England’s beautiful display. Giggs calls it a day. Brückner, Košťál ven

Včera, kdy se všichni pravověrní fanoušci koukali na zápas Německo — Slovensko a ti levověrní na nic, jsem sledoval na Eurosportu zápas Estonsko — Anglie. Anglie je na tom, co se bodů týče, hůř než my. Postupovou pozici nedrží. Ale, přátelé, kdyby byl český tým v takové krizi jako Anglie, snad by mi to ani nevadilo. Byl to ten nejhezčí fotbal, co jsem viděl za tak dlouhou dobu, že si už ani nepamatuju jiný povedený zápas.

David Beckham

Steve McClaren, který bůh ví proč kašlal na Beckse a Owena, je v prekérní situaci povolal zpět. A oni? Řezali to jako zamlada. Vedle skvělé hry přidali i góly. Konkrétně Owen jeden vstřelil, Beckham na dva krásně, ale nááádherně — snad až epesně –, přihrál. Estonci sice nejsou nijak silný soupeř, ale před zápasem se mluvilo o kdečem. Nedostali se k ničemu. Nevím, jaké má bývalý (a budoucí?) kapitán Anglie s bývalým (a budoucím?) trenérem Manchesteru Stevem McClarenem ještě z dob Becksova působení tamtéž, ale rozhodně ho svými výkony v dvojzápase donutil, jak řekl komentátor Eurosportu, spolknout svoji pýchu “swallow his pride”.

Ještě bych se rád pozastavil u jedné věci. O tom, že jsou naši novináři idioti, pochybuje asi jenom málokdo. Konkrétně na Beckhamově případu mě to ale děsně štve. Je to fotbalista první světové extratřídy a naše média o něm neustále referují jako o manekýnovi, playboyovi, metrosexuálovi apod. a vypadá to jako by ho ty největší světové velkokluby platily jen tak jako maskota. Bože! České novináře bych donutil sledovat Eurosport, aby se naučili pokoře a úctě ke skvělým osobnostem, které projevují jeho britští komentátoři.

Poslední poznámka. Aby tu nebylo tolik fotek chlapů, zde je poslední podoba Davidovy manžížalky.

Ryan Giggs

V kvalifikačním zápase proti Česku se s reprezentační kariérou rozloučil Ryan Giggs, další z členů legendární záložní řady Rudých ďáblů Giggs-Scholes-Keane-Beckham. Přál jsem mu vítěznou a gólovou tečku. Zejména při svém sólu (na obrázku) k němu měl hodně blízko. Transparenty ve waleštině jsem nějak neuměl přečíst, s těmi anglickými už jsem na tom byl o poznání líp ;) . We’ll miss you!

Proč nemůžeme vystřídat nekompetentního trenéra? Proč nemůžeme vystřídat nekompetentního reprezentačního šéfa? Fakta — od posledního Eura hraje naše reprezentace velký hovno. Nedá se na to koukat. Nepřináší to výsledky. Soupeři nás mají přečtené líp než včerejší noviny. Navíc tu byl ten průser. Tedy dost důvodů k tomu, aby se něco změnilo. // To mi připomnělo jeden vtípek z NHL 2002:

– “They should change goalies or something.
– “Or something?”
– “Or something.”

Vyměnit brankáře bych tedy rozhodně nedoporučoval, protože to je poslední řada, která ještě za něco stojí. Obrana je šajsdrek, záloha je chromá, útok góly nedává. Kdyby Brückner znal analýzu, došel by k tomu, že pokud už dvacetkrát nasadil identickou sestavu a ona dvacetkrát selhala, asi to nebude ničím jiným než tou sestavou. A tudíž by v základní XI nenechal kámen na kameni. Jenže to se nestalo. Brückner tvrdohlavě trvá na své sestavě.

Pro takový případ je tu šéf reprezentace Košťál. Chvíli dělejme, že to není idiot. Pokud by tedy Košťál znal analýzu, došel by k tomu, že když s problémem nechce nic dělat současný trenér, je třeba ho vyměnit. Ano, reprezentace kdysi hrála pod Brücknerem skvěle. Ale to je jářku čtyři sklizně pryč! Košťálova výmluva je tak blbá, až se mi z toho zařezává spodní prádlo. Prej by odvolal trenéra, a) kdyby věděl, že nový bude lepší nebo b) kdyby za ním nestáli hráči.

a) Kvalifikaci máme rozjetou tak parádně, že si asi půjdu vsadit, že na Euro nepostoupíme. Jsem o tom přesvědčenej. A já se ptám — co horšího by se stalo s jiným trenérem? Nic. Takže tento důvod není relevantní.

b) Brückner staví stále stejnou sestavu. Hráči chtějí hrát. S jiným trenérem by hrozilo, že hrát nebudou. Diví se někdo, že za ním stojí? Tento důvod taky není relevantní.

Navíc i Košťál má z posledního srazu onen prostitutkový průser. A když neodvolá Košťál Brücknera, měl by svaz odvolat Košťála. Jenže na svazu ruka ruku myje, vládnou tomu kapříci a hoši, co spolu mluví. Takže se ničeho nedočkáme.

Svaz si dokonce odhlasoval, že naše reprezentace má na Euro a MS občas postoupit a občas ne. Že prej to tak odpovídá velikosti ČR. No, kurwa, co to má bejt? My nejsme ve fotbale žádný vořezávátka. Řadu let jsme byli druhý podle v žebříčků reprezentací hned za Brazílií. Máme titul z Eura, dvě druhá místa z MS a na posledním Euru jsme měli nejlepší mančaft. Naši hráči se mohou řadit po bok těch největších hvězd. A k té velikosti — v mnohem menším Holandsku by si nc takového nedovolili. Tak jak si můžou odhlasovat něco takovýho? Aby nikdy nemuseli nést zodpovědnost?!

Ale jednou se Ivan Hašek vrátí. A s ním přijde zákon!