Základní fakta o finanční kryse

Dnes vyšel v MF v rubrice Kavárna článek od mého velmi oblíbeného Ing. Miroslava Svobody z VŠE. Protože autor textu je velmi inteligentní pán, který dokáže ekonomické záležitosti perfektně vysvětlit, povinně si jej každý přečtěte ;)

Rakouský ekonom Friedrich Hayek to studoval přímo v USA, rozpracoval svoje poznatky do ucelené teorie, za kterou o mnoho let později dostal Nobelovu cenu. Tehdy ho však téměř nikdo neposlouchal.

Jeho následovníci předvídali i dnešní krizi, avšak ani jim téměř nikdo nenaslouchá. Jejich recepty na prevenci totiž zní: zakázat bankám půjčovat peníze uložené na běžných vkladech. Zrušit centrální banku, která svou “monetární politikou” jen rozpoutává hospodářské cykly. Vrátit se k placení zlatem, s jehož světovými zásobami nelze snadno manipulovat, takže inflace bude jednou provždy minulostí. Není divu, že takové recepty se neuchytily… znamenají totéž jako alkoholikovi zakázat pít. Místo flámů a kocovin nabízejí jen pozvolný a trvalý vzestup blahobytu…

Celý článek je povinně k přečtení zde »

6 thoughts on “Základní fakta o finanční kryse”

 1. Myslím, že titulek tohoto článku je úplně mimo, protože článek pana Svobody patří do kategorie názorů či dokonce vtipných exposé. Já s ním v mnoha věcech nesouhlasím. Vezmu to namátkou (ne že bych měl tisíce argumentů…). Podle mě není hlavní příčinou této krize špatná struktura hospodářství; všude se píše o krizi finanční, která stojí (i) na čistě finančních záležitostech. Z článku cítím ideologickou propagandu (typický “názor”). V Economistu se píše o tom, že svět či přinejmenším USA stojí na okraji propasti, kterou protéká řeka recese – a že se na ten okraj dostává díky finanční krizi. Zrušit centrálni banku, to si neumím představit, jelikžo vím, že vznikl proto, že byl na “finančních trzích” “pravěku” chaos. Stejně tak si neumím představit, že by banky nepůjčovaly běžná depozita (předpokládám, že tvoří velkou část jejich pasiv). Ekonomika by tak přišla o nějaký ten litr svého oleje a nejela by tak dobře, ne?

  Každopádně doporučuji číst kvalitní články – mě to teprve čeká.

 2. Houby s voctem. ;)

  V tom článku je zcela jasně a pro laiky srozumitelně vysvětleno vše potřebné.

  Samozřejmě, že příčinou každé krize je špatná struktura hospodářství. Vždy! Krizí se trh optimalizuje tím, že špatná odvětví odumírají. To vás zatajili?

  K tomu chaosu: http://zpravy.idnes.cz/omyly-zastancu-centralni-banky-d3l-/kavarna.asp?c=A080925_134130_kavarna_bos

  BTW: Jaké je řešení podle RF? Po paroubkovsku stoprocentní záruky a bilióny nalít do ekonomiky? Děkuji nechci. To radši ten “chaos”.

 3. Já jsem se rozhodl, že se budu vyjadřovat jen velmi opatrně, možná raději vůbec. Musím si to promyslet :cool: .

 4. Chytil? Mluvíš o tom, jak kdyby Ing. Svoboda nepopsal naprosto banální fakta (která se soc. doc. Havel a další paroubkisti snaží nevidět), ale jak kdyby to byl článek sRathovy demagogie… (Nebo jsi myslel slovo chytil v nějakym jinyk zabarvení?)

  A šířit mlhu? Komentářem na mym soukromym blozísku nic nešíříš, ani mlhu :) . Mně můžeš svoje strati svěřit ;)

  Jinak ten zápisník čtu, takže jsem to věděl :)

Comments are closed.