Tahle Lady se netočí jako korouhvička

Dnes ráno (v Evropě včera odpoledne) zemřela bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová. Popsáno toho o ní bylo a bude velmi mnoho.Jak řekl kdysi Roman Joch, když byl ještě pravičák: Margaret Thatcherová byla jedinou ženou v premiérském křesle v dějinách Velké Británie, ale i tak byla největším mužem mezi britskými premiéry. Ostatně, jak sama uvedla v poměrně nepřeložitelné slovní hříčce:

Pokusil bych se to snad přeložit jako:

Těm, kteří se zatajeným dechem čekají na to médii milované heslo: “otočku o 180 stupňů”, můžu říct jenom jednu věc: “Otočte se sami, pokud chcete. Lady se netočí jako korouhvička.” A přesně takový politik nám dnes chybí.

Daniel Hannan navrhoval v europarlamentu pro Margaret Thatcherovou Nobelovu cenu míru:

Už bohužel tedy víme, že ji nezíská.

Svoji vynikající eulogii přidal i David Cameron:

Jenom škoda, že se baronkou Thatcherovou neinspiruje daleko, daleko více.

Skvělé jsou také eulogie od Václava Klause a Petra Macha. Václav Klaus píše:

Mnozí z nás nezapomeneme na její slavný projev v belgických Bruggách, kdy jasně řekla, že potlačování národních států a koncentrace moci v Bruselu Evropu zničí. Je na nás, abychom na její slova nikdy nezapomínali.

Petr Mach v podobném duchu:

Dnešní britská konzervativní strana směřuje do politického středu, socialismus sílí v Británii i Evropě. Jinými slovy, boj za hodnoty, které Margaret Thatcherová hájila, se musí bojovat stále a znovu. Margaret Thatcherová v tom zůstává naším vzorem.

Nezapomeňme, že za politickým pádem Margaret Thatcherové stál eurohujeriát v její straně, zejména nechutný slizoun a povýšenecký snob Lord Heseltine (takový Přemysl Sobotka britské politiky), který je ještě i dnes zastáncem vstupu Británie do eurozóny. K mojí obrovské lítosti stál se přičinil i velký thatcherista Nigel Lawson, tehdejší ministr financí. Ten nikoliv z eurohujerských, nýbrž z (chybných) ekonomických důvodů Thatcherové dal později za pravdu.

Nejlepší eulogii za celej den napsal hned ráno Žofči: “Zemřel jeden z posledních euroamerických politiků, který neměl v hlavě totálně nasráno.”

Česká televize odvysílala speciální Hyde Park s Alexandrem Tomským a Události, komentáře s Václavem Klausem (vypněte to včas, ať nemusíte poslouchat Roučka s Přibáněm).

První den v roli premiérky:

Její upravená verze modlitby Františka z Assisi:

“Kde je nesvár, tam ať přinášíme jednotu,
kde je omyl, ať přinášíme pravdu,
kde je pochybnost, ať přinášíme víru,
kde je zoufalství, ať přinášíme naději.”

A jak vypadal poslední den Margaret Thatcherové v pozici premiérky?

Ironie je, že zrovna v pátek jsem si na Amazonu koupil Umění vládnout (od Thatcherové, ne od blba Okamury).

“Pokud na vás vedou osobní útok, znamená to, že už jim nezbyl ani jeden jediný politický argument.”
-Margaret Thatcherová

Proslavila se taktéž svým heslem: “Chceme zpátky svoje peníze.” Nigel Farage v europarlamentu prohlásil: “Nechceme zpátky pouze svoje peníze. Chceme zpátky svoji zemi.” Odešla skvělá politička. Kéž v Nigelu Farageovi najde svého nástupce, který tak jako ona zachrání Velkou Británii i celou Evropu.

Zvu vás na pietní akci u britské ambasády »

One thought on “Tahle Lady se netočí jako korouhvička”

  1. Moc hezký článek a o Margaret, z toho, co se poslední dny objevovalo v médiích, je tohle asi nejlepší rozloučení. A skvěle jsi vybral ta videa, hlavně ten poslední den Margaret v roli premiérky. Ona byla prostě geniální…

Comments are closed.