Vidět zápas NHL a zemřít

Jaromír Jágr

Naposledy jsem viděl zápas NHL před tolika lety, že to už vlastně ani není pravda. Nicméně si na to pamatuju docela přesně. Nova vysílala finále Stanley Cupu. Buffalo Sabres v bráně s nejlepším brankářem všech dob prohráli neregulérním gólem s Dallas Stars. Ale to už je historie.

Letos jsem zjistil, že lze sledovat NHL po internetu. A tak jsem nemohl odolat a okamžitě jsem si pustil Coolest Game on Earth. Včera jsem viděl slavný pořad Hockey Night in Canada se slavným koučem Donem Cherrym. Ale pouze jednu třetinu, protože jsem nechtěl usnout u dnešního zápasu Penguins vs. Rangers.

A můžu vám říct, že rozdíl mezi NHL a O2 Extraligou je ještě větší než rozdíl mezi CBC a ČT nebo mezi Hockey Night in Canada a Studiem Buly.

Nejprve k hokeji. Vezměte si 7. finále extraligy a pusťte si ho zhruba dvoj- až trojnásobnou rychlostí. Dostanete tak přibližnou představu o tom, jak to frčí za mořem. Dále si vezměte nasazení těch nejlepších — tak takové nasazení mají za mořem ti nejhorší. Puk lítá sem a tam, nahoru dolů, spousta šancí… prostě super.

Je to podobná frustrace, jako když jedete poprvé lyžovat do Alp. Ale víte, co? Poprvé je to vždycky nejhorší.

Hra je tvrdá, ale rozhodčí se snaží o to, aby byla fér — a tak je to správné a tak to má být. Např. nedovolené bránění se v Evropě skoro nepíská. (Nedovolené bránění je, když překážíte v jízdě hráčovi, který nemá puk.)

Na druhý straně mě udivilo (a komentátory ve studiu taky), že Ruutu máchal Rozsívalovi hokejkou 2 cm před obličejem, nebyl vyloučen a z následné akce dal gól. :???:

No a teď k televízi. Přenos má neuvěřitelný spád a rozhodně se u něj nenudíte. Žádné únavné monology sexpertů jako u nás. Pokud tady někdo mluví v kuse déle než půl minuty, tak už je to dost podezřelé. Komentátoři jsou perfektně připravení, skvěle artikulují… a hlavně jich je hodně. Myslím, že Bob Záruba by se mezi nimi neztratil, ale po něm je to bída s nouzí.

Reportérem na stadiónu v dnešním zápase byla dokonce ženská. Wow!

I elektronická tužka v podání americké/kanadské televize je zajímavá. Není to nudný opruz jako u nás. Nemluvě o dalších a dalších skvělých věcech, o kterých si u nás můžeme nechat zdát.

Ano, je tam také spousta reklam. Ale řeknu vám, že je v komerčních přestávkách mnohem lepší vidět americkou reklamu (která má většinou zajímavý nápad) než vidět nějaké animované logo ó s indexem dva nebo jiné podobné firmy.

Při jedné z těchto pauz se vydala reportérka za jednou poměrně starou fanynkou. Ta evidentně hokeji dobře rozuměla. Na otázku, jak vidí šance svého Pittsburghu na zisk Stanley Cupu, odpověděla: “If Jaromir Jagr is good to us and we can get past Rangers, then we’re halfway through…” Ta formulace Pokud na nás bude Jaromír Jágr hodný… mě dočista posadila.

A jak že to dopadlo? Rangers to pěkně projeli, ale i tak jsem se královsky bavil.