Pád ODS

Tak odchází ODS, dcera Klausova…

Zajímalo by mě, kdo kromě havlistů může téhle sestavě ještě někdy svěřit svůj hlas.

17 thoughts on “Pád ODS”

 1. Je to smutné. V roce 2006 byla ODS velkou nadějí a jedinou volbou pro každého rozumného člověka. A to co začala dělat potom, bylo opravdu zajímavé. Je mi líto, ale příště už Topolánka, Řebíčka, Římana atd. volit nebudu. Stačilo, trpělivosti bylo dost. A ta komedie se zvolením Vodrážky 1. místopředsedou mě v tom jenom utvrdila.

 2. A vůbec, kdo je Vodrážka (kromě toho, že je starostou v Praze) ? Jeho jméno slyším poprvé.

 3. Právě že je Vodrážka nikdo. Plní jen funkci “chceme tam Langera, ale protože by to vypadalo pro lidi blbě, tak ho tam šoupnem – nikdo ho nezná, nikomu nevadí, a bude aspoň vypadat, že jsme se díky takovým “novým lidem” změnili”. Koho volit….těžká otázka. ODS už ne, ČSSD opravdu NE, KDU také ne a o Zelených nebo komunistech radši psát nebudu. Takže pokud se neobjeví někdo nový, tak mám asi problém…

 4. Myslím, že volba Vodrážky je odvážná a riskantní, ale podle mě rozumná. Snad se Vodrážka ukáže jako schopný politik i na centrální úrovni. Většina lidí politické dění podrobně nesleduje a volba neznámého, ale rozumně působícího 1. místopředsedy může myslím v jejich očích kompenzovat fakt, že předsedou byl znovuzvolen Topolánek, což si většina lidí asi vyloží tak, že v ODS prostě všechno půjde beze změny dál (což bohužel nemusí být daleko od pravdy). Smůla je, že žádný protikandidát Topolánkových kvalit se prostě neobjevil. Neříkám to jako jeho fanatický zastánce. Spíše mě to mrzí.

  Já bych rád v následujících parlamentních volbách dal hlas někomu jinému než ODS, ale zatím nikoho volitelného a s šancí se do parlamentu dostat bohužel nevidím.

 5. Pavel: Můžete mi jmenovat jednu jedinou kvalitu, kterou Topolánek má a kterou postrádáte např. u Béma? Děkuji.

 6. Teď jsem na ČT24 sledoval a sleduji rozhovory s Petrem Machem a následně Vladimírem Železným a trošku jsem se mohl uklidnit :-) Třeba zas nebude až takový problém vybrat si koho volit. Celkové šance takové strany stát se nějakou relevantní silou je však samozřejmě věcí druhou…

 7. Havlík (ten manažer, ne ten muj kámoš :) ) říká, že ta strana bude mít 20 %.

 8. #13: Nepodařilo se mi to krátce, takže se omlouvám za poněkud delší příspěvek:

  Z Topolánkových proslovů mám většinou pocit (který nikomu nevnucuji), že za tím, co říká, se skrývá obsah a tedy že nemluví jen aby “mlel pantem”. Cením si jeho pragmatického přístupu k problémům a dle mého názoru dobrého analytického myšlení. Topolánek dokáže pojmenovat problém a nabídnout konkrétní řešení, či postup. Na druhou stranu Topolánek bohužel mívá problémy se slovníkem a gesty a domnívám se, že i právě pro tento jeho způsob vyjadřování (který mě osobně tolik netrápí) je nepopulární, čímž táhne k dolů i ODS. Výsledky voleb ukázaly, že problém tu evidentně je, ale já prostě nevěřím tomu, že Bém by byl ten, který by jej vyřešil. Ten problém možná skutečně vězí v Topolánkovi a jak už jsem říkal, mě proto mrzí, že se neobjevil žádný kvalitnější kandidát.

