Emmonsová!

Redaktoři iDnes.cz asi pojedli čínské hady (nebo žáby, nebo co to má bejt) a začali Češce Kateřině říkat Emmons.

Ještě coby Kateřina Kůrková vyhrála bronz na minulé olimpyjádě a poté si vzala Američana Matthew Emmonse. Takže teď je Emmonsová. Ale ne, pro iDnes.cz je to Emmons. Ty nepřechýlené věty znějí tak blbě, až je to komické.

Nejlepší na tom ale je, že kdyby to nebyla nikdy v životě Češka, ale jmenovala by se třeba Lindsay, říkali by jí na iDnesu Emmonsová úplně bez problémů. Tak jako říkají např. Šarapovová.

Přechylujte!

Viz zde a zde

14 thoughts on “Emmonsová!”

 1. Ti novináři to mají těžké! Ať už přechylují nebo ne, vždycky se najde početná skupina, které to vadí :D

 2. Rozhodne jsem proti prechylovani… Jestli ma Katerina napsane v oddacim listu ze meni jmeno z Kurkova na Emmons (coz je velmi pravdepodobne) tak iDnes nikde chybu neudelalo. Proc prechylovat? Kdyz se nekdo jmenuje treba Serena Williams, tak se jmenuje proste Williams a zadna Williamsova…

 3. naopak. cizí jména by se přechylovat neměla. a slečna cizí jméno má. dokonce i avu jansen nechávají napokoji.

 4. Lyn: No jo. Ale oni na iDnesu radši dělaj obojí.

  Ivanka: Když se někdo jmenuje Pánek, tak se taky může bouřit, když někdo řekne “s Pánkem”, a ne “s Pánek”. A nedělá to ;) . Prostě čeština skloňuje a aby byla ženská jména sklonitelná, musejí být přechýlena. Jinak to prostě nejde.

  ailyn: Oni to spíš dělají, jak je zrovna napadne. Cizí jména se musí přechylovat, na tom trvám a vždycky to tak budu říkat a psát, protože jinak tomu zaprvé nejde rozumět a zadruhé to zní jako chachařina a ne čeština.

 5. Jo a mezi námi děvčaty: Dřív jsem si myslel to, co vy, ale pak jsem dostal rozum a přešlo mě to ;)

 6. Jo, az na nekolik vyjimek asi fakt ten rozum dostavas ;-)

  Ale zde mozna opet nebude chyba v novinarich, ti obvykle zaklady cestiny maji. Ja to vidim tak, ze Kacenku chytil rapl a novinarum sdelila sve prani, at ji neprechyluji a oni pred olimpyjadou nechteji kalit vodu.

  Ale to je jen prechodny ulet ;-)

 7. Covece, rapl ji chytil, ale ZLATO ma!! :-)
  A Sastre v rovinnem uniku, to to se taky vidi stejne casto jako kun s trema ocasama ;-)

 8. Jo! Mel to naprosto dokonale nacasovany a dotahl tam ty dva odpadliky. Bylo by smutny, kdyby nakonec nekdo z nich vyhral :-)
  CSC rulez!!! :-)

  BTW prosazel jsem na tom zavode majlant, hlavne na Freirem a Andym. Vsadil jsem a nepodarilo se mi udat sazky proti s lepsim kursem… grr

 9. Co takhle kompromis: v prvním a pátém pádě nepřechylovat, v dalších skloňovat. 1. Kateřina Emmons, 2. Kateřiny Emmonsové, 3. Kateřině Emmonsové, 4. Kateřinu Emmonsovou, 5. Kateřino Emmons, 6. Kateřině Emmonsové, 7. Kateřinou Emmonsovou.

 10. Co takhle se na to vysrat a nechat každýho ať si to píše a říká jak se mu líbí? :)

 11. Pro zelenou 13ku: Ale polština též má podobnou gramatiku a příponu -ová nepoužívají!

  Pro drpatek: A co takhle:
  2. bez Kateřiny Emmons
  3. ke Kateřině Emmons
  4. koho Kateřinu Emmons
  5. Kateřino Emmons
  6. o Kateřině Emmons
  7. s Kateřinou Emmons

 12. Já vim. Ale neumim polsky, takže se k tomu nemůžu vyjádřit. Čeština to bez skloňování taky dokáže přežít, ale se skloňováním je to mnohem lepší — např. můžeme použít jenom příjmení, ne jméno a příjmení.

Comments are closed.