ČPS = KSČ?

Fakt #1: V Berlíně se konaly zemské volby. Rudá koalice v nich získala 66,5 % (zdroj). Tuto koalici tvoří SPD (paroubkovci), Zelení Khmérové, Linke (marxisti) a Piráti.

Fakt #2: Piráti mají velmi dlouhý program psaný politickým ptydepe, což je věc, kterou bych velmi nerad četl.

Fakt #3: Petr Mach napsal na Facebook výcuc z tohoto programu ve znění:

Ti Piráti v Berlíně, to jsou komunisti pod novým názvem. Zavedení minimální mzdy, znárodnění plynárenských a elektrárenských společností, MHD zdarma placená komplet z daní, okamžité zastavení všech jaderných elektráren, volební právo všem přistěhovalcům-cizincům, vybudování bezplatné internetové sítě za peníze daňových poplatníků, dotované bydlení… Celý jejich komunistický manifest: http://berlin.piratenpartei.de/wp-content/uploads/2011/08/PP-BE-wahlprogramm-v1screen.pdf

A tak začala hra na kočku a myš piráta.

Protože jsem měl možnost poznat několik lidí, kteří volí české Piráty, bylo mi jasné, že takový program by nikdy nevolili. Proto jsem se snažil dopátrat toho, jaký je postoj České pirátské strany (ČPS) k tomuto programu berlínských Pirátů.

Proto jsem vytrollil jejich Pirátské noviny i jejich stránku na Facebooku a čekal jsem, co se mi dostane za odpovědi. Příliš odpovědí se mi nedostalo, proto taky píšu tenhle článek — v naději, že nějaká zodpovědná osoba zareaguje a s definitivní platností tak budeme moct Piráty zařadit do českého politického spektra.

Co jsem zjistil:

Jeden Pirát řekl:

Ten program mě docela zaskočil, těmhle “pirátům” bych hlas rozhodně nedal…

Další mi napsali, že Svobodní jsou populisti a neumím číst (asi tedy že Mach neumí číst). Toť vše zajímavé z Pirátských novin.

Na Facebooku nejdřív zareagovala nějaká paní s tím, že doprava zdarma být má. Přispěchal další diskutér, který slova potvrdil:

Ale jak uz jsem psal jinde, a jak pise Eliska tady, napriklad na MHD zdarma neni nic komunistickeho.

V tomto článku nehodlám vůbec mluvit o výhodách/nevýhodách MHD placené daňovými poplatníky. Pokládám to za jasné a částečně už jsem se k tomu vyjadřoval. Mně tady jde o to, co si o tom myslí ČPS a zda se shoduje s těmi Berlíňáky.

Další Pirát přišel s pořádným šrapnelem:

Zapomínáte na to, že funkce MHD se od dob jejího zavedení podstatně změnila. Dříve to mohlo fungovat na tržním principu, když třeba v Praze jezdily celkem 4 tramvaje v hodinových intervalech, jenže dnes má MHD především co nejvíc potlačit individuální přepravu.
(moje zvýraznění)

Představuju si, že když se někdo takhle vyautuje u Václava Moravce (nebo jiného novináře), tak ten se jde opít jako doga, protože má pořádnej úlovek.

Pak už se v diskusi jenom mlátila prázdná sláma. Nakonec tomu dodal třešničku tentýž diskutér:

A já si říkal, ten Martin Pánek, to je nějaký beran a ejhle, on jo :-) Jak je někdo auroseptik a inspiruje ho Václav Klaus tak to potom jsou všechny argumenty na nic. I když uvažuji, že si VK také doma pověsím. Poslední dobou mám nějaké potíže s vyprazdňováním, tak možná při pohledu na Václava VI. Ješitu by to šlo rychleji.

To víte, my auroseptici (sic!) neposloucháme argumenty. Ten auroseptismus na nás asi spadnul z nebe.

Po celou dobu této diskuse se nevyjádřila žádná relevantní osoba. Pouze anonymní admin skupiny občas něco připosraně olajkoval. Až večer se na té stránce objevil status:

Ačkoliv konkrétní body programu jsou odlišné, hlavní myšlenka svobody, transparence a ochrany občanských práv zůstává.

Myslím, že je skutečně na místě otázka, co admin skupiny hulí…

Mezitím se rozjela diskuse i na FB Svobodných.

Konečně se našel někdo, kdo byl ochotný se nějak vyjádřit.

