Už dlouho jsem nečetl tak hrůzostrašný článek. Leoš Heger chce kontrolovat každičký krůček v našem životě. Pojďme větu po větě.
Ministerstvo zdravotnictví dál bojuje za zákaz kouření v restauracích.
Zbytečné dokola opakovat, že ministrovi ani parlamentu není nic do toho, jestli sám ve svém vlastním podniku povolím kouření nebo ne. Na internetu je k tomu asi milión textů, ten nejlepší je potom zde ».
Nechápu, proč bychom my ostatní měli trpět kvůli tomu, že nějaký pražský intelektuál se rozhodl, že jakékoliv kouření škodí zdraví — což je očividný nesmysl.
(Upozorňuji, že jsem v životě nevykouřil ani jedinou cigaretu, ale pokud jdu do hospody, jsem vděčný provozovateli, že se mnou chce obchodovat. Nikdy by mě nenapadlo rozkazovat mu, jak má svou hospodu řídit. To mi připadá jako vrchol drzosti. Pokud se mi nelíbí, jak svou hospodu vede, jdu jinam.)
Zákaz by se vedle běžných cigaret vztahoval i na elektronické cigarety a vodní dýmky s tabákovou náplní.
Elektronické cigarety neškodí vůbec nikomu a ničemu pro pasivní kouření a pro aktivní je v malých dávkách efekt zcela zanedbatelný. Ani pseudoargumenty proti kouření v restauracích tady neuspějí. Je to čistokrevná totalitní buzerace, kterou se ani ministr nesnaží nijak zakrýt.
Vodní dýmky taktéž vůbec nikomu neškodí a bez nich zřejmě zkrachují všechny čajovny. Nebo se budou muset přeměnit na jiné podniky — kavárny nebo restaurace.
Jestli tohle není sprostý protiústavní útok na svobodu podnikání a svobodu smlouvy, pak už nevím, co je.
Za prodej cigaret ale také alkoholu dětem bude pokuta dva miliony korun, za prodej mládeži milion. K tomu navíc: Do budoucna je bude možné postihovat už jenom za to, že v restauraci se podnapilí mladiství vůbec vyskytují.
To dopadne to samozřejmě jako v USA. Tedy tak, že lidi pod 18 let nikde nepustí do hospody, takže a) pokvete trh s falešnými občankami, b) mládežníci budou pořádat chlastací párty doma — popř.s levnou vodkou v parku — a drogy pojedou jak nikdy. Nebylo by náhodou lepší snížit věkovou hranici na 15 nebo 16 let (jako je v Německu) a nebránit se přirozenosti. Kdo z p. t. čtenářů si nedal v tomhle věku po tanečních pivo? Proč kriminalizovat běžnou praxi? Ale toto řešení je samozřejmě příliš rozumné, takže ministerstvo radši vyrobí mnohem větší problémy.
Nemluvě o tom, jakou motivaci má tahle likvidiační pokuta pro ostatní hospody, aby svoje konkurenty buď vydírali nebo rovnou zruinovali tím, že tam pošlou opilé mladistvé.
V restauracích bude v nabídce vždy alespoň jeden nealkoholický nápoj stejného objemu jako nejlevnější alkoholický nápoj.
V Německu tomu říkají Apfelsaft-Paragraph. Opět se ptám, co je ministrovi do toho, za kolik se prodává minerálka, džus nebo pivo. Kdyby bylo pro restaurace výhodnější prodávat džus levněji, dělaly by to dávno. Ano, restaurace mají nižší marži na pivo než na Coca-Colu, ale to má svůj prostinký důvod. Tak prostiný, že ho politik nemůže pochopit.
Novinkou v ochraně dětí a mládeže před tabákem je zákaz vstupu lidí mladších 18 let do stavebně oddělených veřejných prostor, třeba zábavních podniků či letištních hal, kde bude nadále kouření povoleno.
Cože?!!!!
Velkoplošné prodejny musejí mít pro nabídku alkoholu a kuřiva oddělené regály, nadále tedy budou cigarety například u pokladen.
Tatáž otázka. Co je vám do toho?
Zákon také zakazuje prodej tabáku i alkoholu v automatech, kde by se k nim dostaly děti.
Nikdy jsem si nekoupil cigaretu v automatu. Ani nevím o tom, že existují automaty na alkohol, ale opět je to zcela svévolné omezení svobody podnikání. Na kouření dětí to nebude mít vůbec žádný vliv, protože kdo bude chtít, cigarety si opatří jinak. Úřednická zvůle.
Zakázán má být zásilkový prodej alkoholu a kuřiva po internetu. Prodejce bude muset zajistit, že zboží předá pouze člověku staršímu 18 let.
