Stručně o hlasité reklamě

Kateřina Klasnová píše na Facebooku: “Senát přijal novelu, u níž jsem spolupředkladatelkou — proti ‘uřvané’ reklamě.”

Zaprvé:

 • je komické, že se Parlament České republiky zabývá tak závažným problémem v době, kdy se rozpadá eurozóna i Evropská unie, státní kasa zeje prázdnotou a korupce je na denním pořádku
 • je groteskní, že tento zákon přichází v době, kdy čím dál více lidí přechází z klasického televizního vysílání na internetové televize
 • je příznačné, že nikoho už ani nenapadne pozastavit se nad tím, zda má parlament právo diktovat soukromým televizním stanicím, jak hlasité mohou být jejich pořady

Zadruhé: Násilné ztlumení reklamy znamená logicky, že reklama je méně účinná. Pokud je reklama méně účinná, budou do ní firmy méně investovat. Pokud budou firmy méně investovat do reklamy, budou mít televizní stanice méně peněz na nákup a výrobu pořadů. Pokud budou mít TV stanice méně peněz, budou nakupovat a vyrábět horší, protože levnější, pořady.

Ovce, které dnes tleskají této regulaci, budou ti, kteří budou nejvíc nadávat, že — jejich jazykem: “V tý telce vysílaj hovno.”

Ano, milé ovce, ale je to vaše vina.

PS: Za jazykovou policii bych chtěl sdělit, že se říká “být (spolu)předkladatelkou novely”, nikoliv “u novely”.

5 thoughts on “Stručně o hlasité reklamě”

 1. z těch komentů na fb: “Vždyť nikdo nikoho nebuzeruje, reklama proběhne stejně jako doposud, jen s tim rozdílem, že bude ve stejné hlukové hladině, to mi připadá zcela normální a kdo chce, ať si to dá nahlas” RAGE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. Ještě bych si dovolil doplnit technicky:
  – reklama se nevysílá hlasitěji než okolní pořady, jen je prostě z principu “hlasitější”, asi jako je současný pop hlasitější než vážná hudba nebo rozhlasová hra;
  – televize prý nemůže podobným způsobem “zesílit” okolní pořady, protože by tím porušila autorský zákon;
  – uvidíme, jak bude vypadat prováděcí vyhláška, ale asi to bude znamenat, že posledních několik desítek sekund pořadu bude určovat hlasitost minimálně začátku reklamního bloku. Znamená to technickou investici pro televizi a teoreticky zatraktivnění filmů, kde na konci něco vybouchne :)
  – prakticky každá moderní televize umí ty změny hlasitosti srovnat, je to pak slyšet na kvalitě zvuku v okolních pořadech, ale je to aspoň něco za něco.

 3. Koběr: Díky za doplnění. V zásadě jsem to věděl, ale nechtěl jsem ten článek zbytečně natahovat. Ovečky by tomu stejně nerozuměly. :)

 4. Pokud bude mít autor pravdu a v televizi začnou vysílat hovno – zaplať pán Bůh zato. Konečně se vypne, a začnou se zase číst knížky. No ne?

Comments are closed.