Krátce k Edwardu Snowdenovi a NSA

Jak v posledním desetiletí varoval americký kongresman Ron Paul (např. zde), sledovací systém vládních agentur se rozrostl do obludných rozměrů. Národní bezpečností agentura (NSA) po léta špehovala občany USA, kteří nebyli obviněni z žádného trestného činu, což je v rozporu s čtvrtým dodatkem Ústavy Spojených států, a lhala o tom před Kongresem USA.

Ukazuje se, že NSA nesledovala pouze metadata, ale i obsah e-mailů a chatů na sociálních sítích (viz článek Guardianu). Edward Snowden na praxi upozornil. Není jisté, že by se v současném nastavení právního systému USA mohl úspěšně bránit, proto by mu měla Česká republika zajistit politický azyl. Česká republika by tak ukázala, že je státem, kterému záleží na soukromí svých občanů.

Svobodní se důrazně staví proti státnímu špiclování občanů. Odposlechy telefonů, e-mailů apod. je v právním státě možné získat pouze na povolení běžného soudu (nikoliv tajného soudu FISA jako v USA), přičemž policie musí konkrétně popsat, o jakou trestnou činnost se domnívá, že se jedná, a na základě jakých konkrétních indicií k tomuto podezření dospěla. Taková povolení musejí být udělována pro jednotlivé osoby na omezenou dobu, jinak se jedná o nezákonný policejní zátah a nezákonné narušení soukromí. Stejné podmínky musí platit i pro domovní prohlídky.

Až budou Svobodní v parlamentu, zasadí se o zpřísnění pravidel, která umožňují silovým složkám státu narušovat soukromí obyvatel, a o zpřísnění dohledu nad zneužíváním jejich pravomocí.

Martin Pánek,
člen republikového výboru Svobodných

6 thoughts on “Krátce k Edwardu Snowdenovi a NSA”

  1. Co znamená ReV? Kdybych měl trvalé bydliště v Praze, možná bych vám to i hodil. Z lidí, které máte uvedené pro jihočeský kraj, mě ale nikdo nezaujal.

  2. Republikovej výbor, nejvyšší orgán. Musíš kandidovat a pak můžeš dát hlas sám sobě. ;)

  3. Člověče, koukal jsem vám na stránky a kdybych nebyl novinář, tak vstupuju a jdu do toho :-)

Comments are closed.