Proč byste pozadí webu rozumět neměli a Proč UK netiskne vlastní deník?

Rozumíte převodovce? A používáte auto? Rozumíte vesmírnému výzkumu? A používáte alobal?

Lidé musí pochopit, že stránka musí být napsaná ve WTF OMG XHTML podle standardů konscorcia SEX, BIS a WC40 a že internet není to modré éčko na ploše.

Proč by měli? Není důležité, že si přečtou to, co chtějí, podívají, na co chtějí, založí na blog.cz svůj blogísek o Tokio Hotelu a žijí spokojeně?

Nemám nic proti tomu, když někdo chce rozumět CSS, HTML, PHP, API a všemu možnému. Já tomu nerozumím. Umím pár základních značek a levidel HTML, o poznání míň kouzel v CSS a s PHP se někdy peru dost nemilosrdně metodou pokusů. Rozumět bych tomu chtěl, ale copak to jde, když na Wikipedii je 1,6 miliónu hesel, které musím číst (některá z nich denně)? :)

Myslím si, že zanedlouho přijde doba, kdy tvrobě webů budou rozumět jenom koumáci a ne kdejaký teenager (ne že by tomu dnes nějak extra rozuměli, viď Lumpy?). A jsem přesvědčen, že to nijak neohrozí vlastní správu webů, protože spolu s tím přijdou WYSIWYG editory.

No, jenom jsem se k tomu někdy chtěl vyjádřit a dneska mě k tomu přivedl Radek. Myslím, že to může být zajímavá rubrika, jenom ne úplně souhlasím s kapitolou Proč se to učit. Víc mě ale štvou všichni Firefox fanz, o čemž byla řeč v citaci.

***

Studenti univerzit v USA tisknou vlastní deníky. Nevěděl jsem to. Teď to vím díky Rory Gilmorové. A způsob práce nastíněný v yaleském deníku a jeho skutečná podoba mě docela šokovaly. Pracoval jsem v jedněch profesionálních novinách, dokonce týdenních (= víc času). Nedalo se to srovnat. Mám silný dojem, že takhle u nás nepracuje ani Mladá fronta. Proč se na UK netiskne deník třeba s názvem Charles Ňufs? Argument o malém počtu studentů nechci slyšet, protože to není pravda. Víc než 300 lidí, co si říkaj studenti žurnalistiky, a hodně dalších z jiných oborů v případě prestižního listu by deník vydávat mohlo.