Znárodnění plynárenských a elektrárenských společností – kde se to tam píše? MHD zdarma placená komplet z daní – jestli dotovaná ze 75% nebo ze 100% ale zdarma bez nadbytečného managementu, lístků, terminálů a revizorů, tak ok. Okamžité zastavení všech jaderných elektráren – hloupé gesto, nejspíš kvuli přebrání voličů Zeleným. Volební právo všem přistěhovalcům-cizincům – zase kvičí xenofobov? Fuj pánové svobodní. Vybudování bezplatné internetové sítě za peníze daňových poplatníků – fakt tragédie, raději at se platí O2 a Vodafonu, to vyjde dan. poplatníky mnohem levněji ;)

Popořadě. Znárodnění plynárenských a elektrárenských společností: Podle mého je to jednoznačně napsáno na straně 44 pirátského programu, v kapitole Daseinsfürsorge und Sicherung der Infrastruktur in kommunale Verantwortung übertragen — dokonce už v tom nadpisu. Piráti nadále tvrdili, že tam se píše pouze o odložení privatizace, což není pravda.

MHD — už jsem se vyjadřoval.

Zastavení jaderných elektráren — asi nesouhlasí, ale klidně to udělají i u nás, aby přebrali voliče.

Na tom, že volební právo nemá mít každý kolemjdoucí, nevidím nic xenofobního. A jak stále píše Dan Hannan, euroskeptici nejsou xenofobové.

Internet “zadarmo” — zde se pěkně projevila komunistická nátura, kterou diskutérka ještě potvrdila v další diskusi.

Další diskutér poté mínil:

Přijde mi trochu nefér nazývat liberální program komunismem.

a taky

zapoměl jsem, že Českové se ještě houpou na větvích :)

Pardon?

Až se konečně ozval někdo zodpovědný, tedy místopředseda ČPS Ivo Vašíček:

Celkem s tím programem předvádíte demagogii, v podstatě nepřímo lžete. Nebo nebo neumíte německy a píšete o věcech kterým nerozumíte (tentokrát jazykově)?

Jak to ale je ve skutečnosti, jsme se bohužel zatím nedozvěděli. Proto otázku, zda ČPS = KSČ musíme stále nechat otevřenou.

36 thoughts on “ČPS = KSČ?”

 1. Auroskeptik je jakože euroskeptik, kterej nekritizuje jen zbůhdarma (protože poslouchá Danácka Landu nebo jiný dobrovolně si hlavu zleninovatělý), alebrž to má pěkně odderivovaný z tý australský ekonomie!

 2. Hele tu státní MHD takhle chápu taky, dnešní smysl dotací MHD je takový, aby ve městě za a) nebyl hluk, špína, nebezpečí z dopravy apod., za b) aby se po silnicích dalo jezdit v rozumných časech, c) aby se lidi dostali do práce rychleji (přednostně). A ještě by nějaký zelený ekolog vymyslel spoustu důvodů. Já chápu město jako firmu, jejíž cíl je vysoký výnos z daní = velký počet obyvatel, takových, kteří budou spokojení a proto budou volit moji stranu = mám zajištěné živobytí. Tuhle teorii nemám ještě dotaženou do konce, ale je to tak… A tak to chápe většina lidí. A já se jim nedivím. Jiná věc je, proč musí být apriori státem vlastněna nejen infrastruktura, ale i provoz. Rozcupuj mě, ale je to tak :-)

 3. Ty vole, Pazzy! Město nemá vybírat co nejvíc na daních, město neni firma. Město (jako každá jiná veřejná moc) má zabezpečovat ochranu vlastnickejch práv. Tečka.

  A znova opakuju, že tady o tom NECHCI debatovat. Tady debatujeme o tom, co si myslej Piráti.

 4. Já jsem nepochopil, na co se mmister ptá. Pokud je jeho otázka jeden z postů, který obsahuje něco ve smyslu “berlínký pirátský program je rudý až běda”. Nechápu proč by měl někdo explicitně reagovat. Očekává se od předsednictva pirátům aby …se vyjadřovalo ve všech diskusích, které na internetu probíhají? Pokud by chtěl autor napsat seriozní článek a ne kupu FB postů vytržených z kontextu, pošle email např. mě a/nebo si založí vlákno na našem fóru. Z mého pohledu není co řešit.

 5. Pane předsedo, já tedy očekával, že když se někdo na vaší vlastní facebookové stránce na něco zeptá, tak mu na to někdo odpoví. Omlouvám se, že jsem se mýlil. Když se vás zeptám tady, odpovíte mi?

