Dominik Stroukal napsal pro Mises.cz článek Několik nestrukturovaných poznámek k Liberlandu, ke kterému bych chtěl já přičinit několik poznámek.
Nevídaným stylem se uzavřel argument typu “tak si založ svůj vlastní stát”.
Zajímavé je, že spousta lidí to zase bere negativně. Přesně se vyjádřil na Twitteru @jindra_jan:
Kolikrát @svobodni slyšeli něco ve stylu "Tak si na ty vaše libertariánský experimenty založte vlastní stát!" a když to udělaj, je zase zle.
— Jan Jindra (@jindra_jan) April 14, 2015
7 kilometrů čtverečních je mnohem větší plocha, než jsem si myslel.
Popravdě je to docela málo. Budeme muset anektovat odkoupit Chorvatsko. :)
Už teď vzniká ve skupinách Liberlandu boj mezi Turky a všemi ostatními. V týden založení státu je to poměrně zajímavá zkušenost. Náboženské “střety” jsou na hodinovém pořádku.
Řekl bych, že to je non-issue. Empirická evidence ukazuje, že lidé, kteří žijí s imigranty, se jich neobávají. Naopak lidé, kteří o imigrantech slyšeli jenom z televize, z nich mají strach. Člověk se bojí neznámého a má rád to, co zná. V Liberlandu budou všichni imigranti, třeba jim to tak dojde rychleji.
A jak říkal Milton Friedman:
“The great virtue of a free market system is that it does not care what color people are; it does not care what their religion is; it only cares whether they can produce something you want to buy. It is the most effective system we have discovered to enable people who hate one another to deal with one another and help one another.”
Neměl bych strach o to, že budou (bývalí) Češi radostně obchodovat s (bývalými) Turky.
E-mail prezident@liberland.org? Rly?
Nechápu poznámku?
Navíc, proč prezident?
A proč ne? Mises.cz má taky předsedu, ne? Navíc je to autor článku.
Všichni čekají na ústavu. I libertariáni. Zajímavý.
Ústavy mohou vznikat jako výsledek spontánního řádu, jak ukazuje Pete Leeson na výzkumu pirátů. Každá organizace musí mít nějaká pravidla. A je jedno, jestli se jim říká stanovy nebo ústava. I v soukromém domě platí pravidla, ač většinou nepsaná. Pokud se původní ústava napíše dobře, třeba se poměrně rychle ukáže, že není potřebná.
Líbí se mi ale myšlenka dobrovolných daní. Psal jsem o tom ve svém článku Jak kickstartery přispívají svobodě jednotlivce.
Pokud by to nevyšlo, budeme stejně tvrdit, že za to může stát? Nebude to jen těžkej argument pro etatisty do debat o možnostech reálného libertarianismu?
Záleží na tom, jakým způsobem to nevyjde. Zatím pořád považuju za nejpravděpodobnější, že Vítek Jedlička skončí v chorvatském a/nebo srbském vězení. Pokud nějaký stát pošle armádu nebo policii do Liberlandu a udělá tam “pořádek”, pak asi nebude možno obviňovat liberalismus. Ale pokud se Liberland ustaví a zvrhne se časem do policejního socialistického státu, jako jsou dnešní USA, co nám to bude říkat?
Taktéž držím všechny palce. A nabízím se jako velvyslanec Liberlandu při EU. ;)
© Alois Sečkár