Středník — co to je?

StředníkMiloš Čermák na svém blogu denně přináší zajímavá témata a pohledy. Dnes tedy o středníku.

Najít si ve svých textech středník je nemožné. Když si nechám na blogu vyhledat středník, najde mi to mrkající smajlíky a HTML značky. Prolétl jsem očima několik posledních článků a středník nenašel žádný.

Středník zpravidla nepoužívám. Je to hnus. Někdy mívám nutkání napsat ho, ale radši se pak rozhodnu jinak; nejčastěji asi pro tečku. Středník nejčastěji používám v sešitech. V matematice pro oddělení souřadnic, prvků množin, složek vektorů atd. Ve všech sešitech pro oddělování věcí, v nichž už se píšou čárky. Typickým příkladem jsou desetinná čísla nebo výčet typu: muž, který má zelenou botu; žena, která má červenou botu; chlapec, který nemá botu žádnou. Kdybych tam psal jenom čárky, bylo by to nepřehledné.

Jako stylistický prvek středník nepoužívám; mám jiné úchylky. Hlavně pomlčku a strašně nemám rád, když si jí někdo (99 % lidí) plete se spojovníkem. Není lepšího příkladu než Pomlčková válka, ve které šlo o spojovník.

Za tímto článek nedělám tečku, ale středník.

10 thoughts on “Středník — co to je?”

 1. Středník je užitečný vynález a má mnoho použití.
  Na obvyklé klávesnici se dá snadno ovládat malíčkem.

  Když jako bezpečnostní slovo vyjde KLDR, vzbuzuje to různé asociace…

 2. To jo, tak moc užitečný, že — ač je to vynález písařů, knihařů či koho — ho na celém světě používají pouze programátoři a matematici; a věřte mi, oni by si našli i jiný symbol. Skutečně největší vynález lidstva. O ovládání tu nepadlo ni slova.

  Jako bezpečnostní slova je tu více fajnovostí. U publika má zatím největší úspěch cssd.

 3. tak to ja zase středník i “em” pomlčku používám docela dost; měl bych se asi polepšit. jseš teď o víkendu v Praze? Zítra se běží Kbelská desítka, které se snad — pokud to zdraví umožní, momentálně to není úplně OK — zúčastním.

 4. Jo, jsem tu. Kde to je, co to je? BTW: Koupil jsem si na hervis nový botky, ale už jsem zapomněl, co mám udělat s tim přihlášením.

 5. Středík je naprosto nezbytný asi jenom v programování.

 6. spojovník neexistuje, ať si ascii tabulka tvrdí co chce. vždycky jen pomlčka!
  a čermák tomu nerozumí.

 7. Víš, brum brum, on se svět neřídí podle ASCII. Spojovník byl na světě o staletí dřív než nějaké ASCII.

 8. http://www.ujc.cas.cz/poradna/odpo.html#pomlcka

  jinak nejde o to, co bylo na světě dříve, ale o funkčnost. každý znak má jinou funkci, proto se rozlišují.

  středník je taky funkční znak, není tedy důvod, proč ho zavrhovat. nikdo nás nenutí ho používat, nemáme-li k tomu důvod:)

 9. ngvadi: Proč ten odkaz?

  Taky nikdo neříkal, že něco bylo na světě dřív než něco jiného, s výjimkou toho, že jsem tím říkal, že spojovník nevymyslel ASCII.

  Středník je spíš nefunkční znak, když ho nikdo nepoužívá ;)

 10. odkaz jenom pro ty, co by si mysleli, ze spojovník a pomlčka jsou jedno… středník je funkční, a proto ho někdo používá… to, že někdo tu funkci nevyužívá, neznamená ještě, že je nefunční;)

Comments are closed.