Předměty prvního ročníku

Tak jsem zdárně dokončil všechny nástrahy, které jsem si na sebe nachystal v prvních dvou semestrech. Následuje jejich stručná charakteristika pro budoucí generace.

5RE205 Socioekonomická geografie Byla to moje první hodina na VŠ a přišel jsem na ní pozdě asi o čtvrt hodiny. Mohla za to zácpa na barranďáku :-/. Cvičící i přednášející byli perfektní. Zejména přednášející doc. Wokoun měl někdy fakt super frky. Předmět to byl zajímavý a měl jsem ho celkem rád, přestože jsem místy nesouhlasil (např. s pobídkami pro zahraniční investory).

Jako nutná součást se musí napsat ucházející seminární práce, což byl opruz. Zkoušková písemka byla nakonec celkem lehká. A závěrečný ústní pohovor s cvičícím Ing. Pěluchou byl také dobrý. Dokázal jsem z toho vyždímat 1, přestože jsem ze seminárky měl 3. A to jsem tam prosím byl v smrdícím saku, protože den předtím byl ples. Cítil jsem se trapně.

3PE111 Podniková ekonomika Cvičení s Ing. Vochozkou vynikající, přednášky s doc. Neumaierovou k ničemu. Stejně tak látka a zajímavost předmětu. Na cvičeních ekonomické příklady, na přednáškách plytká teorie. Nutná seminárka z celkem vražedných témat (aspoň tedy v prvním semestru). Vybral jsem si zakladatelský rozpočet a docela jsem se u toho zapotil, aby byl můj Hotel Vážka ziskový.

Na zkoušku je nutno znát obsah Synkovy učebnice, která se ovšem nedá číst. Nevím, na čem všem byl autor, když knihu psal, ale je psána naprosto nesrozumitelným jazykem. Ještě že existuje Borec, na kterém je 70stránkový výtah, ze kterého se to dá chápat.

Učil jsem se na tuhle ústní zkoušku asi tejden a stejně jsem nic neuměl. Byl jsem si docela jistej tim, že tohle dopadne špatně, přesto jsem doufal aspoň ve 4+. Jenže jsem si vytáhl nejjednodušší otázku Typologie podniků, takže za 1 ;)

55F102 Psaní a obhajoba akademické práce Oficiálně je předmět ukončen zkouškou, ale žádná zkouška se de facto neskládá. V průběhu se píšou tři testy — na vyhledávání, na Word a na Excel. Z nich jsem měl 29 bodů z 30, poté se píše abstrakt, oponentura abstraktu a dělá se powerpointová prezentace. Celkem lehký předmět, kde asi nepropadne nikdo, kdo neopisuje. Dostal jsem 90 bodů, takže jsem byl přesně na hranici, kde je ještě 1.

Hlavní přínos předmětu byl asi v tom, že jsem při něm seděl vedle dvou blondýnek :mrgreen:

2NJ201 Němčina pro ekonomy — pokročilá úroveň I Nuda největší. Nenaučil jsem se nic (jako obvykle). Ve skupině se mnou byly holky z trojky, co neuměly složit ani jednoduchou německou větu. Testy mi pak připadaly jako síto.

Myslím, že za to ani nemůže učitelka. Výuka jazyků je tragická. Během 90minutový nalejvárny prostě není možné někoho naučit něco, co si má pamatovat ještě druhý den, natož za týden nebo na konci semestru. Navíc studenti by nejradši jenom seděli a celou dobu neřekli ani slovo, je to nuda k uzoufání. Nemluvě o tom, že rozdíly mezi jednotlivými studenty jsou jako den a noc.

5HP222 Sociologie pro národohospodáře Vyučující je famózní Marek Loužek. Nejenom že je to člověk velmi inteligentní, je také hodně vtipný. Nutno uznat, že vykládá velice rychle a stíhat zapisovat skoro nejde.

První přednáška je zaměřena na úvod a srovnání sociologie s ekonomií. Dalších osm přednášek je o velkých sociolozích (tady mě štve, že jsem zmeškal kvůli debilnímu Dandy-Walkerovi zrovna přednášku o Beckerovi), poslední tři přednášky jsou nejzajímavější — jde o ekonomii manželství, ekonomii náboženství a populační ekonomii (kterou jsme ale kvůli děkanskému dni neměli). Přednáška o ekonomii manželství byla snad nejzajímavější na této škole, co jsem zatím zažil. Zájemcům povyprávím.

Na poslední přednášce se píše zkouškový test. Zřejmě nároky nejsou moc velké, protože jsem dostal 1 :)

Rozhodně si myslim, že tento předmět je skvělá volba. Navíc jsem díky němu dostal i k CEPu.

55F101 Ekonomická propedeutika Tedy česky: Úvod do ekonomie. Skvělý předmět. V části Ing. Svobody se studenstvo seznamuje velmi originálním, zajímavým a vtipným způsobem se základy ekonomie. Nebo spíše se základy ekonomického myšlení. Na celý semestr jsou dva grafy. To ale neznamená, že je to brnkačka. Přednášející totiž trvá na tom, aby student přemýšlel, takže zkouškový test je docela záhul, při kterém studenti nabíhají hlavou na zeď.

