RSS čtečka, můj Google Reader

Google ReaderDlouho jsem tomu nemohl přijít na chuť, ale pak jsem si řekl, že to vyzkouším. Je to horší než droga. Jakmile se s tím naučíte zacházet, nikdy to už nepustíte. Protože používám všechno od Googlu (někdy o tom napíšu), navštívil jsem stránku http://reader.google.com a přihlásil se (ke všem google aplikacím vám stačí jenom jeden účet) a rozjel to. On-line čtečka má oproti těm softwarovým nespornou výhodu a sice, že ji máte neustále s sebou.

RSS — co to je a jak to funguje

Tak teď snad abych pro neznalé vysvětlil, co to RSS čtečka vůbec je. Sledování tzv. RSS kanálů je jednodušší než sledovat všechny oblíbené weby dennodenně. Prostě si jen tak sedíte v křesle a pokud váš oblíbený autor na vašem oblíbeném webu (především na Shit happens!) vydá nový článek, uvidíte to v RSS čtečce. Namísto vyťukávání dvaceti různých adres tedy stačí vyťukat jenom adresu té vaší čtečky.

Ve skutečnosti máte vlastně všechno v oblíbených jako rychlé odkazy ve svém prohlížeči, viz moje:

Oblíbené

Tedy to bylo malé poučení o tom, že máte používat Maxthon (hlavně ne Firefox) a jdeme zpět k problému RSS. Na mém blogu úplně dole vidíte toto:

RSS kanály

Nevím, jestli se to dělá i jinak, ale já si přidávám weby do čtečky následujícím způsobem. Pravým myšidlem kliknu na odkaz RSS kanálu, kliknu na Kopírovat zástupce a odkaz pak běžným způsobem ([Ctrl]+[V]) vložím do RSS čtečky.

Vaše RSS čtečka pak vypadá takto (klikni pro zvětšení):

Čtečka

V levém sloupečku máte všechny články, které do vaší čtečky dorazily, řazené chronologicky (jde to i jinak, ale kdo by to proč dělal?). Ty, které jste ještě nečetli, máte písmem modrým. Vpravo vidíte výtažek článku. Většinou se jedná o prvních několik vět, ale např. Filip Rožánek vždy píše jednu větu, o čem ten článek je. (Hanba těm, kteří ve výtažku nemají nic nebo (null) jako Živě.cz!) Pokud vás výtažek zaujme, kliknete na nadpis nebo odkaz Show original item a už čtete. Celé to je jednoduché jak facka a účelné jak repelent u Komářích jezírek.

Nyní se tedy podíváme na to, které weby mám já v RSS čtečce. Zdravím všechny autory, kteří sem díky refereru zavítají. Pokud nevíte, co je referer, netrapte se tím.

Pro navštívení webu klikněte na příslušný obrázek.

2.D – Gymnázium Sokolov

2.D - Gymnázium SokolovDocela mrtvý web. Ale protože existuje určitá pravděpodobnost, že se na něm ještě někdy něco objeví, zařadil jsem si jej do RSS čtečky. Mimochodem jim nefunguje RSS kanál na komentáře, takže uvidíme, jak je to s RSS kanálem článků. Tedy jestli někdy nějaký přidají. Rád bych jim taky poradil, že ten spojovník v názvu webu není to pravé ořechové a měli by jej nahradit pomlčkou (o rozdílech je možno dočíst se v PČP nebo všude možně na internetu, mám dokonce dojem, že i já sám jsem se tomu někde věnoval). No a konečně proč mám tento web ve čtečce? Chodí tam (do 2.D) některý fakt dobrý lidi jako třeba BrodY, takže abych věděl, co se s nima děje :).

Blok Filipa Rožánka

Blok Filipa RožánkaVelice, velice zajímavý blog pražského mladíka. Na jeho webu se poučíte i zasmějete. Jeho specializací jsou média. Nikdo jiný u nás o nich nepíše. Tedy aspoň tak, aby se to dalo číst. Filip Rožánek psával pro web Česká média, je například autorem Vietnamského slovníku anebo petice proti Standovi Grossovi.

