Poslední dobou se mi zdaj fakt divný sny. A dneska se mi zdálo o Lafferově křivce. Chtěl jsem o ní napsat už dlouho, tak proč ne ve chvíli, kdy se tak pěkně připomněla. :)
Nejprve stručně v úvodu vysvětlím, co to Lafferova křivka je. Je to křivka ve tvaru obráceného U, která popisuje závislost daňového výnosu na daňové sazbě.
Křivka ukazuje, že jak se zvyšuje daňová sazba, výnosy nejprve rostou, ale od určitého bodu (kterému se říká Lafferův bod) potom klesají. Je jasné, že se na daních nic nevybere při nulové sazbě. Je snad neméně jasné, že se na daních nic nevybere ani při 100% sazbě, protože nikdo nebude pracovat. Je tedy logické, že musí nastat bod, od kterého daňové výnosy začnou klesat.
Přesto socialisté všech barev a denominací tento jasný vztah neustále popírají a tvrdí, že nic takového neexistuje. Mezi nimi vyniká Dluhoslav Socbotka, který vůbec netuší, co to Lafferova křivka je. Holt budoucí premiér jak víno.
Musím se přiznat, že nechápu, jak se vůbec o Lafferově křivce může vést debata. Každý, kdo někdy něco prodával, samozřejmě potvrdí, že pokud výrobek prodáváte levně, prodáte ho sice víc, ale peněz tolik neutržíte. Musíte proto zdražit. Ale pozor, nesmíte zdražit moc, nebo lidi přestanou váš výrobek kupovat a tržby vám zase spadnou. (Představte si třeba krabičku cigaret za 20 Kč a na druhé straně tu samou krabičku za 200 Kč.) S touto křivkou se tedy setkal každý obchodník na světě a každý ji (aspoň intuitivně) chápe. Koho napadlo, že to souvisí s elasticitou poptávky, má bod.
Nemlich stejné je to s daněmi. Pokud jsou daně nízké, lidé jimi nejsou tolik odrazováni od práce. Pokud jsou daně nízké, lidé nejsou motivování pracovat na černo, daňově optimalizovat atd. atd. Pokud jsou daně vysoké, je tomu přesně naopak.
Je s tím však jeden problém, který socialistům zatemňuje mozky. (Pokud tedy takovým orgánem disponují, o čemž nejsem zcela přesvědčen.) Když vám někdo zdraží rohlíky, jdete ke konkurenci. Ke konkurenční vládě se přechází složitě.
Firmy tedy mění vlády (daňové domicily) jako ponožky. Firmě stačí najmout právníka v zemi, kterou si vybrala, a ten už všechno zařídí. Fyzická osoba by se musela přestěhovat, což — zejména pokud mluvíte takovým obskurním jazykem jako je čeština — je celkem nákladné. To je také důvod, proč daně z příjmů firem celosvětově klesají, avšak daně z příjmů fyzických osob rostou a rostou. Pomněte, že i Dluhoslav snižoval firmám daně ze zisků! (Podle starého bonmotu je ostatně fiskální konzervativec socialista zaskočený realitou.)
Protože lze měnit vládu jenom obtížně, vypadá jinak Lafferova křivka pro krátké období a jinak Lafferova křivka pro dlouhé období.
Na obrázku nahoře je Lafferova křivka pro krátké období, která má vrchol někde na 70 %. Pokud vláda při schvalování rozpočtu v říjnu schválí, že od ledna vzroste složená daňová kvóta na 70 % — tzn., že razantně zvedne daně z příjmů, DPH a i firemní daně –, v takové situaci dokáže málokdo rychle zareagovat. Smlouvy jsou už uzavřené a je slušnost a zákonná povinnost smlouvy dodržet. Proto je velmi pravděpodobné, že v prvním roce by daňový skutečně vzrostl.
V dlouhém období už je to ale jiný příběh. Nikdo nebude zakládat firmy a pracovat, když bude vědět, že mu toho vláda tolik sebere. Proto se lidi a firmy budou stěhovat pryč, přesunou se na černý trh nebo si minimálně budou užívat volný čas na úkor práce.
Daňové zatížení v dlouhém období přímo ovlivňuje HDP a tedy i daňový výběr. Je notorietou, že země s nízkým zdaněním (avšak s vládou práva!) mají vyšší HDP než země s vysokými daněmi.
Na klasickou otázku, kde se tedy ohýbá Lafferova křivka, tedy velice správně odpověděl Greg Mankiw. Zajímavá je v této souvislosti Rahnova křivka, kterou já chápu tak, že je to Lafferova křivka v dlouhém období.
Já teda nevím s tím Ráhnem… to, že ti vezmou každou desátou vydělanou korunu implikuje ohrožení tvejch deseti korun asi tak, jako ti vypíchnutí oka nezaručí zdravej a ničím nerušenej život, zatímco vypíchnutí oka a odříznutí levý ruky už jo.
Tys nečet ty titulky k tomu? :) Tam psali, že uvažujou, že veřejný statky jsou placený státem, ne?
Článek pěkný, názorný, logicky dobře zdůvodněný. Souhlas se vším kromě daní firem. Firmy jako takové žádné daně neplatí, ani nemohou. Daně vždy platí lidé, byť pod hlavičkou firmy. Když se zvyšují daně, ať už jakékoli, vždy to v konečném důsledku zaplatí lidé, i kdyby to bylo zabaleno do jakkoli nablýskaného obalu. Pěkně to popsal Milton Friedman – Mýtus obědu zadarmo (The Free Lunch Myth).
http://youtu.be/A7SSJFrz0iw
Já přece vím, že každou firmu někdo vlastní. To mi nemusíte vysvětlovat. Ale to, že firmy svoje daňové domicily mění velmi snadno, je neoddiskutovatelný fakt.
O tom, že firmy daleko snadněji mění sídla kvůli daňové optimalizaci si myslím nejsme ve sporu. Rozhodně je snadnější převézt firmu, než se s rodinou odstěhovat. Nebylo mým záměrem vyvolat nějaké vášně.
Ne, to já nepsal ve vášni. Omlouvám se, jestli to tak vyznělo. :) Byl jsem asi rozhicovanej z diskutérů na iDnesu ještě. :mrgreen:
Zatím jsem se ještě nesetkal s ničím, co by Lafferovu křivku exaktně dokazovalo
Imbecil.
Pro Hayeka živého, ty se necháš rozhicovat diskutujícími na lžidnesu? Polovina lidí jsou tam placení diskutéři, čtvrtina naštvaní doochodci vs zlobivé děti, skoro čtvrtina chovanci psychiatrických léčeben s provokatéry všeho druhu. Lidi jako ty tam pak tvoří tu nezbytnou vyjímku z pravidla. :lol:
Já myslim, že jsem spíš ten chovanec… :mrgreen:
skoda ze tu slozenou danovou kvotu zveda pravice, Necas take netusi nic o krivkach :)
Ten článek mi připadá jako výpad proti socialistům. Nevím z čeho autor v tomto směru vychází. Jak bude nazývat Dluhomíra Kalouska. Pokud je něco jasné, tak vládnou pravičáci a myslím, že začínají naplňovat onu křivku víc než dost. Až to budou dělat tak výtečně socialisté jako to dělají pravičáci, tak potom rejpejme.
A četl jste ten článek vůbec?