A co dál a co dál, kdo tě do vlády vzal?

Před devíti lety jsem naposledy volil ODS, předevčírem jsem naposledy volil Svobodné. A co tam máte dál?

ODS zbankrotovala na tom, že neměla žaludek na to, aby vzdorovala Evropské komisi a Zeleným, tak pro jistotu vyklidila pole oběma a ještě jim aktivně pomáhala prosadit jejich škodlivé nesmysly. Svobodní zbankrotovali na tom, že jsou parta nadšenců bez pevného ukotvení a bez ochoty k analytickému myšlení, a tak když se do strany dostali věrozvěsti hlásající, že mají snadný recept na sněmovnu, skočilo jim na to kritické množství členů a to byl začátek konce. Ještě horší ale bylo, že lidé na vlivných místech začali naslouchat naprostým nesmyslům a namísto střízlivé analýzy dočista zešíleli. Situaci ještě přitížila kontraproduktivní vnitřní struktura a absolutní nenávist k myšlence její reformy.

A jaké je tedy poučení z cest?

Vidím dvě cesty, kudy se ubírat dál.

1) Libertariánská strana s ochrannými mechanismy

Prostě takoví Svobodní 2.0. Program by se třeba mohl osekat na obecnější teze, přidalo by se do něj explicitní přihlášení k dalším liberálním myšlenkám – jako jsou manželství a adopce pro homosexuály, legalizace drog, otevřené hranice, jasné odmítnutí Donalda Trumpa a Vladimira Putina a jejich politiky atd.

Chtělo by to ale pojistky, aby se tato strana nevzhrla ještě dříve, než vstoupí do Sněmovny, jako se to stalo Svobodným. Nad tím by se chtělo důkladněji zamyslet, zatím mě napadají tyto zlepšováky:

 1. Výbor zakladatelů – prošlo to do stanov Re’alistům, smyslem tohoto tělesa by bylo vetovat nesmysly nové generace členů
 2. Malý počet členů, který si strana sama vybírá – příznivce, kteří sestavují kandidátky, je asi dobré zachovat, ale strana samotná musí mít málo členů, jinak se zvrhne
 3. Zákaz komunální politiky – v komunální politice liberální stranu nic dobrého nečeká
 4. Předseda nesmí řídit celou stranu a jednání prakticky všech orgánů, předseda má dělat vnější politickou činnost

Určitě bychom našli další, nehodláme novou stranu založit přes noc.

2) Panliberální strana

Je to starý nápad Viktora Paggia a nově jsem tento nápad zaslechl od liberálů v Anglii – sestavme stranu pro všechny liberály, levicové i pravicové. Bude to samozřejmě kompromisní strana s kompromisním programem, a s tím do toho musíme jít.

Pravicoví liberálové ustoupí s daněmi a přerozdělováním – mohou navrhovat systém zefektivnit, ale ne snižovat míru přerozdělování
Levicoví liberálové ustoupí s regulacemi – za to, že se jim nechají vysoké daně, musí ustoupit v tom, že panliberální strana bude hodně deregulovat
Euroskeptici ustoupí s členstvím v EU – nebudou smět v rámci strany agitovat za vystoupení z EU
Eurooptimisté ustoupí s eurem – nebudou smět v rámci strany agitovat za přijetí eura

A na občanských svobodách se shodneme. Nemohlo by to fungovat?

Eurovolby za rok a půl jsou zabité. Je ale nejvyšší čas začít se připravovat na příští volby do Sněmovny. Já jsem se tedy poučil, že politika a zejména kandidování na veřejnou funkci není nic pro mě, ale lidem, co na tom mají nervy a žaludek, jsem ochotný pomoci, jak budu umět.

PS: Mám vydat knihu o Svobodných?

23 thoughts on “A co dál a co dál, kdo tě do vlády vzal?”

 1. 1. možnost by byla skvělá.