D-FENS Weblog

D-FENS WeblogD-FENS píše o zmrdech, vohnoutech, politice, společnosti, autech, kultuře… V nedávné době se zaměřil proti zákonu 411/2005 Sb., tedy zákonu o provozu na pozemních komunikacích. 7. července byl například vyhlášen Den pana Klobouka, kdy se měly striktně dodržovat předpisy. Autor pochází z ČB a jak říká, silnice jsou tam v takovém stavu, že padesátku nelze překročit, ani když se jezdí podle zásady, že čím rychleji jedete, tím méně to drncá. Je to svérázný weblog.

Deviantka.net

Deviantka.netDeviantka je nové jméno, které si dala Ailyn, kterou jsem tady již několikráte vychvaloval. Ve skutečnosti je ale ještě mnohem lepší. Byl jsem dlouho smuten z toho, že náhle ze dne na den odešla, ale pak jsem jí vypátral na nové adrese :). Její zápisky mě nutí k zamyšlení nad celým světem i nad sebou samotným. Společné máme třeba stavy, kdy chceme naše weby zrušit. Ailyn to na rozdíl ode mě i udělá. Je to výjimečná dívenka.

Filův blog

Filův blogFilův blog píše jeden chlapík z Brna, jehož skautská přezdívka je Filosof. A světe div se, je to normální Brňák a normální skaut. Za to má u mě dva velké, zato naprosto bezvýznamné plusy. Píše o webdesignu, jeho články jsou typické tím, že jsou krátké. Jsou to jakoby výtažky nějakého delšího textu, který ale nikde není. Kromě webdesignu píše i o jiných věcech, takže se jedná o zajímavý blog.

Gadgets.cz

Gadgets.czGadgets.cz je blog o nejnovějších technických vychytávkách (gadgetech). Kromě několika málo účelných a několika málo, na které můžete nabalit pubertální holčiny, je jich tam hafo moc takových, jejichž smysl mi zůstává utajen. Někdy se tam jako žhavá novinka dokonce objeví věc stará jak Metuzalém. Hlavním mottem tohoto webu pak jest: “Jde k tomu připojit iPod?”

gen.mmister.com

gen.mmister.comGen. (alias Máchys), autor v našich končinách hodně známý a provařený, se možná někdy odhodlá a začne na svůj blog pravidelně přispívat. Doteď exhibuje pouze na Déčácích. Na svém blogu má již několik málo článečků, které stojí za zhlédnutí. Už jenom podtitul jeho weblogu by vás měl navnadit. Ten totiž zní: “Šidítka, prasečinky a podobně… (ve výstavbě)”

Havlik Petr | blog site

Havlik Petr | blog siteKde se vzal, tu se vzal, přišel nečekaně a stal se z něj internetový známý (nebo spíš kamarád?). Je to ten, co se v komentářích podepisuje jako nPu, budoucí ekonom. Rodák z Freudova Příbora píše svůj blog česky a anglicky. Píše o zajímavých věcech, ale vše degraduje tím, že píše bez diakritiky, což mě jednak vytáčí a jednak se to nedá pořádně číst. Ona ta nabodeníčka mají přece jenom nějaký smysl. Jo a taky má pěkný spolužačky :).

Well.Done (c) Radek Hulán

Well.Done (c) Radek HulánCelebrita českého internetu, kterou asi netřeba blíže představovat. Mnoho lidí jej miluje, mnoho lidí jej nesnáší. Ale ujišťuji vás, že existuje střední cesta. Koukněte se na jeho web a rozhodněte se sami. Píše o politice, o tom, jak balí holky, ale hlavně o počítačích a všem, co se těch šmejdů mizernejch týká. Pokud chcete koupit nový počítač, nebo něco do něj, mohu vám Well.Done jedině doporučit. Jedna z nejvychytanějších věcí je tento článek o sluchátkách za lidovou cenu 13 tisíc.

jan’s blog

jan's blogRadkův spolužák, který komentuje pod jménem HonzaP. Píše velice chytře o zajímavých věcech. O svém blogu napsal: “Jsem tak chytrý, že někdy nerozumím jedinému slovu z toho, co říkám.” ~Oscar Wilde. A byl rok v Německu /:=(.

