Chorvatsko vs. Evropská unie

Měl jsem tu na couchsurfing dvě Chorvatky. Bohužel je pracovní povinnosti jedný z nich odvelely do Chorvatska předčasně, takže jsme neměli příliš času na rozhovor.

Nicméně jsem se dozvěděl o náladě Chorvatů vůči EU. Velmi mě překvapilo (v tom nejlepším slova smyslu), že Chorvati nesnáší Brusel zhruba jako já (možná i víc). V referendu by prý až 90 % Chorvatů hlasovalo proti vstupu. Zvěděl jsem tyto tři důvody:

  • Evropská unie trvala na uvěznění chorvatského národního hrdiny Ante Gotoviny, který zemi statečně bránil proti Srbům. (Nevím, jak to bylo doopravdy, ale je neoddiskutovatelnou pravdou, že samozvaný soud v Haagu nemá žádnou demokratickou legitimitu.)
  • Euro všechno zdražuje. Chorvati to vidí, když jedou do Itálie. (Velmi pochybuju o faktické správnosti této připomínky a vůči euru bych našel mnohem lepší argumenty, ale aspoň že tak. :))
  • Acquis communautaire. Vláda přijímá stovky zákonů a vymlouvá se na Brusel. Tak jako ve své době Dluhoslav Sobotka se vymlouvá i u zákonů, které s Bruselí nijak nesouvisí. Např. tam zavedli jakousi státní maturitu, že to prý požaduje na Brusel. Zajímavé, že to je nenapadlo u nás.

Ve svém projevu na sněmu Svobodných jsem zmiňoval, že Chorvati možná odmítnou vstup do Unie. Dnes už jsem si tím jistý. A protože dnes Eurokomis oznámila, že Chorvatsko bere, už se nemůžu dočkat, až v referendech v Chorvatsku i Islandu dostane na prdel.

2 thoughts on “Chorvatsko vs. Evropská unie”

  1. Schválně jsem se na téma Ante Gotoviny bavil s mým chorvatským kamarádem a ten mi řekl, že ti, co se ho zastávají jsou příznivci Ustašovců okolo Splitu a Zadaru, pro většinu Chorvatů prý žádným hrdinou není.

Comments are closed.