Mai Dang Lao

Tak zase jednou o jídle…

Mai Dang Lao (麦当劳) je čínské pojmenování pro McDonalda. McDonald narozdíl od Coca-Coly nebyl prozíravý a pouze tupě přerýmoval svůj název do čínštiny na základě podobné výslovnosti. Mai Dang Lao je nesmyslný výraz. Coca-Cola je čínsky Kekou Kele (可口可乐), což nejenom, že podobně zní, ale ještě to znamená něco jako lahodná. Kupodivu Mountain Dew se v čínštině neřekne jako horská rosa, ale jako velká vlna. A vůbec to nezní podobně.

Ale zpátky k McDonaldu.

Čínskej McDonald se těm evropskejm hodně podobá. Víc než se čínský KFC podobá evropskýmu a o Pizza Hutu jsem tady už myslim psal. Přesto je tu několik odlišností. (Tenhle tejden u McDonalda instalovali vánoční výzdobu s vločkama a Santa Clausema v oknech.)

Číňani nemaj slovo pro menu. Nemůžete si poručit Big Mac menu, ale musíte říct, že chcete big mac, hranolky a colu. A já furt, proč to nechápou, když říkám úplně jasně, co chci. :)

Když dorazíte ráno (čas nevim přesně), můžete si dát kafe a malej burgříček za 6, slovy šest, yuanů, tj. asi za 17 korun. Za to u nás nedostanete ani to kafe! Když zas přijdete kolem půldne, máte menu za lidovejch 15 yuanů (nebo snad dokonce 12). Jinak vás stojí menu 20-25 yuanů, což je pořád celkem láce.

Nejsem si úplně jistej, jestli tu nejde objednat Sprite, ale automaticky se předpokládá, že budete pít colu. V KFC je jedině pepsi nebo takovej divnej multivitamín (wtf?). Hranolky nesolej, což už jsem myslim psal v zápiscích z Hangzhou. Mluvil jsem o tom se spolužačkama a ty mi řekly něco jako: “No, neasi, jak si tam můžeš dávat sůl, když to jíš s tou rajčatovou omáčkou.” – “Kečupem.” – “Kečup???”

Za kečup se nepřiplácí, občas dostanete pytlíky dva, občas jeden. Logika v tom neni (asi). Už je to dlouho, co jsem byl u Mecha v Německu, ale pokud si dobře pamatuju, tam je kečup zadarmo volně k dispozici mimo pokladny. V Číně jsou volně k dispozici akorát brčka. Ale hrozně tajně — nemoh jsem je pořád najít! Musíte tlapkou zmáčknout takovej mechanismus na pokladně, a pak voilá… a máte brčko. Jak jsem to měl znát?

Kromě Šanghaje byly zatim úplně všude záchody turecký. Mně to připadá jako vrchol nechutnosti, ale moji couchhosti tvrdili, že Číňanům zas přinde nechutný sedat si na prkýnko, na kterym už někdo seděl.

Z Čechách jsem zvyklej vzít po dojezení tác, vyhodit zbytky a papíry do koše s nápisem Děkujeme a tác položit na jeho místo. Zkuste to udělat v Číně a budou na vás koukat jak na exota. Tady máte nechat tác na stole a klidit se pryč. Já si to ale stejně vždycky uvědomim, až když už jsem s tácem na cestě.

Co se srovnání výběru jídla týče, nemůžu sloužit. V Čechách si dávám zásadně jedině Big Mac menu, kafe, cheeseburgera, smrslinu do ruky, šejka a někdy McFlurryho. Ostatní věci jenom fakt hodně výjimečně. Tady jsem zatim vyzkoušel ty speciální časový nabídky, Big Mac menu a kafe. :) Big Mac mi připadá stejnej, ale ten sejra je nějakej plastovej, protože má vždycky perfektní neroztavený hrany. Anebo ten hambáč málo ohřejvaj. Když jsem si ho dal poprvý, připadal mi menší — ale možná jsem měl jenom velkej hlad. Teď už jsem si na něj ale zvyknul, tak to nemůžu porovnat.

Myslim, že v Čechách musíte umět anglicky, když chcete pracovat u McDonalda. V Číně umět anglicky určitě nemusíte. (Teď jsem chtěl udělat nějakej Vtip™ na úroveň angličtiny prodavačů v londýnskym Tescu, ale nic mě nenapadlo…)

McDonald i KFC tady má rozvážkovou službu. Vejdete dovnitř a tam týpci v přilbách čekaj na objednávky. Kdybych něco takovýho chtěl v Prase, patrně by mi řekli, že jsem spad z višně. Nebo třešně. Protože kolik třešní, tolik višní, jak dobře víme.

PS: Jestli se divíte, co jsem to za exota, že odjedu do země, kde můžu jíst exotický orientální jídla xnídani, obědu i večeři a já místo chodim k McDonaldu, tak jste na tomhle blogu asi poprvé. A asi naposledy. Ale kdybyste věděli, jak vám McDonald přes ulici dokáže v deset večer zachránit život! :mrgreen:

2 thoughts on “Mai Dang Lao”

  1. Jenže McDonald pořád někdy zavírá. To taková nonstop pekárna, kde jsme byli dneska ve dvě… Mně třeba přijde, že měli ve Švédsku lepší cheeseburgry než u nás, ale taky to může být tou zimou. Každopádně informačně přínosné.:)

  2. O tom, že Brno je nejlepší kus země, kde maj i nonstop pekárny, přece nikdo ze čtenářů (natož autorů) tohodle blogu nepochybuje. No ni?

Comments are closed.