Tedy takhle blbý bych nechtěl být

Dnes vyšel v Mladé Frontě rozhovor s prezidentským kandidátem Služebním Pivem, známým pod krycím jménem Dienstbier. Jindy neskutečně příšerná Jílková se dneska snažila. Snažilo se i Služební Pivo. A padaly z něj takové bomby, že by se ten rozhovor měl zaznamenat do archivů MF zlatým písmem. Pojďme si ale okomentovat ty největší perly.

V každém případě je zvláštní, že vám to hatí zrovna pan Bursík. Byl vaším místopředsedou v Občanském hnutí i ve Svobodných demokratech. A ČSSD — nebýt pana Bursíka — by pro vás byla.
Mám na to sice svůj názor, ale jak je to v tom vtipu — mám svůj názor, ale hluboce s ním nesouhlasím.

Ten vtip evidentně neznám a reakci nechápu. Ale to bylo jenom pro zahřátí. Pokud ten vtip někdo znáte, tak mě prosím pobavte.

Přejděme k tomu, co je vám vyčítáno. Třeba pan Kalousek — vypadá to, že ten vás opravdu volit nebude — řekl, že chce, aby byl prezidentem zkušený politik. A vás, který jste prakticky všechny své politické souboje prohrál, může těžko označit za zkušeného politika.
Tak zaprvé — největší porážku jsme utrpěli 21. srpna 1968. A od té doby je už každá porážka jenom směšná. A pak jsme vyhráli v 89. roce. Neříkám, že jsem to udělal já nebo Charta nebo kdokoliv. Protože bez podpory celého národa by to nešlo. A dále, já si nedělám žádné starosti. Churchill, Adenauer, Tomáš Masaryk a mnozí další zažili prohry.

Jestli si toho pan Služební Pivo nevšiml, tak Churchill, Adenauer i Masaryk byli řádně zvoleni v lidovém hlasování, i když tedy u toho Masaryka o tom moc nevím. Každopádně byl Masaryk uznávanou osobností mezi politiky i mezi občany. Jestli není pro někoho několik ostudných proher ve volbách v demokracii překážkou ke kandidatuře na prezidenta, tak to buď není demokrat, nebo ať do mě bací blesk!

Ano, ale vám je vyčítáno, že kromě voleb v roce 1990 jste všechny ostatní prohrál. A i Miloš Zeman o vás řekl, že nechce, abyste byl prezidentem, protože jste byl neúspěšným předsedou.
Víte, já vycházím z nádherného motta Viléma Mlčenlivého, zakladatele moderního holandského státu, který prohrál všechny bitvy s vévodou z Alby: “Není třeba doufat, abychom jednali, není třeba uspět, abychom vytrvali.” A tak se chovám celý život bez ohledu na to, jestli jsem kvůli tomu v kriminálu, nebo ministrem.

WTF?

Jakou vlastnost, která vám chybí, mají úspěšní politici?
Podívejte se ? úspěšní politici… Je úspěšné podílet se na rozkradení národního majetku v devadesátých letech při takzvané privatizaci? Já to za žádný velký úspěch nepovažuji. Vždyť ta Klausova garnitura, která tohle udělala, padla po takzvaném sarajevském atentátu. Takže já nevím, co je vítězství a co je porážka.

Mohu se pyšnit jedině tím, že z bývalých členů OH — možná najdete někde jednu dvě výjimky — neměl nikdo majetkový skandál, žádnou korupční aféru. Což se nedá říci o mnohých jiných seskupeních.

Ano, ano. To je jasné jako facka! Ten špatný Klaus udělal privatizaci nikoliv z liberálního přesvědčení (které se později ukázalo jako správné), ale proto, aby si nacpal kapsy. Čumte, jak mu přetýkaj! Ten druhý octavec, tak to je snad frk. Jak může mít někdo z OH majetkový skandál, když byli tak neschopní a nedostali se ve volbách do parlamentu? Boga jego!

Na jaře získal od bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory třetinový podíl ve firmě Moravia Energo za 21 milionů, ty mu někdo půjčil…
… to bych si mohl půjčit já nebo vy také…

Tak tady pan Služební Pivo lže. Pochybuju, že by si ty peníze mohl půjčit on (proč to neudělal?), a téměř jistě vím, že si je nemůže půjčit Jílková. Co to je kurwa za píčovinu? On někdo ví, že se dá na akciích vydělat pětinásobek a radši na to někomu půjčí? Tomu doopravdy někdo věří? Tak to jsem blázen.

… a teď ho prodal za 100 milionů slovenskému podnikateli Pavlu Krúpovi.
Je úspěšný, no.

Během půl roku vydělal osmdesát milionů.
No a co? Já nevím.

Přijde vám to v pořádku?
Já nevím, jestli je to v pořádku. To může být také klikař.

Tak to je teda borec, ten kandidát na prezidenta. Jen co je pravda.

…Ale pokud my a Poláci, a nevím kdo, budeme neustále kverulovat, tak to bude opravdu Evropa dvou rychlostí. A my budeme tou periferií.

Jak na to pan Služební Pivo přišel? Zajímavé je, že země mimo eurozónu mají vyšší rychlost růstu HDP. Máme dvourychlostní Evropu. Ale která je ta pomalejší?

…Takže zase nemáme termín pro euro.

Tak to je tragédie přímo nevýslovná.

A kdybyste byl prezidentem, zval byste na Hrad i komunisty?
Prosím vás, ti komunisté jsou řádnou stranou, legitimně zvolenou dvanácti procenty obyvatel. Všichni musí usilovat o jejich hlasy jak pro prezidentskou volbu, tak pro nové zákony.

Je to s těmi politickými vězni ale švanda, co říkáte?

A teď ? kdo si myslíte, že se stane příští rok prezidentem?
No samozřejmě já. Jinak vám nemohu odpovědět.

Nou cement.

One thought on “Tedy takhle blbý bych nechtěl být”

  1. Jo.. já sem se smál nebo nechápal přesně na těch samejch místech… akorát jsem to nedočet, protože to byla ztráta času

Comments are closed.