ValkýraTakměř po roce jsem šel do kina…

Nemůžu vám doporučit tyhle Benjaminy Buttony, Nouzové východy a další hity, protože jsem je neviděl. Ale viděl jsem film Valkýra (Valkyrie) a ten rozhodně doporučit můžu, ba přímo musím.

Hned na úvod musím poznamenat, že podle plakátu, co visí v metru (tvář Toma Cruise s klapkou na oku), jsem si myslel, že to bude nějaká fantasy krávovina nebo tak něco. To ale samozřejmě vůbec není pravda.

Předpokládám, že tak jako já vůbec netušíte, co to Valkýra je. Podle severské mytologie je to nějaká diva, co vybírá duše padlých válečníků hodných Valhally. Podle toho nazval Richard Wagner svoji operu a podle té opery se v nacistickém Německu jmenovala jistá operace.

Operace Valkýra byl plán vojenské operace, která se měla spustit pro potlačení povstání po Hitlerově smrti. Aby se s takovou operací mohlo začít, vyžadovalo to Hitlerovu smrt. O což se měl postarat zejména plukovník Claus Philipp Maria Justinian Schenk hrabě von Stauffenberg (to celé je jméno jednoho člověka 🙂 ), jehož ve filmu hraje Tom Cruise.

Samozřejmě není možné vyzradit vám nějaké tajemství, protože jak píše ve své recenzi Fuxoft, každý ví, že Hitler dodnes žije s Elvisem v Paraguayi, a tedy atentát musel přežít.

Fuxoft byl prý zmatený z toho, kolik se ve filmu míhalo postav. Já ne. S identifikací postav jsem neměl problém. Zajímavé taky je, že ve své recenzi Fuxoft zmiňuje jména Himmler, Goebbles, Göring a Hitler, o kterých film vůbec není.

Himmler v něm není snad vůbec, Göring asi ve dvou záběrech, Goebbels hraje dominantní roli v jedné klíčové scéně a Hitler se tam objeví párkrát.

Kromě Stauffenberga (Cruise) je další důležitou postavou generál Olbricht, kterého hraje Bill Nighy, kterého všichni znáte odsud.

Podle mě je Valkýra skvělý film, u kterého jsem se rozhodně nenudil. O této části historie Třetí říše jsem dosud neměl ani ponětí, takže jsem se i velmi poučil. Film je totiž historicky velmi přesný.

100 %

PS: Slyšet nacisty mluvit anglicky bylo sice trochu divné, ale rychle jsem si zvykl.