 6. Odpověděl jsem na FB. Dotaz tam samozřejmě žádný nebyl. Nesleduji FB stránku 24 hodin denně. Tento článek je fakt účelový nesmysl, který vytrhává FB příspěvky z diskuse a sanží se na nich cosi dokázat. Autor program ani nečetl, jen papouškuje “bomby” z mainstreamových médií. Ale v poho.
  Pěkný den

 7. ad “Proto jsem se snažil dopátrat toho, jaký je postoj České pirátské strany (ČPS) k tomuto programu berlínských Pirátů.

  Proto jsem vytrollil jejich Pirátské noviny i jejich stránku na Facebooku a čekal jsem, co se mi dostane za odpovědi.”:

  (i)
  Pirátské noviny nepatří Pirátské straně.

  (ii)
  Vaše komentáře jsem nečetl, ale jestliže sám říkáte “vytrollil”, tak to se nedivím, že jste na ně nedostal rozumnou odpověď.

  IMHO si žádnou představu o programu české Pirátské strany udělat nechcete. Kdybyste chtěl, tak si přečtete program české Pirátské strany a ne berlínské a ptát se, co si o tom čeští Piráti myslí. Přečtěte si ho a pak nám řekněte, jestli je komunistický.

  Když už se chcete bavit o názoru české Pirátské strany na program v Berlíně, tak si pro to vyberte vhodné médium. Komentáře na vedení seriózních diskuzí nepovažuji. IMHO Vám jde akorát o divadlo.

 8. Pane předsedo, dotaz tam *samozřejmě* byl a to ve znění: “Skutečně chce ČPS podporovat někoho, jehož programem je toto?” Napsán byl 19. září v 11:43 (dopoledne).

  Autor program nečetl, což napsal hned na začátku. Článek je účelový, protože se snaží z ČPS vymámit stanovisko. Jestli je to nesmysl, nechť posoudí čtenář.

  Marcel Kolaja:

  (i) Popíráte tedy propojení mezi Pirátskými novinami a ČPS?

  (ii) Tak si je přečtěte. :)

  Máte pravdu, nechci si udělat představu o programu ČPS. Chci si udělat představu o tom, proč podporujete berlínské Piráty. Kdybyste si ty dotazy přečetl, tak byste to z nich zjistil.

  Omlouvám se. Nevěděl jsem, že ČPS používá ke komunikaci výhradně technologie z roku 1992.

 9. K tomu slovu “auroseptik”: to jsem psal já a byl to částečně překlep a částěčně slovní hříčka. Správně mělo být euroseptik. Vím, že se nazýváte eurosKeptiky, ale jak čtu názory lidí, kteří sami sebe tak oaznačují, dospěl jsem k názoru, že to písmeno K lze klidně vynechat. Víte přece, co je to septik, že? :mrgreen:

 10. SSO: “Ti Piráti v Berlíně, to jsou komunisti pod novým názvem. Zavedení minimální mzdy, znárodnění plynárenských a elektrárenských společností, MHD zdarma placená komplet z daní, okamžité zastavení všech jaderných elektráren, volební právo všem přistěhovalcům-cizincům, vybudování bezplatné internetové sítě za peníze daňových poplatníků, dotované bydlení… Celý jejich komunistický manifest:”
  http://berlin.piratenpartei.de/wp-content/uploads/2011/08/PP-BE-wahlprogramm-v1screen.pdf

  Komentář jednoho mého známého právníka, takže nemáš ten dojem sám! ;-)

 11. Tímto účelovým a matoucím článkem mě autor silně zklamal. Asi jeho blog přestanu číst…

 12. A já si ještě šťournu k efektivitě získání mého vyjádření. Ivan Bartoš v této diskusi mohl být kdokoliv.

 13. Petr Vileta: Ne, my slovo euroSEPTIK vůbec neznáme!

  Ema: :?:

  Petr Kapounk: Mám plakat? :)

  Ivan Bartos: Není vám to trapné, pořád dokola takhle mlžit, vymlouvat se a zamlouvat se?

 14. A vy si jako myslíte že Piráti by mohli být vašimi koaličními partnery? Koukněte třeba na FCB profil Olívie Brabcové a uvidíte jaká je to blbost. To i Bobo má s váma 10x víc společnýho než oni.

 15. ” Ivan Bartos: Není vám to trapné, pořád dokola takhle mlžit, vymlouvat se a zamlouvat se? ” Nechápu. řekl jsem že Ano.

