Latitude, longitude, altitude

Spustil jsem Google Earth a zapnul mřížku…

Nejvýchodněji jsem v životě byl sice v Budapešti, ale to se nepočítá, protože to jsem byl malej prcek a nepamatuju si to. Takže nejvýchodněji jsem byl v Brumově-Bylnici, což je 18 východní délky (longitude). Myslel jsem si, že moje nejvýchodnější místo bylo v Chorvatsku, ale tam jsem se pohyboval bezpečně do 17. stupně. Vzhledem k tomu, že Praha je na 14. stupni, jde vidět, že na východ moc nejezdim. Mám totiž za to, že všechno na východ od Vltavy je krajně podezřelý. ;)

Asi nikoho nepřekvapí, že Ťi-nan je mnohem východněji. Konkrétně o celých 100 stupňů, takže se rozkládá na 117. stupni v.d.

Oproti tomu nejzápadněji jsem byl v Londýně, což je samozřejmě 0. stupeň. Je to dokonce ještě o kousek (24 minut) západněji než španělské městečko Peñiscola.

Nejseverněji jsem byl v Berlíně (to je asi o jeden stupeň severněji než Londýn), tedy na 52. stupni severní šířky (latitude). Nejjižněji jsem byl na 38. stupni severní šířky v Reggiu di Calabria.

Ťi-nan se však nachází ještě o dva stupně jižněji a tak se kromě nejvýchodnějšího bodu stane na čas i nejjižnějším bodem, který jsem navštívil. Aspoň dokaď se nezajedu podívat do Šanghaje nebo ještě níž. Moře v dosahu Ťi-nanu (200-300 km) se nachází na 35.-37. stupni. To abych si vzal plavky. ;)

Pro zajímavost: Sokolovský světoběžník Vujo se právě pohybuje kolem rovníku. Sledujte jeho blog »

Pro zajímavost 2: Dubaj, kde strávim krásnejch 5 hodin, se nachází na 25. stupni s.š., ale tam mi budou plavky k ničemu, protože nemám vízum. :(

No a když už jsem zmínil i tu nadmořskou výšku (altitude), tak nepočítaje letadlo, byl jsem asi nejvýš někde v rakouských Alpách na Stubai, kde psali na hospodě, že je ve třech tisících metrech nad mořem.

Pozorný čtenář si zajisté taky povšiml, že jsem ještě nevystrčil čumák z Evropy. Od dob, co ČR vstoupila do EU jsem vlastně nevystrčil čumák ani z Unie!

A co vy — kde jste byli nejdál? (Vujo nehraje.)

One thought on “Latitude, longitude, altitude”

  1. Nejjizneji a soucasne nejvychodneji jsem byl kousek pod rovnikem na Bali 8° 39? 0? S, 115° 13? 0? E nejzapadneji v New Yorku 40°43?N 74°0?W Nejseverneji asi v Gdansku, ale to nestoji za rec.

Comments are closed.