Budiž tma

Věnováno památce Thomase Alvy Edisona

Už pouze do pondělka máte čas na to, abyste si sami rozhodli, čím si budete svítit. Od září si toto právo vyhrazuje eurohujeriát. V Bruseli totiž vědí, že si nesmíte svítit klasickou žárovkou tzv. edisonkou. Musíte si svítit úsporným čímsi, co jednak vůbec nesvítí, jednak vypadá odporně a jednak vůbec není ekologické. Říkejme tomu třeba bursíkovka.

Zatím se nařízení týká osmdesáti- a vícewattových žárovek, ale přijde den, kdy bruselský úředník bude kontrolovat i to, jestli vám náhodou v noci nesvítí věčné světýlko na repráku. Evropská unie by nejraději vyhlásila, že v noci nesmí fungovat ani tužkové baterky. To by tak hrálo, aby si někdo svítil, když o tom vrchnost neví.

A proto disidenti kupují žárovky jako diví. V Německu hlásí vyšší prodeje o stovky procent. V úterý prvního září bude Strana svobodných občanů na náměstích rozdávat ilegální stowattové zářivky.

Budiž světlo, řekl Bůh. Budiž tma, řeklo Špidlo.

PS: Samozřejmě bych dokázal snést stovky argumentů, proč je to rozhodnutí imbecilní. Ale pokládám imbecilitu tohoto nařízení za tak očividnou a nespornou, že bych pokládal za urážku p. t. čtenářovy inteligence, pokud bych to dále rozebíral.

14 thoughts on “Budiž tma”

 1. Mimochodem jak jsi došel na to, že “úsporné cosi” nesvítí? A navíc to vůbec nemusí vypadat odporně.

 2. Jo, tohle mě taky sere. V plzni v pokoji mam 200W žárovku bo potřebuju světlo a nechci jak jouda kupovat celej lustr. Asi nakoupim zásoby na pár let dopředu.

  area: Úsporky svítí děsně málo a trvá, než se rozsvítí naplno. Našroubuj si třeba úsporku 24W, která má prej svítit jako 120W normál. A pak si tam našroubuj 120W, nebo klidně 100W a porovnej:) Nebe a dudy. Nebo spíš dudy a nebe, abych dodržel pořadí.

 3. A kromě toho…když mam večer otevřený okno a komáři a jiná havěť, co letí za světlem, sednou na tu dvoustovku a rovnou chcípnou, s úsporkou je budu muset odhánět manuálně. Takže další nevýhoda:D

 4. :D

  Proč jsou dudy horší než nebe? Přiznám se, že význam tohohle rčení asi moc nechápu :)

 5. Když se vžiju do toho, co to vymslel, tak asi bo v nebi se jenom válíš na obláčku, nahatý andílci tě od rána do večera masírujou:D a co si přeješ, to ti bůh osobně zařídí…no a dudy, musíš do toho foukat jak jouda div si plíce nestrhneš a ve výsledku to stejně mečí jak koza. Takže asi jakože “lepší zewling v nebi, nežli foukat v dudy”, nebo tak něco:D

 6. vlastně kecy, nemusíš do toho foukat, tak jinak…musíš to mačkad, div si tenisovej loket nezpůsobíš:)
  A na konci: “Lepší na oblaku se válet, než mít tenisový loket” :D

 7. *mačkat

  Jinak teda já mam dudy rád. Ten zvuk se mi líbí:)

  Ono je i docela dost možný, že to vymyslel nějakej dudák žejo. V tom případě by to znamenalo, že lepší, než mít navěčnost společnost v podobě tlustejch a nahatejch andělíčků, je pořádně si s kapelou zadudat někde, kde se tancuje a pivo teče proudem:D Ale nevim. Každopádně úsporka nesvítí, že :)

 8. To s těma úspornejma žárovkama a zářivkama je trochu frk.. záleží na tom, jakou si koupíš značku a pokud se řídíš doslova srovnávacíma tabulkama výkonů, tak si osel. Jde o jiný technologie a tabulka ti jenom říká, jak silný osvětlení dostaneš při stejnym příkonu. O kvalitě světla tam ale neni řeč.

  Nicméně je pravda, že většina z nich má kratší životnost než “starý” žárovky a některý “nabíhaj” dlouho.

 9. Dyť jo…”jak silný osvětlení dostaneš”. A co je kvalita světla fakt netušim. Na těch krabkách vždycky píšou svítivost a vedle toho je kolikawatový normál žárovce to zhruba odpovídá. A to je to co mě zajímá, co každýho normálního člověka zajímá:) Vzhledem k tomu, že to prostě nesvítí bych potřeboval aby tam bylo napsáno tak 400W a žádnou takovou jsem v krámě ještě v životě neviděl. A tipuju, že až jí uvidim, tak bude tak za 10 táců:D

 10. Kvalita osvětlení nezahrnuje jen prostou hodnotu svítivosti (nebo jiné podobné veličiny, která zahrnuje pouze energii vyzářenou do prostoru), ale i další dost podstatný parametry, třeba barvu.

  Když si kupuješ žárovky, při jejichž světle vidíš všechno modře nebo se při tom světle nedá číst, tak to hned neznamená, že je nová technonologie debilní.

  Ten bruselskej zákaz je to, oč tu běží, to je píčovina. Ale kecy a oslavování starejch žárovek, to už je navíc a připomínání to pindání strejců v hospodě, který potřebujou remcat.

  Je to podobný, jako kdyžs filozofal s Martinem na Twitteru, proč má Apollo pěkný fotky a videa na hovno. Kdybys věnoval aspoň pět minut zjištění příčiny, tak bys zjistil, že tam měli TV kameru kvůli přímýmu přenosu z přistání a filmová kamera se jim už do modulu nevešla. Tenkrát byly TV a film dost odlišný věci a každý měl svý udělátka. No, ale to nebránilo strejcům, aby zanadávali, jak jsou ty kokůtci z NASA hloupí.

 11. O technologii nikdo nemluvil. Mluvíme o tom, že bursíkovky (takto konkrétní výrobek, nikoliv technologie) nesvítí, což je neoddiskutovatelný fakt.

  Je nasnadě, že lidem vadí ten zákaz hlavně proto, že jim zakazuje dělat něco, co chtěj. Kdyby zakázali třeba jíst k snídani chleba a zakusovat k tomu jablko, tak mi to samozřejmě bude vadit z principu jako jakejkoliv jinej zákaz, ale nebude mě to v ničem omezovat, protože já takhle snídani nejim.

  Málo platný, ale edisonky jsou fakt lepší.

  Dyť s tim videem z Měsíce to je snad jasný, ne? Já se tomu nikdá nedivil, takže mě z toho vynech.

 12. Mně je třeba barva světla uplně u zadku. Já chci prostě aby to svítilo. Navíc žárovky, co se běžně prodávaj do domácností, se od sebe tou teplotou světla neliší natolik, aby při stejný svítivosti, jedna pocitově dávala víc světla, než ta druhá. Takže nějak nechápu, co do toho motáš kvalitu světla. Netvrdim, že je nová technologie debilní, protože svítí modře, nebo se u toho nedá číct, tvrdim, že ty úsporky jsou debilní, protože oproti starý žárovce svítí málo.

  A zjišťování příčiny jsem nemusel věnovat ani vteřinu, protože o příčině vypovídá už jenom to, že dokud jsou v kusu rakety, natáčí mnohem lepší kamerou, než když jsou v modulu žejo. Navíc to byla prdel.

Comments are closed.