Global Warming: Man-Made or Natural?

Fred Singer

Profesor Singer

Seminář CEPu: S. Fred Singer, Professor of Environmental Sciences, University of Virginia: Global Warming: Man-Made or Natural?; přednášku uvedl prof. Václav Klaus.

Cetrum pro ekonomiku a politiku (CEP) uspořádalo v Autoklubu na Opletalově ulici přednášku váženého profesora Singera z University of Columbia. Tento pán je největší váha z odborníků, kteří zpochybňují globální oteplování způsoené lidským faktorem. Jeho přednášku uvedl pan prezident.

Ta středa byla vůbec nabitá. V 19:30 přednášel v Rajské budově Bursík nějaké svoje zelené pindy ohledně ekologické daně. V 18:00 přednášel v Nové aule (té krásné obrovské) Ing. Mikloš, slovenský exministr financí, o EU. Tam jsem chtěl jít. Kromě toho máme ten den tři skvělé přednášky s pány Loužkem, Svobodou a Sobehartem. A právě na Sociologii pro národohospodáře, kterou přednáší pan Loužek, jsem se dozvěděl, že dnes v 17:00 se koná tato přednáška CEPu. Neváhal jsem ani chvíli. Musel jsem Mikloše obětovat, což mě mrzelo. (Už jsem se naučil, že ztracený Mikloš byl náklad příležitosti, když jsem šel na CEP.)

Mému příchodu do Autoklubu předcházely dramatické události na Václavském náměstí, o nichž se zmíním jinde. V Autoklubu jsem byl jako jeden z prvních, protože mi škola končila v 16:00 a já neměl kam jít, byl jsem jak sirotek :) . Bylo mi jasné, že tam budu za největšího burana, protože budu mít svítivě žluté triko, zatímco ostatní budou v saku. Jinak to ale nešlo, protože jsem o tom předem nevěděl. Moje buranství ale bylo hravě překonáno jednou dámou, jež si před přednáškou váženého profesora na setkání české ekonomické smetánky (od děkana NF Schwarze přes Petra Macha, Mojmíra Hampla a další až třeba k panu Třískovi) četla deník Šíp. Přísahám!

Přednáška byla tlumočena do češtiny. Vzal jsem si bezdrátová naslouchátka, abych z toho taky něco měl. Ale pak jsem zjistil, že tomu rozumím i v originále a zase jsem je vypnul. Věty, kterým jsem nerozuměl, se daly spočítat na prstech jedné ruky. Bylo to proto, že prof. Singer mluvil mimořádně zřetelně a složité grafy vysvětloval tak, aby je pochopilo i desetileté dítě.

Ale připadal jsem si divně, když jsem se smál (sice ne jediný, ale nejvíc nahlas) tomu, že Al Gore by mohl dostat Nobelovu cenu míru, ale pak zřejmě přišel nějaký vtip, který jsem v důsledku smíchu přeslechl, a začali se smát ostatní :)

Prof. Singer taktéž spěchal do ČT, takže na nás měl bohužel jenom hodinku. Ani jsem mu nestihl položit sofistikované dotazy (a že jsem je měl!). Přednáška byla velice zajímavá, obsahovala plno moudrých myšlenek, ale bohužel ji prakticky nejde interpretovat, protože v ní šlo hlavně o grafy.

V závěru přednášky se Klaus jemně povadil s jedním provokatérem přicmrdovačem. Komentářová služba jich pravidelně několik posílá i na můj blog, takže víme, o co jde. Poslední příklad je třeba zrovna dnešní waiders. No, nic.

Přednáška se mi líbila a určitě se budu snažit dostavovat i na další akce CEPu. Dozvěděl jsem se zajímavé věci o globálním oteplování a jsem zase o něco lépe vyzbrojen do příštích diskusí ;)