  PS: VÝDEJ KRONIKU SVOBODNÝCH AŤ MÁME V ČÍNĚ, CO ČÍST

 2. Ja jsem pro otevřené hranice i u nás v gulagu, ale myslíte si, že by měl takový člověk dostat hned i hlasovací právo ve volbách a občanstvi? já si tím nejsem jisty.

 3. Libertariánskou stranu by to chtělo (teda ne, že by se měla tak blbě jmenovat, spíš třeba “Princip svobody”). Nevím, jaké obranné mechanismy by měla mít. Libertariáni v USA ale fungují docela demokraticky, ne?

  Mimochodem, v Českém prostředí dává podle mne dává taková strana lepší smysl než ve většinovém systému. Člověk ji může volit a nemusí se obávat, že by to s tou svobodou “přehnala”, protože jí to jiné strany stejně neumožní. K tomuhle faktu se podle mne strana může hlásit, aniž by ze sebe dělala centristy. Jenom musí být z principu tím nejliberálnějším na politickém spektru.

  A taky se uvidí, co se stane se Svobodnými. Přeci jen tam je celkem hodně libertariánů. Já bych problém Svobodných viděl někde trochu jinde (ačkoli jsem spíše vnější pozorovatel). Ta strana totiž nebyla nikdy explicitně libertariánská. Svobodní historicky vznikli jako reakce na Lisabonskou smlouvu, coby nejsilnější euroskeptická strana přirozeně přitahovali euroskeptiky všech druhů (třeba společná demonstrace s akcí DOST), sám předseda leckdy zdůrazňoval nepostradatelnou roli “konzervativismu” ve Svobodných (doteď přesně nevím, co to znamená). Ze zahraničních stran se hlásí k UKIPu, který je sice lepší než AfD a FPÖ, ale taky mi úplně nepřijdou jako Libertariáni (teda ne, že bych viděl do UK politiky, ale proč jinak v UK mají vlastní Libertarian Party?).

 4. Právě že by se mohla rozpadnout už dřív. Ty ústupky, o kterých píšeš, by bylo velice těžké vyjednat už na začátku. S každým novým tématem, k němuž by se strana potřebovala vymezit, by hrozil rozpad.

 5. 1) Čistě libertariánská strana by musela pokračovat pod hlavičkou Svobodných, aby měla aktuálně šanci na úspěch. Stačí se podívat jak dopadli Realisti, přestože měli finanční podporu, výraznou tvář i potenciál skutečně zaujmout, stejně absolutně ztroskotali.

  2) Nad nějakou Liberální Aliancí uvažuju už nějakou chvíli. Pokud Babiše nezavřou, bude potřeba vytvořit skutečnou protisílu. Kéž by byla taková jakou navrhuješ… No, asi je to u nás trochu utopie. Vždyť se v “liberálních” stranách se bohužel lidi nedokážou dohodnout ani mezi sebou, natožpak při takovym spektru názorů.

 6. Je pravda, že je možnost, že by ta libertariánská strana kandidovala všude zatím se Svobodnými, ale měla by vlastní tváře, vlastní lidi, a vlastní členskou základnu s tím, že jakmile bude vhodný čas tak se oddělí a budou kandidovat samostatně.

 7. Nemám praktické zkušenosti, abych posoudil, jestli je širší členská základna opravdu tak na škodu. Panliberální strana mě už také napadla. Někdy je s liberálním levičákem holt rozumnější řeč, než s těžkou konzervou. Ale nemám šajn, jestli je to schůdná cesta. Svobodné jsem do teď volil spíše kvůli libertariánům jako ty. Jsem pro co nejvyšší míru svobod jak ekonomických, tak lidských. Současná EU se mi nelíbí, ale vystoupení ČR je nerealistické a politicky neprůchodné. Obavy z vystoupení jsou jednou z příčin neúspěchu Svobodných. Případná strana by měla nejdříve usilovat o nižší daně, byrokracii a ukázat ostré lokty v rámci mantinelů EU, ale nestrašit vystoupením voliče, kteří se děsí příklonu k Rusku, ekonomické pohromy, atd. Pokud bys chtěl něco zakládat, tak mám zájem v rámci svých možností pomáhat třeba s tvorbou webu a zařizováním v Ostravě.

