Den daňové slobody 2011

Liberální institut spočítal, že letos připadá den daňové svobody na dnešek, tj. 15. června. Znamená to, že na stát musíme pracovat skoro půl roku; jinými slovy, že skoro půlku toho, co vyděláme, nám stát ukradne a dá to nějakým vyžírkům.

Vývoj DDS

Všechno je ještě o to horší, když si představíte, kolik lidí vlastně nevydělává. To pak čistí plátci platí jako mourovatí… Letos nám to vychází o pár dní líp kvůli tomu, že roste hrubý domácí produkt. Vládní výdaje i letos vzrostly. :(

Bohužel nemůžeme tento den vůbec oslavovat. Oslavovat ho můžeme začít teprve, až připadne na březen (jako na Kypru) nebo aspoň na duben jako v Koreji.

Srovnání DDS

Znovu připomínám, že za první republiky měli den daňové svobody v únoru. A určitě nemůžeme tvrdit, že za první republiky bychom zde měli minimální stát. Ale co bychom za ten únor dali, že?

Pozn.: Alternativní výpočty

Pozn. 2: Liberální institut vypadá, že už definitivně umřel. Namísto něj doporučuji Institut Ludwiga von Misese. Je to projekt dělaný tak trochu na koleně, a tak ještě ani zdaleka není takový, jak bych si přál, ale i tak zde naleznete velmi kvalitní texty. A na cestě jsou překlady velmi kvalitních knih. Přeju příjemnou četbu.

10 thoughts on “Den daňové slobody 2011”

 1. Jak se tohle pocita? Nez dostanu plat, zmizi mi 48% penez. Dale DPH, spotrebni a milion dalsich + televizni vypalne a dalsi poplatky. Takze me osobne to vychazi na cca 70%.

  A to se ani nepokousim zapocitat naklady vznikle regulacemi a jinymi podvratnymi cinnostmi statu.

 2. Vždyť píšu: “Všechno je ještě o to horší, když si představíte, kolik lidí vlastně nevydělává. To pak čistí plátci platí jako mourovatí?”

  Tak holt jste jeden z těch, kdo přeplácí. To vám nepřeju. Třeba ale dividendy se daní méně, takže místo práce doporučuju investovat. :)

  Počítá se to prostě. Vezmou se vládní výdaje a vydělí se to očekávaným HDP.

 3. je to totální hnus. big government & big spending – roots of all problems, jak říkával bob barr

 4. No, osobně bych se toho výpočtu zas až tak nedržel. Nejsem sice žádný ekonom, ale co vím o HDP, tak je to jen nic neříkající číslo. A pokud se s ním operuje ve výpočtu a to ještě jako s očekávaným, tak je to hodně nepřesné.

  Jak už tady psal Tomas, když si člověk spočítá co všechno platí, vychází to na dost vysoké datum. Z čistě matematického pohledu bych lidi, co žádné daně neplatí do výpočtu nezahrnoval. Ale je jasné, že potom to datum je o mnoho lepší.

 5. waiders: Sakra, ty ještě žiješ? Nebylo o tobě vidu ani slechu!

  Lafi: Proč by mělo být HDP nic neříkající číslo? Očekávané HDP se od skutečného liší velmi nepatrně. Na výpočet DDS to nemá vliv žádný.

  Když si člověk spočítá, co všechno platí… tak si to poctivě (!) spočítejte. A jsem zvědavý, kolik vám vyjde.

  Tohle číslo je průměr za celou populaci. Někteří lidé jsou chytří a daně státu neodvádí. No, to se stává, s tím nic nenaděláme. Průměr ale zůstává průměrem.

 6. Disclaimer: Předně poprosím o věcnou diskusi bez předsudků. Asi tě to překvapí, ale můj politický postoj se posunul doprava (díky určitým životním zkušenostem a studiu ESF MU) a přemýšlím, koho volit v dalších volbách z TOP 09, ODS, Svobodných apod. Řekněme, že se vyvinul kamsi na pomezí mezi tyto subjekty a tápu, kam se přiklonit. V určitých věcech jsou svobodní “radikální” resp. jdou dál než je u jiných stran v PS obvyklé. Na druhou stranu mají poměrně malé volební výsledky. Ptám se tě, jaký je tvůj názor na délku současného volebního období? Budou předčasné volby? A máte podle tebe skutečně reálnou šanci dostat se do PS? A je podle tebe lepší, když vládne současná vláda, i když ji nemáš rád, než kdyby vládla (menšinově) ČSSD s podporou KSČSM a případně VV?

 7. Zdarec, Brno. :)

  Předčasný volby nebudou. ODS ani VV nemaj preference, TROP 09 by se musela spojit se sockomančema, aby byly volby. A já ani nevim, jaký má preference TROP. Navíc maj prej všechny strany vítr na bankovních účtech. :)

  Zatim reálnou šanci asi nemáme, jde to těžko. Ale zase se ukázalo, že jsme měli pravdu. ODS ani TROP se nechovaj pravicově. A i když se volí menší zlo, pořád je to zlo.

  Takže hlas vyhodil ten, kdo dal hlas těmhle stranám.

 8. No to mně zajímá nejvíc. Asi jsi už dospěl k názoru, že ODS změnit nejde nebo jen ztěžka a bude to trvat dlouho. Nicméně přece jenom nedalo by se více věcí reálně ovlivnit lépe za pomocí kandidatury do této strany než za Svobodné? Otázkou je, zda prosadit aspoň něco trošku byť dle tvého názoru nedokonalého nebo být dlouhou dobu a možná na věky pod 5%. Na druhou stranu by aspoň bylo sympatické vidět, že některým lidem nejde o ta křesla a prosazují svůj názor bez ohledu na jeho momentální podporu ve společnosti.

 9. :idea: By mě Zajímalo, co Stojí za tím Lumpyho “posunem Doprava”

 10. Psal jsem tady o tom mockrát. Např. tady: http://mmister.com/jestli-ja-jsem-nezvolil-spatne ODS je tak zazmrdovaná, že je nezměnitelná. Kdybych si myslel, že změnit jde, vstoupil bych do ODS (jak jsem ostatně chtěl).

  Já rozumim tomu, že v politice nejde chtít prosazovat nějakou ideovou čistotu a že vždycky je výsledkem přinejlepšim dost hnusnej kompromis. Ale ODS neprosazuje ani milióntinu toho, co já bych chtěl, a prosazuje pravej opak. Např. zrovna v těchhle dnech prosazuje cenzuru internetu. No kde to jsme?

  Taky je to rozebraný tady: http://mmister.com/20-let

  Radši budu do smrti volit Svobodný, než abych dal hlas stranám, který tady prosazujou tvrdší socialismus než bolševik. To bych se musel stydět sám před sebou.

Comments are closed.