Jak jsem neuměl základy ekonomie

Milé děti. Byla jednou jedna fakulta. Nebyla to ledajaká fakulta. Každý tam proti každému bojoval a nikdo nikoho neměl rád… :)

A žurnalisty učil úvod do ekonomie jeden IESák.

Neučil je, jaký je rozdíl mezi poptávkou a poptávaným množstvím. Neučil je zákon poptávky nebo komparativní výhody. Neučil je, co to je nezbytný statek.

Místo toho je učil totální krávoviny jako Cournotův nebo Stackelbergův duopol nebo, že to není rovnovážná cena, nýbrž cena čistící trh.

True story.

A pak se divte, že novináři píšou o recesi jako o pletení.

15 thoughts on “Jak jsem neuměl základy ekonomie”

  1. Eh, tento předmět je vyučován na celé FSV (kromě IESáků) a má za úkol ukázat, že ekonomie patří mezi sociální vědy. Má dát základ každému z oborů vyučovaných na FSV. Stejně tak chodí IESáci na sociologii, aby pochopili, že ekonomie není jen věda pro šprty s kalkulačkou, kteří si rádi obléknou oblek a dělají ze sebe pseudomanažery.

  2. jistěže četl. nikdy nekomentuji něco, čemu nerozumím nebo jsem nezažil. což znamená (pokud přítomní komentující nepochopili), že jsem sám na přednášky PhDr. Jiřího Kameníčka, CSc. chodil.
    Ne každý, kdo je novinář má vystudovanou žurnalistiku na FSV a pokud někdo takový je, tak ho to stejně určitě neučil Kameníček.

  3. Já tenhle článek původně nechtěla komentovat, protože jsem byla kvůli němu na Martina naštvaná. O těch duopolech, na nichž jsi tady postavil naše “ekonomické” znalosti, tam byla zmínka jednou větou, jako že taky existují. A pokud si myslíš (až prostuduješ veškeré přednášky, které on měl), že dokážeš lépe sestavit učební plán než Kameníček, můžeš mu napsat mail s přípomínkama. A ta tvoje “true story” je teda značně přibarvená.

  4. To byl příklad, což samozřejmě pochopil každý, včetně tebe, klaaris.

    Moje přesvědčení, že v základech ekonomie jsou důležitější věci, nadále trvá.

    Vím, že můžu psát maily. Ale proč bych to dělal?

  5. no ale i tak ti “tve zakldy ekonomie” vystaci predpokladam tak na tri, max. ctyri prednasky. a zbytek budes delat co? Zaklady typu, co je to poptavka uz ma mit kazdy ze stredni a pokud nema, tak si je doplni. Od toho tu Kamenicek neni, aby ti to vysvetloval. Ukazuje nam ekonomie z jineho svetla. Zprvu jsem byl stejneho nazoru jako ty, ale pri uceni na zkousku se to pomalu cele poskladalo a jako celek to tvori velmi zajimavou myslenku.. kterou ale ty nevdis, neb nejsi zameren na socialni vedy.

  6. Spíš z jinýho světa, ale to je jedno:D Taky mi to jako celek přišlo zajímavý :wink:

  7. ehu, a na co jsem teda zaměřen, podle tebe?

    A když jsi teda ten expert na poptávku už ze střední, tak zajisté víš, jakej je rozdíl mezi poptávkou a poptávaným množstvím, víš, co říká zákon poptávky, víš, kdy dochází k posunu křivky atd. atd.

    Bylo něco z toho v tomto kursu?

  8. Kdyby ta spousta novinářů, co tam chodí, rozuměla alespoň těm pojmům ze střední, bylo to pěkné. Tim jsem nechtěl říct, že Eh neni debil.

  9. U profesora Kameníčka vidím kolizi, že chce představit ekonomii jako vědu, kterou lze vnímat z různých pohledů. Avšak ve svých testech o zkouškovém dává důraz na doslovnost, aby obsah testu byl slovo od slova podobný jeho přednáškám. Ale i on sám má ve svých skriptech chyby, které lze velmi snadno dohledat a doložit jejich nesprávnost. Toliko ode mne. Přeji pěkný den…

  10. V prvni rade Kamenicek neni zadny profesor, je to uhla zakomplexovana persona, ktera dle meho skromneho nazoru nema na ies co delat. To, ze autor tohoto blogu, absolvent ing. studii na NF VSE zna rozdil mezi poptavkou a poptavanym mnozstvim jiz je vsem prihlizejicim jasne. Stoural by mohl podotknout, ze jestli je toto jedine co se na VS ekonomicke naucil neni to tak spatna skola jak jsem predpokladal.

    Ted trochu k veci, nechapu, proc takovy kurz uci zrovna Kamenicek, ktery by se mel zabyvat spise svymi hrdlickami a dravci ci ekonomii honeni ocasu a vlastniho prazdneho ega. Je tam 20 ucitelu, kterym by kurz slusel vice, ale to je asi jedno. Nemeli si mili studenti stezovat na “prilisnou slozitost” Uvodu do ekonomie od pana Hlavacka, maji co chteli. Asi nejlepsi by bylo kdyby to ucil Pulpan, zurnaliste se stejne nic nenauci a aspon si o IES nebudou myslet jen to, ze se jedna o spolek namyslenych intelektualu, ktere vyhodily z MFF.

Comments are closed.