Koho volit 2013?

Před každejma volbama píšu o stranách a co se mi na nich líbí nebo nelíbí, většinou nelíbí. (Akorát u prezidentskejch voleb jsem to napsal až pár hodin po prvnim kole, nějak jsem nestíhal.)

Tak tomu bude i letos. Letos však na závěr článku přidám další část, kde u každé strany stručně popíšu, kde bych si dokázal představit, že s danou stranou budu spolupracovat, pokud se dostanu do Sněmovny.

Volitelné:

Svobodní Program je pořád stejnej jako bejval. Svoboda jednotlivce, volný trh, omezená vláda ve svrchovaný demokracii a mír. Na naší letošní kampaň jsem neuvěřitelně pyšnej.

Zatimco minulý kampaně dělalo pár lidí, co by se dali spočítat na prstech jedný ruky, tak letos se do kampaně zapojilo tolik lidí, že je ani neznám osobně. Celý dny vyřizuju podněty a snažim se aspoň trochu přispět lepší koordinaci. Všem lidem, co se dennodenní dřinou podílej na kampani patří obrovský poděkování. Ano, pořád máme dost much, ale zlepšujeme se a učíme.

I kandidáti jsou letos mnohem, mnohem lepší mež minule. Už nemáme Štillipy a Viktorýny, už se neklepu strachy, když někdo odpovídá na otázku novináře nebo voliče. Vím, že kandidáti znají program a umí ho vysvětlit. (Platí samozřejmě pro ostatní kandidáty, já jsem tragickej pořád stejně. :) )

A obrovskou radost mám z toho, že lidi nejrůznějšího věku a pohlaví nám vyjádřili podporu na VolímSvobodné.cz.

Monarchisti Taková celkem rozumná parta.

To byl celkem stručnej výběr, což? No ale nedá se svítit.

Nevolitelné:

ODS V ODS už nezůstal snad ani jeden pravičák, určitě pak nezbyl ani jeden v jejich sněmovní reprezentaci. Strana zvyšovala daně i zadlužování, podnikatele zadusila nesmyslnými regulacemi, neřekla ani slovo vůči nezákonnému policejnímu puči ve Sněmovně, poslušně kývala na všechno, co přišlo z Bruselu a sama se vyřadila z relevantních politických stran. Její program se nově vejde do hashtagu, což je aspoň jedno úsporné opatření, které jde vidět.

TOP 09 Dtto. Kromě toho, že tito vykukové mají ještě tu drzost napsat si na volební plakát: “Zvyšování daní ekonomice nepomůže.” Několikanásobné zvýšení DPH npkc? Zavedení progrese u DPFO npkc? Zavedení několik úplně nových daní npkc? Chucpe by mělo mít v encyklopediích úplně novou definici.

Když jsem psal tenhle volební přehled minule, napsal jsem, že od TOP 09 a VV hrozí největší nebezpečí. Měl jsem plnou pravdu.

Zelení + Piráti Některé nápady dobré, ale negativa převažují. Strany tvrdého socialismu, ale nejsou ochotny si to přiznat.

KSČ + ČSSD + SPOZ Nemá smysl komentovat.

StB Nejohavnější uskupení na české politické scéně. Mám z nich větší strach než z KSČ.

Úsvit Co jsem slyšel od Tomia Okamury (povinná majetková přiznání, státní telefonní operátor), z toho se mi navalilo, a dál jsem poslouchat nechtěl.

Hlavu vzhůru Levicový slepenec, který už jsem zevrubně komentoval.

KDU-ČSL Strana, která se ochotně prodá do jakékoliv vlády jenom proto, aby bratři a sestry mohli nerušeně sosat ze státního rozpočtu na teplých úřednických místech. Už před volbami se diskvalifikovali, když chtějí progresivní zdanění a ani ze svého eurohujerství se ještě nevyléčili.

Protože jsme jako Svobodní neustále kritizováni kvůli tomu, že se jenom vymezujeme a neumíme se na ničem dohodnout, rozhod jsem se letos napsat, v čem si myslim, že bysme mohli s ostatníma stranama spolupracovat.

ODS Velmi záleží na tom, kdo konkrétně by se z ODS dostal do Sněmovny. S některými z nich by se snad dala najít společná řeč na snižování daní, fiskální ústavě nebo rušení regulací a úřadů. Obzvlášť, pokud by se poslanci začali před vlastními spolupracovníky stydět, pokud by se ukázalo, že vlastně až tak pravicoví nejsou. A pokud by byla ODS v opozici, třeba by se zase rozpomněla na to, že kdysi bývala eurokritickou stranou.

