Junior Marathon

Po té, co běžecká superstar odešla do věčných lovišť, zbylo na Nováka změnit si svý jméno a na mě zbyl úsek 6,195 km na juniorském maratónu (dále jen JMC — Junior Marathon Championship). JMC je zajímavá školní soutěž, ve které školy skládají desetičlenné běžecké týmy (minimum jsou tři dívky) a formou štafety tak zaběhnou celou maratónskou trasu.

Nyní krátce k maratónu obecně. Jeho trasa je 42,195 km dlouhá. 35 km je trasa Maratónu do Athén, již uběhl posel Feidippidés a umíraje oznámil, že Athény vyhrály v bitvě u Maratónu. Více o délce maratónského běhu a jeho historii najdete zde.

Když jsem byl ve druháku, běžel se JMC v době, kdy jsem byl na týden v Amberku, takže jsem se nemohl zúčastnit. Každopádně mě ale urazil Tomáš Zelený (kterého jsem včera překřtil na Studeného), když mi na podzimním přespoláku ani na záda neviděl a před JMC se mě zeptal, jestli uběhnu 4 km. Minulý rok jsem byl v Německu pro jistotu na rok a neměl jsem právo na JMC startovat. Poté, co se naše škola kvalifikovala na Pražský mezinárodní maratón (dále jen PIM — Prague International Marathon) a půlka týmu vypadla, zúčastnil jsem jej na osmém — dálničním — úseku. Zaběhl jsem 4 km pod 15 minut, byl to doslova let.

No a letos už jsem v žádnym Německu nebyl, takže jsem se mohl zúčastnit krajského kola v Karlových Varech. Běhalo se po okruzích před Puppem, které měřily 1333 m. Devět lidí z týmu běží 4 km a desátý dorovnává na maratónskou trať. V Praze to byl poslední Radek Fišer, letos ve Varech jsem to byl já na prvním úseku, který začínal kdesi uprostřed onoho okruhu, aby to vyšlo.

Startoval jsem s elitními běžci. Z devíti škol poslalo pouze varské sportovní gymnázium na první úsek holku, prvních 860 m běželo celé startovní pole pohromadě v čase, ve kterém se běhá kilometr. Pak to ale začalo, běžci se naštvali a někteří z nich mi nadělili tři minuty. Předával jsem na sedmém místě, to abysme měli koho předbíhat. Na šestém a sedmém úseku jsme běželi tělo na tělo na sdíleném prvním místě, nakonec jsme skončili na třetím místě.

Zde je kompletní přehled toho, jak jsme běhali (.xls)

Závod se mi líbil, byla tam sranda, byl tam Johnny service (taková jiná toitoika) a byly tam i pěkný holky (vybrané kusy zveřejním, pokud se ke mně někdy dostanou fotky :)) a dostali jsme pěkný trika. Ale po závodě jsem byl na umření.

Okamžitě po závodě jsem zapsal:

Momentálně jsem sice úplně bez věže, ale chtěl bych poděkovat všem členům našeho JMC týmu za to, že podali skvělý výkon na hranici svých možností. Zejména výkon Libora v hustém dešti za 15:07 byl přímo letecký. Ukázalo se, že na první dva týmy jsme neměli, a tak jsme skončili třetí. A mám puchejř na prstu.