  Topolánek obhajuje teorii, že je prospěšnější existence ODS, jakožto strany orientující se spíše na středové voliče, protože se domnívá, že to je cesta, jak oslovit více voličů a vyhnout se tak vládě levice. Já si myslím to stejné. U Pavla Béma jsem kromě velmi obecných přirovnání jednotlivých funkcí strany k nápravám u auta žádný konkrétní návrh jak situaci řešit neregistroval.

  Je možné, že při navrhované, ještě více středové orientaci ODS (nebo spíš takové definici jejích cílů, se kterými se dovede ztotožnit větší procento voličů), se jako vedlejší efekt projeví uvolnění významnějšího prostoru pro vznik nové pravicové strany – ten prostor tu možná je už nyní, ale strana schopná tyto voliče oslovit ne. To by myslím politické scéně pouze prospělo. V současné chvíli, kdy preference levicových stran převažují, by to myslím spíše znamenalo normalizaci stavu.

  Pozoroval jsem v sobotu projevy obou kandidátů a musím konstatovat, že Topolánek se pokusil analyzovat situaci a alespoň nastínit její možné řešení. Narozdíl od Pavla Béma, který ve svém dlouhém projevu mnohokrát zopakoval, že je nositelem změny, aniž by více upřesnil jaké. Měl jsem z toho pocit, jako by tou změnou měl být pouze on sám. To mi bohužel přijde poněkud málo, i když jak už jsem zmiňoval, je možné že okamžitý efekt takové změny by byl pozitivnější, než při setrvání Topolánka v pozici předsedy strany.

  U Topolánka celkem dobře víme, co od něj můžeme čekat. Troufám si tvrdit, že u něj hrozí též menší riziko skandálů souvisejících s jeho financemi, či jinou aktivitou (na což jsou čeští voliči velmi citliví – nekritizuji to).

  Jak už jsem ale říkal, myslím, že zklamaní voliči ODS i potenciální voliči ODS uvidí, že předsedou strany nadále zůstává pan Topolánek, což na ně možná nebude působit dobře. Přes to všechno věřím, že Topolánek je lepší předseda, než by byl Pavel Bém, ale bohužel nevěřím tomu, že se mu podaří stranu do dalších voleb rehabilitovat, což bych si přál, protože jinou (z mého pohledu) volitelnou stranu s koaličním potenciálem ODS tu nevidím.

  Přesto, že šance Topolánka jsou malé, jsou podle mého názoru větší, než by byly u Béma.

 9. Ani Bém nebyl dobrou variantou, sympatický mi tento člověk nebyl a není. Ale každopádně je pořád lepší než Topolánek. Byl by alespoň nějakou zárukou, že se něco může změnit. Teď se však nezmění vůbec nic a ODS směřuje k dalším prohrám…a je to vlastně “dobře” – každý je svého štěstí strůjcem, co si zvolila, to má. Jen to má za následek malý detail, drtivá většina rozumných voličů je nebude volit…ale co už no :-(

 10. No, Pavle, mohl bych napsat stejně dlouhý komentář, ale já jsem řekl NE. Řekl jsem ne každé vaší větě, vidím to přesně obráceně. Takže to snad nemusím rozepisovat :)

 11. No, já si myslím, že to NE je rozumný postoj, protože mě nenutí dál reagovat za cílem obhájit mé myšlenkové pochody. :-D

  Takové diskuse stejně nikomu neprospívají. Já bych je všechny zrušila. – Věra P.

 12. bych na tě, Tlusťochu, poslal bandu zfetovanejch negrů s letlampama, aby si hošánci trochu zařádili

 13. Když jsem já viděl projev Béma, který byl plný namyšlených řečí, ze záznamu na Z1, tak mi bylo docela do smíchu. tomu bych hlas nedal, i když jsem ho preferoval.
  Ale vysoký topol byl taky docela vtipný a použil pěkná přirovnání :) A to trapné zakončení se svým jménem.
  Možná to Z1 šikovně sestříhala nebo oba projevy byly hrůza. Velká hrůza.

  Takže ať to Machovi vyjde a založí nějakou pořádnou pravicovou stranu.

Comments are closed.