Jak jste si jistě všimli, v zápiscích o Číně jsem se občas zmiňoval o couchhostech. Nikdy jsem přesně nevysvětlil, o co jde. Snad dnešní článek pomůže.
Web couchsurfing.org je služba, kde se potkávají lidi, kteří cestují, s lidmi, kteří jsou ochotni ubytovat cestovatele u sebe doma. Každý si vyplní svůj profil (můj profil vypadá takhle). Když teda jedete na dovolenou třeba do Pekingu, necháte si vyhledat lidi z Pekingu a napíšete jim žádost, zda vás ubytují. Všechno funguje na dobré slovo a zadarmo.
Hostitelé i surfeři jsou samozřejmě velmi různí. V Číně jsem si vyzkoušel roli surfera, po návratu do Prahy zkouším roli hostitele (nesmějte se!).
Jaké jsou moje dosavadní zkušenosti?
Surfování
Šanghaj. Bydlel jsem u mladého manželského čínského páru. Všechno bylo bezva, dokonce mě i krmili. Video s těmito hostiteli je zde. Měli obrovský byt s obrovskou knihovnou a hi-tech záchodem. :)
Hangzhou. Tady jsem bydlel v chudinské čínské rezidenční čtvrti u Rusky a jejího přítele Tunisana. Děs. Ani se mnou nemluvili.
Xiamen. Na tomhle místě jsem bydlel celkem tejden u Číňanky Olivie. Bylo to super, když teda nepočítám tu hroznou zimu, co měla doma. :) Video s Olivií a jejím kamarádem Leonem je zde.
Peking. Bydlel jsem u Argentinky, která bydlela ještě s Novozélanďanem a Francouzem. Nebylo to špatný bydlení, ale těch couchsurferů tam bylo až moc, takže to spíš připomínalo hostel. Moje hostitelka navíc měla tenhle tejden hodně napilno, takže jsem jí skoro neviděl.
—
A teď moje zkušenosti s hostováním.
Toronto. Jako první ke mně přijely dvě Kanaďanky. Jedna byla čínskýho původu (ale narozená v Kanadě) a studuje v Dánsku. Druhá byla jordánskýho původu (a do 14 let bydlela tam) a studuje ve Francii. V Kanadě obě bydlí v Torontu. Holky byly trochu nezorganizovaný, ani si nevzaly telefony, takže domluva byla celkem složitá.
Měly u mě zůstat dvě noci, ale druhej den potkaly nějakou kamarádku, takže přespaly u ní. Aspoň mi zaplatily pizzu. :mrgreen:
Během hovoru jsme se dostali i k tématu globálního oteplování a nedostatku ropy. Přestože nikdy neslyšely, že ropa nedojde, tak k mýmu překvapení mojí argumentaci rychle pochopily a uznaly.
Atlanta-Toronto. Na tři dny přijely holky, co právě studujou v Toulouse. Jedna byla z Atlanty a ta druhá zase z Toronta. Torontská navíc měla předky z Hong Kongu. Dva dny jsem na ně neměl moc čas, takže jsme se viděli vždycky až večer v hospodě a YouTube.
Třetí den jsem je ale vzal na Vyšehrad a na Petřín. Na Vyšehradě jsme potkali nějaký cizince, co po sobě na louce zanechali nějaký červený víno z Jižní Afriky (cenovka říkala 170 Kč). Bylo už trošku teplejší, než říká předpis, ale i tak bodlo. :)
Protože tu holky byly tak dlouho, stihli jsme probrat lecjaké téma. Mary Kathryn, ta Američanka, nedokázala pochopit, jak může někdo tvrdit něco tak absurdního, jako že tanec je nuda. Já zas nechápu, jak to někoho může bavit. Sheldon Cooper, těší mě.
Taky se mě na Vyšehradě ptaly, jestli poznám od pohledu Čechy. Řekl jsem popravdě, že často jo, protože český chlapi maj příšernej vkus, což jsem podpořil slovy “jako já”. Vrozená slušnost jim nedovolila to okomentovat, ale říkaly, že holky prej dobrej vkus maj. Tak to vidíte.
Zürich. Na víkend přijely gymplačky z Curychu. Dorazily někdy ráno kolem sedmý v sobotu a odjely o půlnoci v neděli. Moc jsem jim toho neukázal, jenom Staromák a Hrad. Po dlouhý době jsem se zase pokoušel mluvit s někym německy a dalo mi obzvlášť ze začátku dost fušku.
O Švýcarsku mě toho zajímalo hodně, takže jsem se dost vyptával. Dozvěděl jsem se, že:
- ve Švýcarsku neni ani jedno KFC. McDonald tam je.
- je rozdíl mezi iniciativou a referendem. To první je výmysl občanů od počátku. To druhý je výmysl politiků, o kterym chtěj lidi mermomocí klasovat sami.
- jedna z nich hlasovala pro zbraně, druhá proti. Argumenty byly dost mizerný na obou stranách.
- chápou, že muslimové jsou problém, kterej se musí nějak vyřešit. Ale řešení SVP se jim nelíbí.
- v žádném případě nechtěj do EU, ale bojí se, že vnější tlak (ze strany EU) bude tak silnej — např. hospodářský překážky, že jim časem nic jinýho nezbyde.
- Schwyzertüütsch je i pro mě absolutně nesrozumitelná řeč. Rozuměl jsem tak málo, že to ani nestojí za řeč. Podle Wikipedie tomu nerozumí ani Němci a švýcarský pořady musej jít s titulkama.
- na rozdíl třeba od bavorštiny není švýcarština známka nevzdělanosti nebo křupanskosti a používá se s hrdostí. Dokonce i učitelé o přestávce mluví se studentama švýcarsky.
- když někdo mluví ve Švýcarsku spisovnou němčinou, je to zhruba stejně iritující jako když někdo tady mluví spisovnou češtinou.
- ročně se prej do Švýcarska stěhujou desetitisíce Němců a odmítaj mluvit švýcarsky.
- fotka se řekne Fötöli a kuchyňská skříňka Chuchichaschtli /chuchý-chaštli/
- školství je záležitost kantonální
- francouzština a němčina (spisovná) je ve škole povinná
- mladá generace píše švýcarsky, ale generace prarodičů sice mluví švýcarsky, ale píše spisovnou němčinou a švýcarštinu neumí číst.
- …a spoustu dalších věcí.
chuchachišle!
Skoro, ale ještě musíš chvilku trénovat. :)
V Belgii taky nemáme ani jedno KFC, MC pomálu. V Bruselu 2!
Tys nevěděl, že je rozdíl mezi iniciativou a referendem? Chlape, kde ses to proboha vzdělával?
Zítra letím s Áďou do Prahy, ale Tvé služby využít asi nestihnem. Ale až bude trošku mluvit a sám chodit, tak se jistě necháme provést (i bez toho přespání to bude jistě poučné :smile: ;-) )
Belgie nikoho nezajímá, Belgie je nezemě.
A samozřejmě jsem nepochyboval o tom, že tys to věděla dávno (ještě předtim, než to vymysleli), ale nám obyčejnejm lidem to připadá stejný. My bysme rádi hlasovali aspoň jednou o Evropský unii.
Áďa je to eurohujerský dítě? ;)
Áďa je to dítě, které se už pokadilo i v Charlemagne :razz: