Vyhazujte prachy dál… ale na mě!

Notebook

Koupit si notebook je pěkná blbost

Notebook za 35 tisíc. Notebook za 30 tisíc. Notebook za 25 tisíc. Notebook za… za kolik?

Koupě notebooku se stala jakousi studentskou módou. Že jde o vyhozené prachy, si uvědomuje málokdo. Proč jde o vyhozené prachy si právě povíme.

Naprosto zásadní otázkou před koupí počítače musí být: Co na něm budu dělat? Na tuto otázku je dobré odpovědět si poctivě.

Co já dělám na počítači? Zdaleka nejvíce si na něm prohlížím statické internetové stránky, kde mě zajímají texty. Často a stále častěji si prohlížím i videa. Dále na počítači píšu, pouštím si muziku, prohlížím a zpracovávám fotky a videa. Čas od času hraju nějakou hru.

Sice si myslím, že videa bych teoreticky nějak oželel, ale mrzelo by mě to. To je ostatně otázka rychlosti připojení na internet. Číst a psát se dá na všech počítačích od jejich počátku. Číst se dá dokonce i na mém mobilním telefonu. Muzika se tam dá pustit jakbysmet, rádio dokonce i bez internetu. Zobrazit fotky dokáže taky kdejaká šunka. S videotvorbou je to složitější, o tom za chvíli. Hry oželím úplně klidně.

Můj starý počítač má procesor 1,6 GHz a operační paměť 256 MB a videa na něm zpracovávat jdou. Sice je to trochu o nervy, ale jde to. Nejlevnější notebook Hewlett-Packard, který jsem našel na Cybexu, stojí necelých 12 tisíc a má procesor 2,13 GHz a paměť 512 MB.

Z toho vyplývá, že ten počítač umí všechno, co bych na něm potřeboval. Proto bych si nikdy nemohl koupit ani o chlup dražší notebook. Proč? Pokud tento notebook srovnáme s notebookem za 37 tisíc, zjistíme následující: Prakticky jediný rozdíl mezi nimi je v hmotnosti. Náš notebook za 12 papouchů váží 2,5 kg, zatímco notebook za 37 papouchů váží 1 kg. Rozdíl je to obrovský. Ale jste ochotni dát 25 000 Kč za menší hmnostnost? Ten notebook se pořád nevejde ani do kapsy ani do malého baťohu, takže je to rozdíl sice obrovský, ale k ničemu.

Notebook

Pardon, ještě jsem zapomněl, že v tom levnějším není operační systém. Podle nátury tam tedy můžete nahrát nějakou linuxovou distribuci zdarma, na psaní a čtení to rozhodně bude stačit, nebo si za 2,5 tisíce koupíte Windows, nebo je ukradnete.

Já nicméně doporučuji koupit si PC místo notebooku. Velice slušný počítač (lepší než můj) se dá poskládat za 20 tisíc. A k tomu si opět dle nátury pořídíte monitor. Tentokrát raději nekrást. V bazarech se dají velice levně koupit špičkové lampové monitory, které dnes už nikdo bůhvíproč nechce. Levnější LCD monitory se dají koupit v ceně kolem čtyř tisíc.

Ve srovnání s notebookem obdobné ceny budete mít mnohem lepší počítač, na kterém se vám bude mnohem pohodlněji pracovat. Přece jenom pořádná klávesnice, myš, monitor udělá svoje. Nezapomínejte ani na možnost postupného vylepšování vašeho počítače. To se vám u notebooku moc nepovede. Jedinou nevýhodou PC oproti notebooku je jeho nepřenositelnost. A naopak, jedinou výhodou notebooku je přenositelnost. Jinak má samé nevýhody. Důkladně zvažte, zda skutečně budete tak moc pracovat v terénu a zda vám to stojí za ty peníze. Pokud potřebujete jednou týdně na půl hodiny na internet někde mimo domov, zajděte si za 30 Kč do internetové kavárny, stále vás to vyjde mnohem levněji.

Proto říkám, že pokud chcete i nadále vyhazovat prachy, tak prosím, ale házejte je prosím na mě!

Pokud již máte doma jedno PC, ale stále toužíte po notebooku, pak si ho kupte. Ten HP za 12 tisíc. Kupovat si lepší skutečně nemá smysl. Možná ještě zvažte koupi nějakého smartphonu. Ale nikdy ne dříve než si koupíte stolní počítač.

PS: Pokud si koupíte něco, co má širokoúhlý (naví lesklý) monitor, tak mi na tom hlavně nic neukazujte!

***

Radek dneska napsal článek Student a notebook: nerozlučná dvojice