 16. Ne jen jsem tím osvětlil, s jakým typem materiálů pracujete, v momentě, kdy si utváříte názor, který následně prezentujete jako fakta. Tedy na základě příspěvků z diskusí namísto toho, abyste formuloval své dotazy a použil nějaký důvěryhodný kanál, který by zaručoval, že vám na ně odpovídá někdo, kdo má mandát hovořit za Piráty. Ale to je již jedno.

 17. Já fakt nechápu, co na mě zkoušíte. Ptal jsem se na Facebooku ČPS. Jestli to je pro vás nedůvěryhodný kanál, tak je to s vámi ještě horší, než jsem se obával.

  Tady vystupujete pod svým jménem, svým e-mailem a IP adresou. Navíc jste tu komentoval ve stejné chvíli jako na FB. Takže tímto považuji věc za vyřízenou a další mlžení posílejte na lampárnu hlavního nádražní.

 18. “Tady vystupujete pod svým jménem, svým e-mailem a IP adresou.”

  Vyplnit jmeno a e-mail nekoho jineho zvladne i lekctery zak prvni tridy. A o tom, ze by existovala verejne dostupna databaze IP adres pouzivanych funkcionari politickych stran, slysim prvne. Tolik tedy k zaruce duveryhodnosti prispevku ve zdejsich diskusich, tak nejak to IMHO Ivan myslel.

 19. A co je potom clanek “ČPS = KSČ?”, ultrablabol, ne?

 20. Můj spojenec, člen tý zatrápený Piraten Partei, mi potrvrdil, že tvoje drzá teze o tamních pirátech je pravdivá. Po několika nočních politických diskuzích při paření Springu jsem došel k přesvědčení, že (minimálně některé) pirátské strany (či jejich místní sdružení) evoluovaly do pseudoalternativních cool sdružení pro městské progresivní naivky, akurát nejsou “rudí”, “zelení”, “euroaktivní”, “sociálně spravedliví”, ale také mají svůj recept, který zachrání svět. Takže k celkem smysluplnému postoji k autorskému zákonu a myšlence malého státu se připojil guláš obvyklých sraček a úplatků, aby jako byli strana se vším všudy. A berlínští kokůtci vyhráli až s tím upgradovaným programem.

 21. Nepodmíněný minimální příjem je postaven na třech předpokladech:
  1) dostáváme se do okamžiku, kdy není možné zaměstnat většinu populace
  2) Ve světě, kde existuje a je široce rozšířená anonymní krypto-měna nemůžeme zjistit, kdo je na tom dobře a kdo je na tom špatně a potřebuje pomoc.
  3) To že někdo nemusí pracovat aby se uživil, neznamená, že nebude pracovat. Spousta lidí dělá spoustu věcí zadarmo, a věnuje jim velké množství svého volného času (wikipedie, linux) a tahle práce se nepovažuje za hodnotnou, jenomproto, že není nijak oceněna.
  viz: http://falkvinge.net/2011/03/18/should-pirate-parties-include-the-swarm-economy/ a http://falkvinge.net/2011/05/19/the-information-policy-case-for-flat-tax-and-basic-income/

 22. K:
  ad 1) Dřív mnoho rodin živil pouze otec. Matka, tchýně a kupa dětí se zatím socializovali doma. Zaměstnanost, jaká tu panuje dnes, nikdy dřív nebyla, tak jaképak “dostáváme se do okamžiku”?

  Spíš bych řekl: Dostáváme se do okamžiku, kdy rodin, kde se aspoň jednou za týden prostře na oběd u společného stolu, těch rapidně ubývá. Naopak přibývá rodin, které jednou za měsíc vezmou děti někam, kde se jí rukama z papírových krabiček…

  ad 2) Přiznám se, že otázce úplně nerozumím. Já ovšem obvykle poznám, jestli někdo z mé rodiny nebo známých je na tom špatně a potřebuje pomoc.

  ad 3) Ta spousta lidí je výrazná menšina a podle mě u většiny z nich nebude množství “věcí zadarmo” ani vzdáleně korelovat s množstvím volného času.

  Jinými slovy – když někoho baví večer po práci věnovat půl hodinky třeba překladu Wikipedie, tak bez práce ho to nebude zničehonic bavit 8 hodin/denně, ani náhodou.

  Jih USA zná fenomén rentiérů, kteří lautr nic nedělají, peněz mají dostatečně a nic je nezajímá. Takže ráno vstanou, zajedou si na pláž nebo na ryby, večer na drink a pak spát. Výjimky se najdou, ale obecně se lidé, kteří nemusí řešit obživu, většinou chovají právě takto.

