Metro půlnoční

Přiznám se, že moje ekonomické vzdělání nestačí na to, abych pochopil, proč by města měla zajišťovat dopravu osob nebo proč by se do toho radnice a starostové měli jakýmkomkoliv způsobem plést.

Já vím, že vy víte, že soukromníci by dřeli lidi z kůže, metro (autobus, trolejbus, šalina, S-Bahn… doplňte si dle své geografické polohy) by bylo moc drahý. Ale já zase vím, že je to naprostý nesmysl.

Ale budiž, nežijeme v pravicové době. Chtě nechtě jsem se musel se socialistickou dopravou nějak sžít.

Ale nepochopím dvě věci.

Proč důchodci vždycky jedou metrem v nevětší špičce? A ještě si myslí, že můžou rozkazovat, kdo je má pustit sednout. Důchodci mají socialistickou dopravu buď zadarmo, nebo s velkou slevou. Je takový problém vymyslet, že ve špičce (třeba 7:00-9:00) tahle jejich sleva neplatí? Asi není, v Teplicích na to prý přišli. Inu, Kubera…

Jak vymýšlí Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) svoje ceny? (Pozn.: Je mi jedno, jestli je ve skutečnosti vymýšlí DPP, Ropid nebo Pavel Bém.) Proč stojí jedna jíza i celodenní jízdné v porovnání s měsíčním tak neskutečné peníze? Nebo naopak: proč jsou měsíční (čtvrtletní, roční) oproti těm krátkodobým tak levné?

Já nevím, třeba jsou to tržní ceny. A pak není o čem. Ale v tom případě nechápu, jak může být firma jako DPP neustále ve ztrátě. Prý i na nočních linkách, které jsou narvané k prasknutí.

A přitom zrovna u nočních linek je snadná pomoc. Tak se pohodlně usaďte a poslechněte si pravicové řešení problému nočních linek.

Socialisté jako Pavel Bém by určitě našli spoustu (velmi pochybných) důvodů, proč se musí městská doprava dotovat. Třeba že studenti jedou do školy a jejich vzdělání prospívá všem. Nebo že lidi jedou do práce a jejich práce prospívá všem. Nebo že zlá auta vydávají zlé zvuky a vyfukují zlé plyny a potom chudinky Pražské matky, co bydlí na magistrále. Atd. atd. spousta levicových blábolů, co vás ještě napadne.

To ale v noci neplatí!

Ze školy ve dvě ráno nikdo nejede. Z práce / do práce jede ve dvě ráno málokdo. Zlých aut je na silnici minimum.

Malá města lze bez problémů v noci přejít pěšky. Kdo pěšky jít nechce, zaplatí si stovku za taxík a jede.

Ale Praha se přechází pěšky poměrně těžko. Možnosti, jak se dostat ve dvě ráno z Václaváku do Kunratic jsou v podstatě dvě. Vzít si taxík a vypláznout několik stovek, nebo čekat půl hodiny na přeplněný noční autobus a jet zadarmo, protože máte lítačku.

Je tak těžké vymyslet, že na noční spoje nebude lítačka platit? DPP (nebo kterýkoliv dopravce, který by dostal od Béma razítko) by si za tu jednu jízdu mohl účtovat pěkné peníze, když jediné, co mu konkuruje, je taxík. Co třeba taková noční jízda za 50 Kč? Rozhodně bych radši zaplatil těch 50 než 400 (nebo kolik stojí ten taxík, už jsem to zapomněl).

Dotované noční spoje jsou ještě sprostší krádež na daňových poplatnících než dotované denní spoje. Kdyby pražský magistrát neplatil nesmysly jako noční spoje, prodělávající snobská divadla, big-brother kamerový systém na silnicích, web Prahy za 150 miliónů (!) at. atd., zbylo by mu dost peněz na to, co skutečně platit má — totiž veřejné statky.

Proč třeba dávno nevykopali tunel pod Wilsoňákem a nutí 20 tisíc studentů VŠE (+ stovky učitelů) chodit přes koleje nebo přes Bulhara? Zrovna na tohle bych magistrátu klidně přispěl, protože chodit přes tu křižovatku mě nehorázně se… kaká!

A ještě bych měl jednu věc. Nepochopil jsem, k čemu se používají tyto čtyři věci: Google Wave, Google Buzz, Foursquare a Opencard. Pokud to některý z p. t. čtenářů něco z toho používá, mohl by mi prosím v komentářích vysvětlit co a k čemu to je? Popř. proč bych to měl chtít taky? :) Díky.

Příloha: Pražští Svobodní vyzývají ke zrušení projektu OpenCard

6 thoughts on “Metro půlnoční”

 1. Jo, máš recht. A k Openkartě… tedy KARTĚ PRAŽANA kurwa woe: V době, kdy má půlka lumpů na mobilu stahovadlo porna a platí si přes něj kurvičky, je spešl karta s pípátkem přežitek jako videopůjčovna.

 2. Votevřenou kartu (wtf?) jsem taky nepochopil. Jaká je její výhoda nad stávajícím kupónem, který si koupím v trafice a Votevřenou kartou (kterou si prý dobiju na netu a pak s ní ještě do nějakého bazmegu v metru…)? (není roční papírovej kupón :evil: )

  Fakt by mě zajímalo, kolik by bylo reálné jízdné v MHD při započtení všech dotací, zvlášť v porovnání s jízdou autem po Praze.

  Moc se mi líbí, jak soudruzi omezujou individuální dopravu po městě kde jen můžou a de facto nás nutí používat MHD. No a nakonec omezujou i tu MHD… :evil: Fakt se těsím, až tady budeme jezdit všichni na kole jak v KLDR :-)

 3. DPP poslat do konkursu (stejně jako ČSA např.), koleje pronajmout nejlepší nabídce a po silnicích ať si jezdí kdo chce co chce.

  Je tam přece podchod k tý křižovatce – nechtějte zbytečnosti.

 4. machys: No to je pravda, ale stejně nevim, k čemu ta Offene Karte má jako bejt. Když nechodim do knihovny a papírová lítačka mi plně vyhovuje.

  paranid: Na to já se teda netěšim. :)

  waiders: Žádnej podchod tam neni.

 5. bq. Google Wave, Google Buzz, Foursquare a Opencard

  tím jsi mě dostal ;-). Jinak maximální souhlas!

Comments are closed.