a tito vyžírkové ho potom volí. Krása, ne?

Zrušením dávky v nezaměstnanosti by rozhodně nenastala žádná apokalypsa. Naopak by byli lidé nuceni jak ekonomickým, tak společenským tlakem, aby nastoupili do práce. A pokud by přesto někdo nepracoval? Ať chcípne. Tak já si totiž představuju sociální spravedlnost. Nepracuješ — nedostáváš peníze. Pracuješ — dostáváš peníze. Jednoduchý jak facka.

Nemocenská

Institut nemocenské moc nechápu. Je masivně zneužívána, a tak si Topolánkova vláda bere z obojího to lepší. Občan bude platit daň, ale v případě nemoci nic nedostane (první tři dny). Není lepší tu daň rovnou zrušit, a ať se občan o sebe sám postará jako v předchozím případě?

Opět — proč by měl někdo dostávat peníze za to, že nepracuje? V jůesej nemocenská AFAIK není a jak se jim žije blaze.

Dovolená, minimální mzda

Někdo by sice mohl držkovat, že tohle s tématem nesouvisí, ale mně se to sem hodí. Proč je zaměstnavatel povinen platit něčí dovolenou? Tedy platit to, že někdo nepracuje? Normální člověk se snad dokáže se zaměstnavatelem na dovolené domluvit sám. A jestli to nedokáže, není zřejmě svéprávný a měl by okamžitě přijít o volební právo. V jůesej nárok na dovolenou neexistuje. Není pravda, že zaměstnavatelé jsou z toho nadšeni a zaměstnanci že jsou vykořisťováni. Přečtěte si některé články na blogu Johna Vanhary. Jeho zaměstnanci si nechtějí brát dovolenou a on (zaměstnavatel) je z toho nešťastný.

Minimální mzda. To je vocasovina non plus ultra. Někteří zaměstnanci prostě nevyrobí tolik peněz, aby jim mohla být ta minimální mzda vyplacena (typický příklad je hajzlbába). Tento institut pokřivuje mzdový trh — plat neodpovídá práci. Navíc se tento idiotský zákon porušuje. Dělá se to tak, že má někdo smlouvu např. na poloviční pracovní dobu, a přesto pracuje celou pracovní dobu. A Štěch dělá, že o tom nic neví. Kretén.

Důchod

Psát zde znovu princip by snad bylo mlácení prázdné slámy. Prostě a stručně: Lidé si nebudou spořit na důchod u státu (= nebudou platit daň), peníze jim zůstanou a oni si s nimi udělají, co uznají za vhodné. Někteří si budou spořit na důchod, jiní si koupí oktáfku fmetle a na hlínách. Ti první si budou užívat delšího života bez práce, ti druzí buď bídně zhynou hladem, nebo budou až do své smrti smrťoucí pracovat.

Samozřejmě se dají vymyslet různé kombinované systémy, ale prostě není pravda, že dávky existovat musí. NE-MU-SÍ. V historii dokonce nikdy neexistovaly. Sociální stát je výmysl až poslední doby.

O komentáře typu “takhle to nejde” nebo “ty rádoby liberále” nestojím a mažu je. A na otázku “snad se nechceš vrátit do divkého kapitalismu 18. století” odpovídám předem: Chci.