  Další věc je, kde na to vzít? Teď je příjem státního rozpočtu takový, že kdyby stát neměl žádnou jinou funkci, než vydělit příjmy počtem obyvatel a rozdat, tak by vyšlo 100,000 na hlavu ročně. Jak velký základní příjem si vy komouši vlastně představujete?

  Pokud by se potom větší část populace rozhodla přestat vydělávat (a tedy odvádět daně), tak by toho byl další rok už jen zlomek. Ale k tomu by asi nedošlo, protože většina lidí by se s málem nespokojila a zůstala by v práci. Kromě těch výrazně schopnějších a kreativnějších, ti by nejspíš jako první vzali kramle…

  Mám pokračovat, nebo už tě ta šílená myšlenka přešla?

 23. Tady jde o to, že svobodní jsou pravice :)
  Piráti jsou něco mezi (nemají v tom jasno).

  Jde o to, že si myslím že firmy jsou veřejná moc stejně jako jsou veřejná moc stát.

  Jaký je rozdíl mezi soukromím monopolem a státním monopolem?

  Neviditelná ruka trhu ani svobodné podnikání není zárukou svobody občanů a demokracie.
  Demokracie je se současným kapitalismem a tím jak se vyvijí neslučitelná!

  Otázka je, jak zaručit demokracii.
  Protože to co tady bylo dřív (Rusko, bolševici…) byla z mého pohledu ultrapravice.
  Protože pro mě je malý rozdíl mezi mocí státu a mocí nadnárodní firmy.

  Firmy se utrhnou ze řetězu a systém je nedokáže regulovat.
  Trh je dnes určován anitimonopolními úřady!, které nedokáží regulovat trh (tedy trh už není, je snaha, ale nedostatečná ho vytvářen uměle pomocí těch úřadů “byrokratických a státních..”)

  Proste Pravicový systém z pohledu svobodných si myslím že vede k diktatuře (monopolu).
  Stejně jako byl monopol za minulého režimu.
  Potřebujeme nějakou jinou cestu než byly dosavadní kapitalistické systémy a než byly ty diktátorské.
  Jaký je rozdíl mezi právy nezaměstnaného bezdomovce za kapitalismu nebo dělníka v číně a poddaných za feudalismu..

  Je mohl bych psát dlouho.. možná se pletu.
  Volím piráty a nejvíc se s nimi bavím..
  Pokud budou mít piráti malou šanci na státní příspěvek budu volit zelený a nebo komunisty.
  Přesto že nechci zakazovat jaderné elektrárny ani nechci aby tu byl diktátorský režim, nechci aby se pěstovala řepka místo jídla atd..

  Egon bondy (o globalizaci, vyvlastnění vyvlasťnovatele)
  Jak Keller
  Slavoj žížek.
  Václav Bělohradský
  Naomi Klein
  Ilona Švihlíková
  František Koukolík

  :)

  Je to všechno o moci..
  Nechť je pravda autoritou
  Né autorita pravdou, jak tomu často je.

  Pokud myslíte že moje názory jsou jednostranné máte asi pravdu, doporučte mi literaturu, která mé názory a názory těch lidí které jsem zmínil vyvrací.

  K té MHD: nemám prachy na lístek ani na legitku: bydlím na kopci a pod oknem mi jezdí tramvaj.
  Když du domů do kopce pěšky, tak vedle mě jezdí prázdná tramvaj (počty osob v obou vozech tramvaje se pohybuje v počtu 1 až 8).
  Moji příbuzní jezdí na černo a složitě tak aby se vyhnuli revizorům autobusem..
  Prý se jim to vyplatí.
  Pár jich má roční legitku a na cenu nadává a další část už také MHD omezilo a chodí pěšky a nebo jezdí s někým v autě atd..
  Mím nejčastejším dopravním prostředkem jsou vlastní nohy a kolo.. :)
  Moje názory na MHD jsem už psal někde zdlouhavě, ale sem to raději dávat nebudu :)
  Bylo to cosi o tom, že podporovat kolejovou dopravu, neposílat peníze z každého lístku na nějaké vzdálené ostorovy, nevyhazovat prachy oknem za openarty atd.., (v tramvajích nemít klimatizace, ale otevíratelná okna, druhý vůz vlečný a nízkopodlažný..)
  A cena buď výrazně dolů a nebo placená z daní.
  Jsem proti turniketům, kamerám s rozpoznáváním obličejů a šmírováním kdo kam jede (RFID čipy..).
  Reklama je otravná a je všude, ale nejsem rozhodnut tvrdit že jí chci zrušit (nevím jak velký je to zdroj příjmu).

Comments are closed.