Co je to keynesiánství

Keynesiánství je víra. Jako někdo věří v Ježíše Krista, křišťálovou kouli, bludičky nebo létající špagetové monstrum, tak někdo jiný věří v keynesiánství.

Jenže víra v Ježíše Krista nebo bludičky je netestovatelná, na rozdíl od keynesiánství. Nelze dokázat, že někde na mráčku nesedí Ježíš, stejně nejde dokázat, že v lese za barákem nejsou bludičky. Ale že neplatí keynesináské multiplikátory, modely jako IS-LM nebo AD-AS nebo keynesiánská teorie úroku, to testovat (a vyvrátit) lze. A všechno už bylo vyvráceno!

Keynesiánství tvrdí, že když naberete na dně bazénu vodu do kyblíčku (výběr daní) a tento kyblíček vylijete na hladinu (vládní výdaje), objem vody v bazénu stoupne. Nejenom, že se to vzpírá elementární logice, vzpírá se to i naměřeným datům. Měřit ekonomická data není úplně snadné, a tak zatímco logika tvrdí, že 1 + 1 = 2, ekonometrická měření ukazují, že 1 + 1 = něco kolem dvou, avšak keynesiánská “logika” trvá na tom, že 1 + 1 = 3, protože to tak praotci Keynesovi vyšlo.

Ve skutečnosti jde keynesiáncům jenom o to, aby si nabrali v tom vašem bazénku co nejvíc, cestou si kousek odlili do vlastního… a když budete poslušně škemrat, možná bám na tu hladinu taky něco vrátí.

Mějte se před těmito rozumbrady na pozoru. Ti, co zabloudí v logice, jsou horší než ti, co zabloudí v lese.

5 thoughts on “Co je to keynesiánství”

  1. A závěr je, že všechny hospodářské politiky, které se podobají těm, co ve své knize doporuči Keynes, jsou chybné?

  2. Všechny hospodářské politiky jsou chybné, ať už je doporučil Keynes nebo třeba Marx.

  3. Situace je však taková, že hospodářské politiky se uplatňují. Máme či jsme měli (?) šrotovné, v U.S. mají velký fiskální balíček pro obyvatele, bankám mimořádně půjčují peníze za pevný peníz, to samé v EU, atd. Myšlenka, že hosp. pol. jsou všechny špatné, se mi docela zamlouvá, ale vzhledem k tomu, že to je v realitě jen fikce, tak se zaobírám hosp. politikami. To s sebou bohužel nese ten fakt, že když už jsme do bahna hospodářských politik zabředli, tak možná to bahno musíme i pojídat, protože je to ta nejlepší možnost… Doufám, že mi rozumíte :-)

  4. Šrotovný nemáme a naštěstí jsme nikdy neměli.

    Abych tedy uspokojil tvojí dychtivost, tak hospodářský politiky jsou všechny špatný a ty keynesiánský jsou ještě o pořádnej kus horší než nekeynesiánský.

  5. V dlouhém období jsme všichni mrtví, ale zombie Keynes pořád odmítá zhebnout :))

Comments are closed.