Máme v tom dobrou tradici

HradBýt ve vládě a zároveň v opozici. Ne, to není Tlustého vynález. Naopak. Od revoluce v tom máme dobrou tradici a té je třeba se držet! I toto, jako mnoho jiných věcí, v naší zemi zavedl Václav Klaus, když byl sice ministr financí, ale jeho strana stála vůči vládě názorově v opozici. Tenhle trik se mu vyplatil vítězstvím ve volbách. Naučili se to lidovci a v dalších letech si na opoziční roli ve vládě udělali monopol. K tomu přidali trik tančení mezi vejci (předčasné volby ano, ale vlastně ne apod.).

Přesto je dnešní stav výjimečný, unikátní a naprosto švejkovský. V opozičně-vládní roli se nacházejí všechny tři vládní strany. Zelení už ze své melounové podstaty nemají ve vládě co dělat. Lidovci nadále pokračují ve svých nejlepších tradicích tance mezi vejci a jsou proti vládě i přesto, že de facto vládne Kalousek. A protože vládne Kalousek, v opozici se ocitl i vítěz voleb, ODS. Takže, lide, ničemu se nediv, máme v tom tradici.

Zlí jazykové dokonce tvrdí, že vládní takyreforma je tak měkká, že by celá levice měla hlasovat pro a celá pravice proti.

Jinou dobrou tradici se nám ovšem nepodařilo udržet. Od prvního prezidenta existovala mocenská skupina, které fanoušci říkali Hrad. Ta rozhodovala o spoustě věcí a do kdečeho strkala nos. Na Hradě se utvářela politika. Tradici porušil až Václav Klaus. Sice tak postupuje dle ústavy, ale proti dobré tradici našich prezidentů, a děsně kvůli tomu některým leží v žaludku.

Post striptum: To komentářové mlčení u minulého článku o politice je hodno následování. Mohla by se z toho stát nová tradice ;)