Kolej švehlovka aneb nemohu vám nabídnout nic kromě hnusu, špíny a nedostatku

Předem se omlouvám za to, že jsem pouze v němém úžasu sledoval, co všechno je ještě v roce 2006 možné a svůj foťák jsem nechal zahálet na dně baťohu. Vyzývám schopné blogery, aby svou kolej zdokumentovali a následně blogu Shit happens! své fotografie poskytli, protože jinak bych tam musel znovu jít osobně, a to bych velice nerad.

Investigativně se mi podařilo zaslechnout informaci, že existuje i pěknější část oné koleje, ale to nic nemění na tom, že ta stará si zaslouží pouze to, aby na ní nikdo nebydlel.

Vejdete a okamžitě vás napadne, že jste v domě hrůzy. Ne, to není poeticky staré. To je nikdy neuklizené místo s odpornými dveřmi a odporným vším, na co se podíváte. Ale stále ještě doufáte, že pokoje bude v lepším stavu (člověk občas bývá naivní). Proto vám radím, nelezte do výtahu. Před vstupem do pokoje si ušetříte jedno až dvě zvracení.

Pokud máte to štěstí, že bydlíte na pokoji s číslem 170 nebo 171, zajásejte. Bydlíte totiž na záchodě. Když dojdete na konec chodby k číslu 169, nezoufejte. Podívejte se tam, kde si myslíte, že je záchod a na kachličkách objevíte šipku a u ní čísla 170, 171. Po několika odbočkách se ke svým pokojům skutečně dostanete. Ale nekoukejte se prosím z okna na dvůr, ušetříte si další zvracení.

Před vstupem do pokoje si třikrát flusněte přes rameno, aby to s váma neseklo. Uvidíte pokoj tak odporný, že holobyt je proti tomu hotel Plaza. Žlutě pomalován je tak do dvou metrů, dál malíř nedosáhl. Barva je už pěkně zašlá a je umě zdobená nějakými šmouhami. To, co má zřejmě představovat stoly a postele, se bojím popsat, protože z toho mám trauma ještě teď. A ty matrace! Bléééé. Kvalitu záchodů a sprch společných pro celou chodbu si zajisté domyslíte sami.

S internetem nepočítejte. S klidem už vůbec. S malou cenou ani omylem. Takovýto pokoj stojí 60 Kč na noc, což za měsíc činí zisk 3*30*60 = 5400. Na údržbu pokoje nepadne ani koruna, tím jsem si jist, jako že je Šiva nade mnou. 171. pokoj je v prvním patře. Pater je pět. Mít kolej je skvělý byznys. Nebo kam jinam tečou ty milióny?

Na internetu nikde nejsou fotky. Divíte se? Já ne. Kdyby někdo uzřel jen kousek toho, kde má bydlet, nikdy by se nenastěhoval. Říkám zcela vážně, že já bych v takovém pokoji nebydlel ani jednu noc. A to už jsem ve svém životě spal leckde, např. s 15 lidmi v hostelu. Nevyžaduji, aby v mém pokoji byl veškerý komfort světa, ale trochu důstojně by vypadat mohl.

V tom pokoji bydlí jeden parazitolog. Šušká se, že už v něm nalezl deset dosud nepopsaných parazitů.

Vlastně nevím, za co se platí. Za střechu nad hlavou? To je trochu vysoká cena, nemyslíte? Udělejme si dvě srovnání.

Srovnání první. Stan vs švehlovka

přístup na internet: stan 0; švehlovka 0
klid: stan 10; švehlovka 0
pohodlí: stan 2; švehlovka 1
záchod: stan 5; švehlovka 3
sprcha: stan 0; švehlovka 3
cena/služby: stan 10; švehlovka 1
součet: stan 27; švehlovka 8

V prvním srovnání stan s přehledem vyhrál.

Srovnání druhé. Privát vs švehlovka

Jako privát byl vzat byt 1+2 v lokalitě Dejvice za tržní nájem 15000 Kč měsíčně. To je hodně. Rozpočítáno mezi 5 studentů, kteří se tam stále vejdou mnohem lépe než na pokoj na koleji, vychází jeden měsíc na tři tisíce, což se už dá unést.

přístup na internet: privát 10; švehlovka 0
klid: privát 5; švehlovka 0
pohodlí: privát 10; švehlovka 1
záchod: privát 10; švehlovka 3
sprcha: privát 10; švehlovka 3
cena/služby: privát 5; švehlovka 1
součet: privát 50; švehlovka 8

I v tomto srovnání jasně švehlovka prohrála. Jak tam někdo může spát?

Update: Foto: Švehlova kolej