La Trine

La TrineTak tohle je další normální chlapík z Brna. Většinou sice píše o PHP, čemuž já ani za mák nerozumim, ale někdy píše i o jiných věcech, což bývá docela sranda. Doporučil bych zejména tyto články: Je rozumné z RSS čtečky vyřadit La Trine?, Dálnice už zase stojí, Jak jsem si vyfotil debila nebo sdx.ajf.ajf.

QARK.net

QARK.netO Qarkově blogu jsem zde nedávno psal. Víc o tom nic říkat nechci :). Tedy kromě toho, že je z Brna.
 
 
 

Radkův zápisník

Radkův zápisníkRadek Fišer, též autor velice známý, již mnoho let píše svůj blog. V poslední době sice nějak upadá, protože si Radek myslí, že na vejšce je člověk od toho, aby byl nezvěstnej, ale věřím mu, že to zas napraví :). Píše zajímavé postřehy ze života a politiky. Protože je to velkej sporťák, píše velmi zajímavé články o sportu. Spolu také vedeme web Sporťáci.cz. Mnoho a mnoho věcí na mém webu (ostatně jako web sám) vzniklo s jeho přispěním nebo podle jeho vzoru.

Rhapsody

RhapsodyTaké už jsem se tu o ní zmiňoval. V poslední době nějak přestala psát, ale právě k tomu slouží RSS čtečka, že jakmile se zase znovu odhodlá něco naťukat, hned o tom budu vědět. Píše o svém životě. Specialitou jejího webu je sekce Erotické nebe, kvůli které Zdenis tento blog přečetl celý sakumprásk.

Schrödingerova 13

Schrödingerova 13Dámy a pánové. Těm z vás, kdo to ještě nevědí, bych nyní rád sdělil tuto novinu: Pixy zase začal blogovat. Proč to dělá na blogspotu a ne na svém webu, nevím, ale důležitý je ten fakt, že Pixy is back in business. Opět vás mohu nalákat již podtitulem blogu, který hlásá: “Mlhavě neurčitý, nestabilní a nekorektní zápisník, kde nic není pravda. Ani předchozí věta.” V logu tohoto blogu je latinská věta Vox populi, vox bovum, což nevím, co znamená, protože nevím, co znamená bovum. Kdyby tedy někdo věděl, může se mi ihned svěřit :). Ut aliquid fieri videtur znamená Aby se zdálo, že se něco děje.

Virtually

VirtuallyInternetový pravicový deník. Najdete zde články Jefima Fištejna, Miroslava Macka, Petra Štěpánka, Romana Jocha a dalších. Čtu jenom ty krátké, protože na ty dlouhé prostě nějak nemám čas. Každopádně čtení tohoto deníku dokáže každého pohladit po jeho modré duši.

Weblogy.cz

Weblogy.czServer weblogy.cz je vlastně sám takovou RSS čtečkou. Nabízí to nejzajímavější z českých weblogů, co se tvorby internetových stránek týče. Je mi ale tedy záhadou, kde se na tomto serveru vždy vezme článek, který má k tvorbě webu tak blízko jako klobása k racionální výživě. Na tomto webu je čas od času možno zahlédnout i odkaz na článek nám dobře známého Petra Tomeše.

Zive.cz

Zive.czMamutí server Živě.cz zná asi téměř každý, proto ho nebudu nijak sáhodlouze popisovat. Jsou na něm kvalitní i méně kvalitní články o počítačích, internetu, fotografii, autech atd. atd.


A nyní jedna hanba…

Václav Klaus

Václav KlausVáclav Klaus na svých stránkách RSS kanál nemá. Přestože se jinak jedná o skvělý weblog našeho prezidenta, RSS kanál na něm prostě chybí. Co k tomu dodat?