Pět žen v Kaddáfího moci čeká na smrt. Nelze mlčet

Ve světě se dějí obrovské věci: v Iráku je všechno najednou jinak, Turecko vykopli od vrat Unie, Vánoce jsou na krku a Američané budou stavět základnu na Měsíci.

Ale to, co si zaslouží plnou pozornost, je pět žen, jejichž jména by vám neřekla vůbec nic. Jsou to Bulharky. Kdyby to byly Američanky nebo Němky, půlka světa by kvůli nim byla na nohou.

Jde jim o život.

Tyhle Bulharky a s nimi palestinský lékař hnijí ve vězení v Libyi za něco, co neudělali. Jsou tam vězněni už od února 1999. Skoro osm let bez rodin a bez domova. Všichni vědí, že mají čisté ruce, ale tihle lidé byli přesto odsouzeni k trestu smrti. Mají být zastřeleni.

Příští týden mají poslední šanci. Padne definitivní verdikt.

Zajímá to někoho? Na krku jsou Vánoce, je ten Irák – a Měsíc je také zajímavý: budou tam ti Američané v roce 2020, nebo ne? Tohle je jenom pět Bulharek beze jmen.

Zločin, z něhož jsou obviněny, je stejně příšerný jako nestoudnost, s níž je Libye obvinila: ženy, které přišly do Libye jako zdravotní sestřičky, prý úmyslně nakazily 426 dětí virem HIV. Proč to udělaly? Byly tam přece v žoldu CIA. (Že nás to hned nenapadlo…)

Děti byly skutečně nakaženy, ale světové kapacity do jedné řekly, že sestřičky jsou nevinné. V nemocnici byl jednoduše bordel. Přiznání bylo vynuceno elektrickými šoky, útoky psů, znásilňováním a dalším mučením. (Tohle tvrdí Bulharky, ale má-li si člověk vybrat mezi nimi a Kaddáfího režimem, bude věřit jim.)

Kaddáfí se dostal do nepříjemné situace. Z vnitropolitických důvodů udělal z případu nakažených dětí obrovskou kauzu a vyhecoval národ proti cizákům.

Děti nakažené sexuálně přenosnou chorobou v islámské zemi? Za to mohou jedině cizinci! Teď nelze vzít obvinění zpět. Vypadalo by to jako ústup. Libyjci by klidně mohli vyjít do ulic. A tak Kaddáfího syn cynicky nabízí výměnu: Evropa zaplatí odškodnění (správněji výkupné) zhruba ve stejné výši, jakou Libye zaplatila pozůstalým z letadla, jež zničila těsně před Vánocemi roku 1988 nad skotským Lockerbie.

Pokud by však měl někdo platit, je to znovu Libye. Svého času si vykoupila místo na slunci tím, že se vzdala svých zbraní hromadného ničení. Byl to vynucený tah, ale vypadalo to civilizovaně. Plukovník se probral. Jenže Libyi je třeba posuzovat i podle soudu s bulharskými sestrami.

Bude ve vánočním týdnu, je naplánován na úterý 19. prosince. Vzpomeňte si na pět žen a jednoho muže. Je to až za týden. Třeba je mezi nakupováním i čas něco podniknout i v Česku, aby bylo zřejmé, že tenhle politický proces nemůže Libyi projít.

MILAN VODIČKA, MF DNES, středa 13. 12. 2006