Už vůbec nechápu, proč by si někdo něco takového kupoval po internetu, pokud nejde o nějakou specialitu jako třeba Žufánek. Ale tak jako u kouření v restauracích: Jsem liberál a vadí mi, když je omezován člověk dobré vůle. Nejsem Žid, ale vadí mi holocaust. Nejsem kuřák, ale vadí mi tenhle antikuřácký džihád. Opět samozřejmě zkrachuje řada podniků.
Alkohol by se nesměl prodávat na tržištích s výjimkou příležitostných trhů, výročních oslav a kulturních akcí.
A jako proč ne?
Doposud vždy zpřísnění tabákové legislativy zabránila tabáková lobby, která k tomu využila nesouhlasu majitelů restaurací. Ti se obávají, že jim klesnou tržby. Praxe z ciziny, ale i řady českých restaurací ukázala, že po zákazu kouření tržby naopak stouply.
Je dobře, že k tomu pan novinář (vrb) zaujal tak jednoznačné ideologické stanovisko. Jsou to všechno sluníčková opatření a jenom zlí lobbisté zabránili tomu, aby byla přijata.
Leda hovno, reportére. Takhle vypadá diktatura!
Já jsem optimista. Dávám bolševikovi rok, maximálně dva roky.
Moc krásné na to aby to byla realita :)
1.”Ministerstvo zdravotnictví dál bojuje za zákaz kouření v restauracích.”
Super bude to tu jako v UK, Irsku, 8 států US, dálném výhodě. Konečně budou peníze na něco než na rozedmu plic, rakovinu, silikózu, …
2.”Elektronické cigarety neškodí vůbec nikomu a ničemu” vtip roku čeče. :DNapiš to na nástěnku interny, onkolofie nebo plicního FNKV :-)
3″To dopadne to samozřejmě jako v USA.”
Hovadina. Máme nejvyšší spotřebu piva, výskyt rakoviny tl. střeva, alkoholu, výskyt rakoviny ledvin a drog mladistvými na celičkém světě.
Horší to fakt být nemůže.
4.”Novinkou v ochraně dětí a mládeže před tabákem je zákaz vstupu lidí mladších 18 let ”
stejně jako v západní Evropě. Zkus jít v Londýně do Fabricu nebo v Chesteru do Reflexu s cigaretou.
5″Velkoplošné prodejny musejí mít pro nabídku alkoholu a kuřiva oddělené regály, nadále tedy budou cigarety například u pokladen.
Tatáž otázka. Co je vám do toho?” Moje daně na ZP. Jsou to moje daně a moje pojištění. Nižší percepce zajistí nižší konzum. Z reklamy mám 3 státnice.
atd
Leda hovno, autore. Takhle vypadá komunismus. Dneska není všehcno všech. Když se někdo dojebe tak ať si to zaplatí.
Autor absolutně nemá pojem o tom co způsobuje diabetes melitus(25mld ročně), metabolický syndrom(11mld ročně), obezitu(7-30mld ročně) a dalších 20 nemocí z tabáku, lihu, cukru a třeba kyseliny fosforečné v Koka Kole.
Nejvyšší spotřeba piva=nejvíce rakoviny střev ve sluneční soustavě. Nejvyšší spotřeba lihu na planetě= nejvíce rakoviny ledvin.
3 nejobéznější národ EU= 4 nejvyšší hranice metabolických onemocnění v EU. Nejvyšší spotřeba drog mladistvých v EU.
Kdo to má kurva platit. Já chci aby doktoři měli 45k+ a chodili domů v 4 odpoledne jako ve Skandinávii kde takový kreténi nejsou.
A byl jsem s kolegou v baru v Holandsku/Nijker 2003 (VEV Nijkerk Fabrique) a jako abstinent jsem si dal večeři a kolena něco a tři MALÁ piva. Po 4 malém pivu ho poprosili v tom sportbaru aby to šel pít ven, že jim kazí image, a že u nich se takové věci nedělají.
Ono záchytka je taky český vynález na českou raritu ve spotřebě.
Každý občan musí jíst zdravě a běda jestli ne, tak ho převychováme! Děkuji za pohled do duše fašisty.
Nemusí, ale pak nesmíme žít v tolik solidárním systému a léčit to, co si těma sračkama způsobil. :)
Vypadá to že Dana hlavně sere, že to musí platit ze svých daní. Nebylo by řešením zrušit povinné zdravotní pojištění? Ať si pojišťovny samy rozhodnou kdo bude kolik platit. Když někdo tráví večery v hospodě, hulí 20 denně a prokládá to 10 pivy, nemůže se divit že platí mnohonásobně víc (případně ho ani nepojistí) než někdo, kdo nekouří, nepije a sportuje každý den.
