Vybíráme vysokou školu

Pro výběr vysoké školy je fundamentální otázka, co chci dále v životě dělat. Otázka je to sice jednoduchá, ale ta odpověď má tolik duchů, že nejsem s to tu otázku zodpovědět. V každém případě budu podnikatel. Ale na to potřebuju nápady, a ty se asi nikde nenaučím. Ale podnikání nemůže člověka zaměstnávat celý den, vedle toho — to aby nezcvokl — potřebuje ještě nějakou práci.

Co by mě tedy bavilo dělat? Bavilo by mě být spisovatel, jenže neumím psát knihy. Bavilo by mě být novinář, jenže tím by se mi zavíraly dveře do politiky. Bavilo by mě studium jazyků, jenže čím se živit (v případě, že v podnikání nebudu moc úspěšný)? Tím jsem tedy nastínil, že výběr VŠ je pro mě vskutku obtížný. Navážu na svůj článek z 2. ledna a zmenším počet oborů, kam bych mohl eventuálně dělat přijímací zkoušky.

Universitas Carolina

Fakulta sociálních věd
Před fakultou údajně jezdí tramvaj č. 5, která je prý jedinou překážkou v dokončení studia žurnalistiky. Máchys tu fakultu pochválil.
Ekonomické teorie — Ekonomie (na 90 % sem nepůjdu, protože si myslím, že by mě rychle vyhodili)
Mezinárodní teritoriální studia — Americká studia (budu muset zjistit, o co jde)
Mediální a komunikační studia — Mediální studia
Mediální a komunikační studia — Žurnalistika
Vyřadil jsem politologii, neb obor je to šulínský. Pokud se na všechno konají přijímačky v jeden den, tak tedy pámbu se mnou. Nevím, jaký je rozdíl mezi oběma obory na mediálních a komunikačních studiích, ale určitě se přijedu podívat na přijímačky za Vaškem Moravců, nositelem Oskara za předvolební manipulace.

Filozofická fakulta
Fakulta je to dost hnusná. Na záchodcích je možno nalézt nápis: “Ach wie gut, dass niemand weiß, dass ich wichse und nicht scheiß.” Pro ty, co neumí německy tolik sprostě: “Ach jak dobře, že nikdo neví, že stříkám a neseru.” Ale na této fakultě jsou tři dobré věci. Bufet u Platóna (tak se asi jmenuje místní Bílek), pěkný holky na jazycích a poloha v nádherné části Prahy (viz).
Anglistika-amerikanistika
Filologie — Angličtina
Filologie — Němčina
Sociologie (spíše ne)
Překladatelství a tlumočniství (spíše ne)

Pedagogická fakulta
Zda si budu brát záchrany, se ještě uvidí.

Matematicko-fyzikální fakulta
Dospěl jsem k názoru, že tady nic dělat nechci a že se s matfyzáky budu jenom kamarádit :).

Karlova univerzita získává Oskara v kategorii Nepřehledný a nepoužitelný web.

VŠE

Fakulta národohospodářská
Fakulta podnikohospodářská
Sem podávám přihlášku na 100 %. Detaily ale budu ještě muset vošéfovat.

Výběr oborů jsem zmenšil zhruba na polovinu. Když to tak půjde i dál, možná se skutečně dostanu ke zhruba pěti oborům, na které si podám přihlášku :).