TOP 09 Třeba by se povedl zázrak a podařilo by se aspoň některé poslance přesvědčit o tom, že o vyrovnaných rozpočtech a snižování daní se má nejenom mluvit, ale i hlasovat. Zcela vyloučené ale je, abychom našli společnou řeč na paternalistických zákonech.

ČSSD Možná bychom našli shodu na většinovém volebním systému? (To není stanovisko strany, ale moje. Jiní kolegové ze strany preferují poměrný systém.) Těžko hledat cokoliv jiného.

KSČ + SPOZ Obávám se, že spolupráce s nimi na čemkoliv je absolutně nemožná, a to i v teoretické rovině.

StB Poté, co se strana rozpadne, by snad bylo možné s některými poslanci (Pilný? Komárek??) jednat o snižování daní a regulací. Jinak je jakákoliv spolupráce vyloučená.

Piráti + Zelení S nimi se dá celkem dobře spolupracovat na osobních svobodách, aspoň v některých oblastech. Taky vypadjí, že by jenom nekýali na kdejakou bejkárnu, co vymyslí Spojené státy — např. v kauze NSA a dalších. Byl jsem mile překvapen, že s pardubickým lídrem Jiřím Čáslavkou jsme se shodli i v dalších věcech. U těchto dvou stran vidím — zcela nečekaně — celkem velký prostor pro kooperaci, zřejmě však zejména mimo ekonomiku.

Úsvit Těžko odhadovat. Ale třeba by u nich prošlo nějaké snižování daní nebo odstraňování regulací?

KDU-ČSL Myslím, že s nimi nejde vyjednat nic, pokud se nenabídne protihodnota v podobě dostatečného počtu úřednických míst, což splnit nemůžeme a nechceme. Takže prostor pro spolupráci zřejmě jen výjimečně.

Hlavu vzhůru Záleželo by na tom, kdo by se do Sněmovny dostal a jakou by vycítil oportunistickou příležitost. Pokud by Jana Bobošíková setrvala v přesvědčení, že je pro ní teď nejvýhodnější tvářit se pravicově, pak by zde byl prostor pro spolupráci v rámci opozice celkem velký, jinak by se dalo spolupracovat asi jenom s vybranými jedinci.

Tak jsou rozdané karty. Bohužel víme, že trend, kdy každý následující parlament je ještě horší než ten předchozí, bude i nadále pokračovat. A to není veselá vyhlídka.

9 thoughts on “Koho volit 2013?”

 1. “vělký” – překlep

  Jinak by mě zajímal ten většinový volební systém, co je na něm tak fajn.

 2. Hele mlet si a nepodloženě urážet piráty a zelený můžeš jak chceš, od toho je tu svoboda slova. Ale tvrdit, že to “přiznáváme” a zavádět tím dojem, že by to snad měla být pravda, to už je sprostá lež.
  Psát články umí každej debil, ale psát pravdu i když subjektivní umí málo kdo – ty to rozhodně nejsi.

 3. Proč není v článku nic o “ANO”? :) Čekal bych nějaký kritický komentář i vůči nim

 4. Musím pochválit Svobodné za práci, letošní kampaň byla vidět a dařilo se ukázat, že to není strana, která chce jen “vystoupit z EU” (což jsem taky vnímal jako jedinou tezi až do června/července). Příznávám se, jsem bývalý člen ODS, libertarián, který tam evidentně neměl místo a Svobodní jsou místo, kam směřuji svým smýšlením.
  Myslím že poslední měsíc jsem některé známé už pěkně prudil propagandou Svobodných. A teď jen vydržet pár hodin, než budeme znát výsledky. Budu racionální, pokud se nezíská 5 %, tak nad 3 % určitě a to by přineslo finance potřebné na další kampaň. Nevěřím tomu, že z těchto voleb vyjde stabilní složení Poslanecké Sněmovny a další kampaň začne hodně brzo.

 5. Souhlas s v6ak s obavou z vetsinoveho systemu. Ja nechci davat hlas CSSD jen, aby nevyhrali StB.

  Jinak vam a ceske pravicove scene preju uspech. To mimo jine znamena, ze bych rad, aby se Svobodni prestali handrkovat s ODS a TOP09 a misto toho se nejak uznavat a vzajemne zminovat (bez urazek) ideove rozdily. Nechcete se zkusit s nimi domluvit? Ackoli mate trikrat az petkrat min hlasu, vy rostete a oni klesaji (a dokonce vas podporuji nekteri clenove ODS :-D)… A kazdopadne vsichni potrebujete hru s kladnym souctem, v kritice vlady, ktera vznikne, byste se mohli shodnout ;-)

 6. Fakt se mi tu nechce rozebírat většinovej systém, vysvětloval jsem to za svuj život už aspoň milionkrát. :) Někdy se mě na to zeptejte, až mě potkáte osobně. :)

Comments are closed.