Předvolební manipulace

Volme ODS!Česká televize v hlavní roli s Václavem Moravcem, jakkoli si ho vážím, získává Oskara předvolebních manipulací. Stručně vysvětlím proč.

Zelení si koupili předvolební preference. Podle Vladimíra Železného za půl miliónu procento. Efektem sněhové koule se na tento průzkum nabalily všechny další průzkumy, protože se lidé přestali bát dávat hlas Zeleným. O tom, že byl ten průzkum koupený nepochybují snad ani Pehe a Havel. Před tímto průzkumem nedošlo u Zelených ani ke kampani, ani k výměně vedení, ani ke zveřejnění programu. Meziměsíčně zaznamenali nárůst 120 %. To za normálních podmínek není možné.

Česká televize se rozhodla, že do předvolebních speciálů bude zvát pět nejsilnějších stran podle pochybného průzkumu agentury STEM, který je údajně podpořen výzkumem agentury SC&C, jehož výsledky jsem ale nikdy neviděl. Došlo tak k situaci, nad níž opravdu zdvihám obočí.

Vladimír Železný v TV Nova zavedl model BBC, tedy zastoupení stran podle mandátu v poslanecké sněmovně. Ostatní televize ho nikdy nepřevzaly, přestože je nejsprávnější.

Nepočítáme-li Senát, tak českotelevizní prezentace byla zbavena US-DeU, mající od voličů z minulých voleb jasný mandát. Nebyli pozváni ani Nezávislí (úspěšní v eurovolbách — Železný, Bobošíková), ani Nezávislí demokraté (předseda V. Železný), kteří z nich de facto vznikli, ani SNK-ED taktéž s jasným mandátem z eurovoleb a ještě jasnějším v pražském zastupitelstvu. A ony speciály se vysílají po krajích.

Abysme se nenechali zmást, tak připomínám, že eurovolby byly poslední celostátní volby. Navíc to byly volby, které na hlavu postavily předvolební průzkumy.

Aby toho nebylo málo, zelený předseda Bursík, který všechny parlamentní představitele předčí v aroganci a silných výrocích (např., že má měsíce podporu desítek procent) je zván jednak mezi velké strany, tak i mezi malé, takže je tam vlastně dvojitě.

Že by si Česká telvize usmyslela, že ona bude jediná (kromě Václava Havla ovšem), která bude říkat, kdo je hoden kandidovat do sněmovny? Václav Havel dokumentoval v posledních dvou týdnech svoji nekonečnou trapnost tím, že řekl, že Václav Klaus je fašista a tím, že vyjádřil podporu straně, ve které jsou Uhl, Penc, Patočka, jihočeské matky, republikáni a jiná havěť, která se na vlastních akcích mlátí. Josef Havránek na virtually.cz napsal, že nikoho asi nenapadlo, že si jednou (zvlášť v souvislosti s politickou kulutrou) budeme říkat — zlatí republikáni.

A poslední předvolební perlička na závěr. V rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl Václav Klaus:

Já tu negativní kampaň považuji za naprostou novinku. To je jev, který je nepochopitelný, a myslím, že to občany zneklidňuje. Už jsem to minulý týden řekl studentům na gymnáziu a myslel jsem to vážně: já jsem v několika případech nepochopil, že to je negativní kampaň. Dva týdny jsem si opravdu myslel, že jde o plakáty ODS, až mě někdo upozornil, že ta šipka vlastně vede dolů. Třeba plakát: Zrušíme minimální mzdu. Já jsem si říkal: ODS jde na to fakt takhle odvážně? To docela zírám, to se pochlapili…