Volební výsledek Svobodných považuju za příměřeně velký úspěch, a proto jsem se Hegerovi navzdory opil, jak zákon káže. Doufám, že až se Svobodní dostanou do Sněmovny, tak tento zákon nezruší! To už radši zrušme zákon schválnosti.

Jsem překvapen a do jisté míry polichocen tím, že jsem v Pardubickém kraji získal nejvíc preferenčních hlasů a jako jedinej jsem překonal 5% hranici i přes to, že za mnou byli dva doktoři a Pepa Káles.

Mrzí mě ale, že jsem neměl dostatek financí a času na lepší kontaktní kampaň. Svoji přítomnost u republikové webové kampaně jsem proto považoval za efektivnější.

Zatím jsem to nikde nezaznamenal, ale podle mě největší změnou těchto voleb je to, že jsme se stali regulérní pravicovou stranou. Už nejsme stranou libertariánských nerdů, která má největší výsledky tam, kde je nejnižší účast, protože pravověrný čtenář Hayeka k volbám na rozdíl od teplákového voliče dojde, ale už jsme stranou, která nejvíc boduje v největších městech. Napomohla tomu deziluze normálních (non-nerdovských) pravičáků a povedená volební kampaň. Přiznejme si, že s předchozími volebními materiály se do zkoumání naší strany mohl pustit jedině nerd.

K tomu, abysme dosáhli městské obliby dřívější ODS nebo dnešní TOP 09, se musíme stát ještě víc trendy. První vlaštovkou v tomhle ohledu je projekt Volím Svobodné, kde jsou k mému největšímu překvapení zastoupeny různé věkové skupiny lidí a i spousta lidí, o kterých bych si nemyslel, že budou volit nějakou stranu podivínů a nebo pupkatých strejců, co věří na konspirace (cf. Libertarian Party). Jak se stát ještě více trendy stranou, aniž bychom ale slevili ze svých zásad, to bude určitě předmětem rozsáhlých debat v nejbližších týdnech a měsících.

Nicméně si všimněme, že všechny příspěvky na Volím Svobodné jsou plně gramatické. Nic jsem necenzuroval. Nesmíme se zaměřovat pouze na lidi, kteří mají vychozeno deset různých škol a hlídají si pravopis za všech okolností. Kdo jiný než my by měl umět vysvětlit lidem i lidem, kteří nikdy nepili kávičku za stovku (a víc), že my jsme tu pro ně?

Chtěl bych hrozně moc poděkovat lidem, který se podíleli na kampani. A protože seznam všech spolupracovníků je neskutečně dlouhej, poděkuju v tomhle článku lidem, se kterejma jsem byl já nejvíc v kontaktu. Petr Pořízek, Petr Mach, Vítek Jedlička, Karel Zvára, Tomáš Pajonk, Pepa Káles s celou rodinou, Marek Numerato, Lenka Moutelíková a další maj lví podíl na tom, jak kampaň probíhala, aspoň teda, co se mojí práci v kampani týče. Za podněty (i za ty hodně drsně podaný) děkuju taky lidem z Twitteru — svejm sleďům, ale i lidem, co přidaj mě nebo Svobodný do mentions a replies, je to pro mě jeden z nejcennějších zdrojů informací.

Podle Stanov teď končí mandát republikovýho předsednictva. Navzdory kolujícím zvěstem určitě nebudu kandidovat, tak jak to říkám celý svůj život ve straně. (To by se do volby muselo přihlásit jedině exotstvo typu Papež a Adamec, ale to se nestane.)

Naopak už jsem říkal, že se budu ucházet o co nejlepší pozici na kandidátce pro eurovolby. To pořád platí. Volební výsledek v počtu hlasů i stav pokladny napovídá, že máme šanci na to, abychom do Brusele vyslali aspoň jednoho europoslance, kterým — jak doufám — bude Petr Mach.

K jiným stranám už bylo v podstatě všechno řečeno.

TOP 09 a ODS se zhroutily, ODS i finančně.

Posluchačů Evy a Vaška je 7 % populace.

19 % populace buď vůbec nikdy nesleduje zpravodajství, nebo jsou to StBáci. Oboje považuju za maximálně varovnou věc. Výsledek této skupiny mě mrzí jako asi žádný jiný výsledek v historii voleb ČR. Nadějí mě naplňuje, že poločas rozpadu tohoto kroužku, je podle mého v řádu měsíců.

Překvapilo mě, že se do Sněmovny nedostali Zelení. Počítal jsem s tim vlastně jako s hotovou věcí. Sice je mám rád jako osinu v zadku, ale třeba by se v opozici chovali rozumně, kdo ví. A nepochybuju o tom, že ta strana je ideově lepší než KSČ a StB, zřejmě i než Okamura.

Jestli KDU vleze do koalice s StB, tak nechápu už vůbec nic. A oni taky ne. To bude jejich poslední volební období v historii.

LOL @ Bobo. Bylo jasné, že Bobovize nezíská žádné hlasy, protože u svého současného elektorátu, což byli komunisté, se prdelením ke Klausovi totálně zdiskreditovala. A pro Klausovce je zase nepřijatelná Bobovize. Že to neviděl samotný Klaus a neviděl to Hájek, který do toho Klause navrtal, mě mrzí a je mi Klause celkem líto. Nedivil bych se, kdyby Bobovize nýčko nalezla někam k Okamurovi nebo tak.

Volební výsledek velmi ovlivnily návodné průzkumy sociologických agentur, které už z tradice měly větší odchylku než náhodný los. Alibistické (?) chování ČT je už taktéž tradiční třešinkou na dortu. Může mi někdo vysvětlit, proč při kandidatuře 17 stran a 14 krajských debatách nemůže ČT pozvat každou stranu do sedmi z nich, když už deklarovala ochotu dělat debatu s až devíti subjekty?

Ale nemá smysl fňukat, takhle to prostě je. Do parlamentu se dostaneme, i když nás bude ČT přehlížet. Těžší bychom to ovšem měli, kdyby nás začala nenávidět. Proto bych neradil začít je až příliš srát. To ale neznamená, že máme k tomu přehlížení mlčet.