V části Dr. Lipky je probírána hospodářská politika. Dá se říct, že jde o výcuc z povinné knihy Globalizace. Jenže Dr. Lipka k tomu přidává spoustu jiných zajímavých fakt a taky dobrých vtipů. Sem tam taky odpálí trafo :) . Lipka i Svoboda jsou navíc klasičtí liberálové, takže říkají věci, ze kterých jsou socani rudí vzteky. ;)

Část Dr. Soběharta je ovšem nejlepší. Měli jsme probírat světové hospodářské dějiny, ale namísto toho nám vyprávěl historky ze života. Vyprávěl je ale takovým způsobem, že třísetčlenná aula propukala v záchvaty smíchu. Nevadí, že nám neřekl nic z toho, co se objevilo v závěrečném testu, aspoň jsme se zasmáli. Evidentně ale tento člověk o svém výkladu uvažuje. Např. svými argumenty vyvrátil obecně zažitou představu, že kolonie byly příčinou první světové, nebo že kolonie dostávaly výrobky a dodávaly suroviny. — “Co oni by tam dělali s lokomotivou?”

Poslední část měla Dr. Doležalová. Část se týkala českých hospodářských dějin. Určitě zajímavá látka a přednášející jí rozumí, ale byla příjemná asi jako osina víte kde. Ani jsem nelitoval, že mě Dandy-Walker připravil o dvě její přednášky.

Předmět je rozdělen tak, že Ing. Svoboda má půlku a o tu druhou půlku se ostatní podělí. Jo a nakonec jsem dostal 1. Jo a zapomněl jsem říct, že kromě Globalizace je nutno přečíst též Ekonomii v jedné lekci.

5PR101 Základy práva a právní nauky Celkem zajímavý předmět učený Dr. Matesem, což je dost divný člověk, který vyhodil od zkoušky všechny blondýny, co znám, nezávisle na tom, co uměly.

Pokud se na přednášce bavily dvě holky, vždycky pronesl: “Dámy, co řešíte? Nějaký závažný textilní problém?”

Z předmětu jsem neměl takový strach jako všichni ostatní. Zariskoval jsem a učil se na něj jenom dva dny a vyplatilo se. Ústní zkouška nakonec proběhla v přátelské atmosféře a dostal jsem 2, i když myslim, že celkem nespravdlivě. To mi ale bylo putna. Důležitý je, že to bylo za 3 nebo líp.

To byl první semestr.

1FU201 Účetnictví Předmět náročný jako prase. Tři případovky ve skupinách a domácí úkoly ve skupinách — voser. Probíraná látka je minimálně zpočátku dost náročná. Ale vážně nechápu, jak si někdo může po celém semestru plést má dáti s dal. Pokud má někdo na cvičení Dr. Procházku jako já, má předmět skoro hotový. Na přednášky k doc. Krupové jsem zpočátku chodil, ale pak jsem přestal. Nakonec jsem dostal 1, ale ani nevím, jak jsem to udělal, protože druhová výsledovka mi na zkoušce nějak nešla :)

5EN100 Ekonomie Hůůůůstý předmět. Doc. Chytil se s tím nepáře. Propadovost je údajně 50-70 procent. Velké testy náročné. Nutno přečíst celou Holmanovu učebnici a udělat Otázky & Příklady. Cvičení s doc. Kuřetem byly celkem k ničemu, kromě sbírání bodů za malé testy. Nakonec jen tak tak za 2.

4MM101 Matematika pro ekonomy Předmět náročný a na hovno. Přednášky doc. Kaňky, kde tento promítá formální definice, jsou absolutně k ničemu. Cvičení s Dr. Hladíkovou přínosná, ale je jich proklatě málo. Na zkoušku jsem se učil týden. Písemnou část jsem jakž takž zvládl a teoretické otázky jsem naštěstí dostal jednoduché. Za 2.

5HD200 Hospodářské dějiny Mohl být zajímavý předmět, kdyby na cvičeních nebyla Ing. Fabianková. Neumí učit, nedá se nic dělat. Přednášky, na kterých byl doc. Stellner byly přece jenom lepší. Zkouškový test byl jednak lehký, jednak při něm šlo opisovat. A jednak jsem se na něj učil až moc dlouho :) . Za 2.

2NJ202 Němčina pro ekonomy — pokročilá úroveň II Dá se říct to samé jako o jedničce. Jenom tady už nebyly ty holky, co by nesložily ani větu a s Mgr. Gelnarovou to není až taková nuda. Jediné štěstí u jazyků je, že končí zápočtem, takže není ostuda ze špatné známky :)

2AJ107 Angličtina pro ekonomy — mírně pokročilá úroveň I Vyučující Michael Coleman je úpně super. Zdaleka nejzajímavější na jeho hodinách je, když vykládá nějaké své zážitky, nebo nějaká fakta, co se někde dozvěděl. Naopak pokud probíhá výuka jazyka, tak je to stejná nuda jako u němčiny. Ještě abych řekl, proč jsem si vzal jenom mírně pokročilou úroveň. Nechtěl jsem se moc namáhat a kreditů je za to stejně, takže jsem si logicky vzal tu lehčí ;)

A to je vše, přátelé. 58 kreditů v kapce. Takže příští semestr mi stačí dva kredity.

5 thoughts on “Předměty prvního ročníku”

  1. Tak v tomhle se wiki nepředvedla :). spíš než anglicky to bylo latinsky. hádám tedy, že máš něco s lebkou :cool:

  2. S lebkou ne, s tym vevnitř. Zas tolik latinskejch slov tam neni, ne?

    Dřív tam byl i takovej pěknej obrázek. Úkol zní: najdi na tom obrázku mozek. Bohužel až tak sexy to u mě zas nevypadá :)

Comments are closed.