Kolej? Bába tě polej!

Milé děti. Protože minulý díl našeho milého povídání o kolejích měl převeliký úspěch, navážeme na něj dnes dílem druhým.

Inu viděl jsem kolej. Další. Nebudeme to moc dlouze rozebírat. Důležitá jsou fakta a ta bychom jako novináři měli ctít. (Ej, pardón, to mi do toho omylem vlezla Bára Tachecích.) Takže. Mějme buňku a v ní dva pokoje. Pokoj budiž malý jako IQ průměrného poslance za Zelené Khméry a v něm mějme tři lidi.

Asi si právě říkáte: “To ses posral v kině, ne? Ty nebohý študáci se tam nemůžou vejít.” Tak tedy musím se důrazně distancovat od prvého obvinění, ale druhé větě musím chca nechca přitakat. Spíš chca, to si zase řekněme narovinu.

Takže máme dva minipokoje po třech, k tomu něco jako je koupelna a něco, co vzdáleně připomíná sporák. Mlha je hustá tak, že by se dala krájet, a pokoj malý tak, že se tam všichni tři najednou ani snad nevejdou (tato hypotéza potřebuje ještě ověřit v praxi). To dává dohromady 6 lidí. Z nich platí každý 2100 Kč za měsíc. Dohromady tedy máme nájemné za buňku 12600 korun. Ta buňka, to je takové pseudo-pseudo-2+1.

Jenže tržní nájem v Prase za opravdové 2+1 se do 12 tisíc vejde. V pohodě. A jaký je rozdíl mezi pseudo-pseudo-2+1 a opravdovým 2+1? Ve velikosti pokojů. Ve vybavení pokojů. Ve vybavení kuchyně. Ve vybavení koupelny. V sousedské kultuře. A taky v tom, že tím nedotujete nějakého zmrda napojeného na dobrý státní kšeft.

Ať jsem třeba kamenován, ale odmítám při dotované ceně kolejí platit větší nájem než je tržní nájem bytu. Pokud by ta cena nebyla regulovaná, téměř jistě by byla ještě vyšší, protože dnes převažuje poptávka nad nabídkou. To nepochopim do smrti.

Neuplyne snad ani den, aby mi někdo neřekl, že kolej je prostě super hype pipe věc. Prej v tom, že tam jsou lidi. Pardon? To je snad největší nevýhoda, ne? To víte, my misantropové… my asi nikdy nedoceníme, když nemůžeme spát, protože si někdo zrovna usmyslel, že vaše právo na klid ho nezajímá, a proto přímo před vašimi dveřmi chlastá a řve jako magor. Nikdy asi taky nedoceníme, jak skvělé multi-kulti vás potká, když jste na pokoji s nějakými dementy, se kterými si nesednete a kteří nezřídka opět nerespektují vaše právo na cokoliv. Jsme holt nevděčníci.

Proto nebydlíme na koleji.

PS pro ty, co vymysleli novou ekonomii: Porovnávat pouze explicitní náklady (= ceny) aniž bych do toho započítal ostatní náklady a hlavně výnosy, tak to fakt dělat nebudu.

PS pro ty, co mi chtěj napsat něco o ubytovacím stipendiu: To dostanete, i když bydlíte v bytě = je to irelevantní námtika.

PS pro ty, co si myslí, že oznamovací větou jim něco vnucuju: Respektuji vaše preference, respektuji, že bydlíte na koleji. Pokud vy nedokážete respektovat, že já mám preference jiné, dejte si ránu žehličkou do hlavy a jděte si svoji frustraci vybít jinam. Děkuji.

Misantropické PS:

Tihle Češi

9 thoughts on “Kolej? Bába tě polej!”

 1. plný souhlas, příští rok mě na kolej nikdo nedostane. raději si připlatím za klid a lidské podmínky k práci… jako zkusit tam bydlet, jo, rok stačí až až; ale chce-li člověk dělat i něco jiného (např. si číst), na koleji to prostě nejde a snaší se to horko-těžko.

  btw: na ubytovací stípko vzhledem k tomu, že studuji jži podruhé nemám… kdežto kupříkladu paraziti ze Slovenska ano — další zajímavé téma na polemiku ;-).

  a poslední věc — už máš vyřešeno ubytování na příští rok? ;-)

 2. havlikp: Od největšího kolejního pařmena, co znám, bych tento výrok nečekal! Nu což :).

 3. RF: Když už je na tý koleji, tak si asi říká: I want my money back, a proto chlastá první ligu ;)

  havlikp: Moje slova (a to jsem to ani nezažil :mrgreen: ).

  Paraziti ze Slovenska jsou hnus. Nechápu, jak je možný, že tu tak vesele parazitujou a zřejmě to nikomu nevadí.

  K ubytování: Jsem flexibilní člověk ;)

 4. Před chvílí sem se ptal spolubydla, kolik dostavá příspěvek a řikal 600/měs. Což je podle mne dost. On ale pohrdnul, že dost by byly tak dva tisíce…

  To, že mají bratři stejný podmínky jako my je problém spíš náš (naší vlády). Fakt je ten, že jich tady dost zůstává např. doktoři, což si myslím, že je good. A já být v jejich pozici, tak se do Práglu hrnu taky.

  Ale například, když já vyjedu s Erasmem do Francie, tak dostanu navíc ke stipendiu 200 éček (hearsay) příspěvek na ubytovaní stejně jako frantík.

 5. Jistěže je to náš problém a že je logický, že oni toho využívaj. Já bych to teda nedělal, ale to je jiná věc.

 6. Bydlim na nejdivnejsi koleji v celym Brne :razz: Nejen ze mam vyhled na Spilberk, neustale ticho a klid, ale i fajn spolubydlici. A svete div se jedna z nich je slovenska medicka a hned po prazske psycholozce ji mam nejradsi (taky s ni travim asi nejvic casu). To vse za 1395Kc :smile:

 7. Hm, no to je srovnání jak Brno (doslova). Muj bratranec bydlí v zemljance v Dagestánu, do přírody to má jeden krok a neplatí nic.

Comments are closed.