 8. Dobrá magořina … I pokud pominu tu radu zakladatelů, tak vůbec nevím, proč by se Svobodní měli vyjadřovat k Trumpovi nebo Putinovi a ta “panliberálnost” je úplná fantasmagorie. O žádných “levicových liberálech” nevím, znám jen socany a melouny, vyhlašující se za “liberály”. Od těch co nejdál

 9. Jinak koukám, že využíváš stránek k tomu, abys na pozadí těžil kryptoměnu ( https://coinhive.com/ ).
  Jako budiž, beru to jako alternativu k reklamě.
  Ale považoval bych za fér tuto skutečnost návštěvníkům aspoň sdělit. Já se docela divil, co mi to vytáčí procesor.

 10. A jak jste na to přišel? Mně připadá CPU usage dost nízká, když mám otevřenou jenom tuhle stránku. Jsem n00b, tak prosím o srozumitelné vysvětlení.

 11. Už se to neděje. Jestli jste za to nemohl vy, pravděpodobně opravdu šlo o nějaký virus / zneužití některé natažené stránky (yandex / gravatar / cloudfare solutions?). Nepříšlo mi až tak nepravděpodobné, že byste s tím experimentoval, když se docela zajímáte o kryptoměny. Když už se to neděje, tak to nemůžu diagnostikovat. Kdyby se to opakovalo, zkusím zjistit podrobnosti.

  Každopádně, jak se to projevovalo: Koukám, procesor vytížený na maximum. Shledám, že za to může Firefox. Pokusným zavíráním tabů zjistím, že to dělá tato stránka. Naopak, když stránku otevřu, tak to po chvíli zase začne něco počítat. Vzpomenu si na článek na Technetu: https://technet.idnes.cz/tezba-digitalni-meny-bitcoin-pres-javascript-na-webu-pci-/kratke-zpravy.aspx?c=A171019_100355_tec-kratke-zpravy_vse
  Dále pomocí diagnostických nástrojů Firefoxu přijdu na to, že se zde na pozadí načítá zmíněná coinhive.com.

 12. Libertariánská – to je dobrý nápad, jen s tim komunálem – kde jinde se natrénovat a zocelit?

  Panliberální strana? Na osobních svobodách se v žádném případě neshodneme! Pro nás má to slovní spojení jiný obsah než pro ně. Opačný! Nemohlo by to fungovat. Stalo by se nám to samé co Pirátům:
  Ano, dali 22 poslanců. Jenže místo kryptoanarchistů a libertariánů, kteří je zakládali jsou to representanti nové levice. Je to úspěch? Pro politickou stranu jednoznačně. Pro ideje se kterými byla založena v žádném případě.

 13. Hmm stanovy té libertariánské strany by nebyly moc liberální tedy :) Zákazy a příkazy. Fuj! Ale jinak to asi fungovat nemůže.

  Ta druhá věc je zvěrstvo. Já bych to nevolil. To už spíš ODS. Já hlavně chci omezit přerozdělování, chci nižší daně, žádné dotace. Občanské svobody jsou důležité, ale pro mě jsou důležitější ty ekonomické. Takže bych opravdu nemohl volil. Např. Zelení jsou pro mě větší zlo než ANO, STROP09 a na stejné úrovni jako KSČSSD.

 14. “manželství a adopce pro homosexuály”
  No… tak to tedy NE ! Na úkor dětí si homosexuálové chtějí řešit své “rodinné” pudy ! Dítě ke svému vývoji NUTNĚ potřebuje vzory – mužský, ženský a jejich koexistenci !!!

 15. No super. Takže podle Tebe je lepší díte v ústavu než u homosexuálů?

  Přes 50 % dětí žije v rozpadlejch rodinách, kde stejně nemají mužský vzor….V dnešní době bazírovat na tomhle je směšný. I když by to asi bylo ideální.

Comments are closed.