Och ten krásny argument, že ak to majú “na západe”, tak to musíme mať aj my. Takže, podľa tejto logiky chceme aj kráľovnú, zbrane či žiadne štátne zdravotné poistenie? (neberte to ako komentár na to, čo si o týchto veciach – príklady! – myslím ja)
Čítanie s porozumením? Autor očividne myslel, že to (a) neškodí nikomu naokolo, takže naozaj neexistuje žiaden argument, prečo to zakazovať vo verejných priestoroch a (b) negatívny vplyv na používateľa je len zo samotného nikotínu, nie všetkých humusov z bežných cigariet – iste, nikotín sám o sebe tiež nie je ideálny, ale izolovaný je oveľa menej škodlivý ako cigarety ako také (ak by sme chceli byť veľkí extrémisti, keďže nikotín je stimulant, ktorý je potenciálne veľmi zlý pre srdce a tlak, tak zakážme aj kofeín! a vlastne aj cukor!)
Áno, čierny trh s kadečím od cigariet po falošné občianky tomu fakt pomôže…
Opominiem argument ad west (:D), ale dôvod, prečo do podniku v UK nevojdeš s cigaretou, je, že je tam zakázané fajčiť, nie, že máš pod 18… ak už tam bude zakázané fajčiť, prečo by tam nemohli byť ľudia pod 18?
Moja otázka taktiež: Čo je vám do toho, kde má ktorý obchod čo umiestnené? Nie len vaše dane, dane všetkých. A už vôbec nie váš obchod.
Ach metabolický syndróm. Takže zakážeme nie len lieh a tabak, ale aj cukor, vlastne rovno aj ovocie, lebo fruktóza bu bu bu, a vlastne aj zákažeme ľuďom dýchať, lebo oxidačný stres…
Čo?
Áno, takto vyzerá komunizmus, dobre ste ho opísali.
Souhlasím se vším, až na větu, že vodní dýmky nikomu neškodí. Pokud vím, škodí podobně jako cigarety.
Nechce se mi hledat paper, který to dokazuje. Zdá se mi to ale logické. I když jsou zdraví škodlivé, jejich užívání je dobrovolné. Proto se na ně vztahují všechny zmíněné argumenty proti zákazu.
Navzdory svému vyjádřenému souhlasu budu příští volby asi volit TOP 09. Připadají mi jako nejmenší zlo.
AD #6 Jak bys zjišťoval, kdo po večerech chlastá a hulí? Pokud vím, několik návrhů na vyšší pojistné pro kuřáky už padlo. Zajímalo by mě, jak se to má prokazovat.
Nikomu nezúčastněnýmu. Proto se na ně žádný pseudoargumenty o poškozování třetích lidí nevztahujou.
Pokud vím tak z rentgenu plic se dá poznat zda je někdo kuřák. U alkoholu nemám tušení.
test pečene (játer)? ale to by asi človek musel byť veľmi silný alkoholik, aby sa to ukázalo (nehovoriac, že Non-Alcoholic Fatty Liver by tam vyskakovalo asi často, čo by komplikovalo diagnostiku)
Víte, existují i svědci. Tomu byste nevěřili. :)
Možná by stačila otázka při sjednávání pojistné smlouvy – “Kouříte?” “Ne” a pak o pár let později “Vy máte potíže způsobené kouřením? Je nám líto ale máme právo vypovědět vám smlouvu.”
To jakože by “likvidátor” obcházel hospody v místě bydliště s fotkou pojištěnce a ptal se jestli znají tohoto muže?
To se přece normálně děje.
Z vodní dýmky přece taky vyfukuješ kouř, ne? Hádal bych, že to bude stejné.
AD prokazování účinnosti kouření: Nemyslím si, že by se dala odlišit pasivní kouření od aktivního. Rakovina plic může vzniknou i jinak. Navíc lidi dělají spoustu jiných nezdravých věcí.
Do čajoven nechodim, ale pochybuju, že za běžnýho provozu jde vodníma dýmkama tu místnost prohulit tak jako u cigár. Navíc “argument” je ten, že v restauracích se kouřit nesmí kvůli tomu, že tam člověk chodí jíst a nemůže poznat, jestli je ta restaurace kuřácká nebo nekuřácká. Ani jdno u čajoven neplatí. Jíst se tam nechodí a vodní dýmky jsou v každý.
Já občas jo. Vodní dýmku si někdy dám (cca. jednou za dva roky — bolí mě z nich hlava). Dým podle mě, pokud se jich sejde víc v jedné místnosti, vytváří srovnatelný. Ve spoustě čajoven mají něco k jídlu.
Zákaz vodních dýmek mi vadí, stejně jako šikana kuřáků. Mám i praktické důvody.
Spousta dobrých hospod se mění na nekuřácké. Hodně mých kamarádů kouří. Občas navrhnu, abychom šli do některé dřív oblíbené knajpy, jenže oni nechtějí, protože se tam nesmí hulit.