Smí libertarián volit?

Na internetech se vyskytují různí mudrcové. Přečetli jednu knížku, moc o tom nepřemejšleli, ale vědí, že objevili veškerou moudrost světa. Hurá-libertariánství a hurá-rakušáctví mi pije krev jako máloco. Sice je to jako každej postoj, o němž jeho řečník nepochybuje, ale s těmahle jsem vlastně na jedný lodi, proto mě asi tolik rozčilujou.

Poslední dobou, obzvlášť před slovenskejma volbama, se spustila lavina blábolů o tom, že libertarián nesmí ve volbách volit. Pokud volí, tak je zlosyn, protože tím porušuje NAP (princip ne-agrese), jenž říká, že nesmíte páchat násilí na nikom, kdo nepáchá násilí na vás.

Společně s Dominikem Stroukalem, zasloužilým ekonomem z věhlasné KEKE, tvrdíme, že tato argumentace je nesmyslná, děravá a vnitřně nekonzistentní.

Proto jsme pro Mises.cz sepsali článek Sofiina parlamentní volba.

Představme si otroka, jenž musí pracovat 15 hodin denně. Jednou za čas mu dává jeho otrokář volbu, zda se mu jeho povinná pracovní doba sníží o hodinu. Otrok by určitě mohl říct, že otrokářova moc nad ním je nelegitimní a že tudíž nemůže v těchto volbách volit. Ale pomohl by si tím nějak? To sotva.

Pokud vám nic neříká slovo libertarián a nechápete, proč by někdo neměl chodit k volbám a bejt na to hrdej, pak vám asi ten článek doporučuju nečíst. :)

PS: Tentokrát se v komentářích pod článkem slezli ještě hloupější trollové než obvykle.