Jinej svět

Okamžitě potom, co přijedete do Číny, nestihnete vycházet z úžasu. Jediná věc tu neni jako v Evropě. Člověk je připravenej na značný rozdíly, ale taková obrovská rozdílnost ve všem je nepředstavitelná.

Nebe neni modrý. Je žluto-šedý, když je málo smogu, a je šedý, když je ho hodně. Viditelnost je o hodně nižší i než v těch nejzakouřenějších místech, kde jste kdy byli (včetně komína).

Důsledkem permanentně zatažený oblohy je, že v noci je tu stejná teplota jako přes den. Až se za nějakejch deset patnáct let ten vzduch pročistí, bude tady přes den vedro k nepřežití.

Studená voda je označená zeleně.

V hospodě se servírce neříká, co si objednáte, ale píše se to na lístek.

Talíř, misku a sklenici nám donesla servírka zavařený v igelitu. Bez prdele.

Údajně nejčistší hospoda v okolí byla naprostá špeluňka, špinavější než nádražní hospoda v Chebu, což pro mě byl dosud etalón stravovacího hnusu.

Všichni u stolu se dělí o jídlo. Po hříchu nejenom sami se sebou, ale i se stolem a podlahou. Kosti se hážou rovnou na stůl. Ale když se netrefíte, tak žádný starosti.

K jídlu jsme si dali kuře sladký jak cecek a v druhý míse bylo zas kuře docela pikantní. Oboje bylo dobrý, ale horší bylo, že to pikantní kuře bylo nasekaný na malý kousky i s kostma! Při představě, že vezmou slepici a sekerkou jí rozštípaj na malý kousíčky masa i s kostma, se ze mě pomalu stává vegetarián…

Pivo se prodává po 600 ml, stojí asi 15 korun a pije se jedině za účelem chození na záchod, protože v něm skoro neni alkohol (2,5 %). Velká Coca-Cola je o něco levnější než v Čechách, ale 600ml Coca-Cola stojí asi jenom 8 korun.

Nikdo tu nepije kafe. Pijou čaj, to každej ví. Ale kromě toho taky pijou čistou horkou vodu. Eh?

Nakonec jsem našel kafe, jedinej druh. Lavazza, tzn. kafe drahý jak blázen. Stojí tu stejně jako v Praze 150 korun.

Nepoužívaj deodoranty a evidentně ani vodu po holení. OMG. Ukázalo se, že jsou to prostě trochu čuňátka. :)

Anglicky tady nikdo neumí ani slovo. Když už jsem potkal někoho, kdo umí, tak zas uměl velmi slušně.

Místní hypermarket je něco tak obrovskýho, že to jsem ještě neviděl. Představte si Tesco na Andělu, akorát několikrát větší a složitější, a máte to.

Když jsem nakonec sehnal deodorant, musel jsem ho zaplatit přímo v tom oddělení hypermarketu a prodavačka ho dala do sáčku a secvakla ho sešívačkou. WTF?

Hrozně brzo se tu stmívá. V půl osmý už tma jak v prdeli.

Máslo sice znaj, ale používaj málo. V krámě jsem ho nenašel. Dneska jsem v něm ovšem nenašel ani marmeládu.

Zelenej panák, co svítí na přechodu pro chodce, je animovanej a běží. V Pekingu nad nim byl dokonce odpočet, za kolik sekund bude červená.

Ve škole nemaj eduroam (samozřejmě) a taky tam nikdo na hodině nemá notebook. Takže jsem tam byl asi za milionáře. :D

Když nakoupíte v hypermarketu, můžete jet zpátky určitou linkou autobusu zadara.

Maj tu dost divný ovoce (placatý broskve, např.) nebo nějaký fire-dragony. Vůbec všechno se tu jmenuje jako něco s drakem. Tuhle obsesi drakem vůbec nechápu, mimochodem.

Kampus je obrovskej a nepředstavitelnej. Je v něm třeba školka, hned vedle mýho hotelu. :D Na kolejích se bydlí po 6-8 na pokoji na bakaláři, a po třech na magistru.

Některý náklaďáky maj jenom tři kola.

Záchody maj splachování jako (prej) v Americe.

A nefunguje tu půlka internetu…

16 thoughts on “Jinej svět”

 1. Ty woe, to s tim lístkem v hospodě je chytrej nápad, to by měli zavést i u nás :)

  Odpočet času na semaforech maj prej i v Petrohradu :)

  A ty autobusy z hypermarketů jsou snad i v Praze, ne? Dokonce i v Chebu nám jeden čas z a do Tesca jezdily autobusy po celym městě zadarmo :)

 2. KlaPi: Nová čtenářka? :) Nikdy jsem si těch broskví teda nevšim. Ani nevim, jak to chutná.

  Zdenis: Já teda v Praze ještě neviděl autobus, co by někoho vozil zadarmo, samozřejmě kromě těch, co tě odvezou od metra k IKEA třeba na Zličíně, ale to je jinej případ.

 3. Tak to jsem vůbec netušil, že to jezdí i takhle uvnitř Prahy, např. na Ohradě.

  Nevim přesně, jak to funguje tady, ale ten autobus nebyl polepenej žádnejma reklamama (vypadal jak normální linka) a Číňanka nám řekla, že tim můžeme jet zadarmo, když jsme si nakoupili. V těch Tesco-busech může jezdit zadarmo, kdo chce, ne?

 4. lol lol lol vítej v mé domovině aka “Asijských Bohnicích”(?)? :-) may the force be with you :-)

  P.S.: O Linuxu, open-source hnutí a GNU GPL licenci ti můžu povyprávět později – až budu mít více času – teď zrovna řeším zkoušky ze /sin/ologie na FF UK…

 5. On je ten odpočet času na semaforu dokonce i v Přerově. :D

 6. Tak to vidíte. My si furt děláme srandu, že Morava je dálnej východ, a ono fakt. Už tam maj i technologie z Číny. :D

 7. možná, že ti, co zdánlivě neuměli anglicky, anglicky mluvili, ale takovou tou čínskou, kdy fakt není poznat, že je to angličtina.

 8. :) To ne, většina z nich zavrtí hlavou, nebo přivolá někoho, kdo se tváří, že umí anglicky. Ale některý na prostou otázku “Do you speak English?” spustí nekonečnej monolog v čínštině. To by mě zajímalo, co se jim v tu chvíli honí hlavou.

  Někdy si říkám, že proč se namáhám s angličtinou. Kdybych mluvil česky, bude to stejný…

Comments are closed.