Průběžný důchodový systém funguje na principu Ponziho schématu. Wikipedia říká:
Výraz Ponziho schéma vznikl podle Charlese Ponziho — autora tohoto podvodu. V tomto schématu svěřují investoři provozovateli fondu peníze za účelem jejich zúročení, avšak tyto peníze provozovatel dále neinvestuje, a namísto toho pouze vyplácí prostředky fondu jen některé investory, většinou ty, kteří investovali dříve. Tento systém funguje do doby, dokud přicházejí noví investoři a prostředky se dají vyplácet ostatním. Když už ve fondu nezbudou žádné peníze na vyplácení, fond krachuje a vyplaceni zůstávají jen někteří investoři a ostatní nedostanou nic.
Spravovat Ponziho schéma je nelegální. Bernie Madoff za to obdržel 150 let vězení. Avšak evidentně, pokud je správcem Ponziho schématu vláda, je vše v pořádku.
Kromě toho, že jde o ilegální Ponziho schéma, má průběžný důchodový systém zejména dvě nevýhody:
- Okrádá lidi zamlada.
- Nechává lidi žít v chudobě ve stáří.
Každý musí z ceny své práce (tj. kolik doopravdy vydělá) odvést 28 %. V důchodu za to potom dostane naprostou almužnu.
Pořád nám říkají, že lidem ty peníze ukrást (a pak jim v důchodu dát mnohem méně) musí, protože lidi si prý nebudou sami spořit. Přitom každý člověk, kterého se zeptáte, vám samozřejmě potvrdí, že zrovna on si spořit bude, ale ti ostatní ne. Takhle vám odpoví všech 8 miliónů dospělých lidí.
Přitom zajistit se na důchod je možné spoustou způsobů. Můžete si třeba postavit dům a v důchodu ho pronajímat. Můžete si vychovat dvacet dětí, které vám důchod zaplatí. Můžete založit firmu, která vám na důchod bude posílat dividendu (nebo ji celou prodáte). Můžete nakoupit obrazy a na důchod je prodat. Můžete se rozhodnout umřít dřív…
Můžete se rozhodnout žít v důchodu jako maharádža, nebo naopak se můžete rozhodnout užít si mladý život a v důchodu jenom sedět v křesle a sledovat Šeherezádu. Je to věc osobních preferencí a není možné všechny osoby zglajchšaltovat do jednoho systému.
Navržená “reforma” je snad špatný vtip. Z oněch 28 procent si budete smět tři procenta převést do soukromého fondu tak zregulovaného, že nebude poskytovat prakticky žádný výnos. K těmto třem procentům budete muset ale přihodit ještě další dvě, takže celkem odvedete z platu pěkných 30 %.
Spoření v soukromém nebude navíc přinášet žádnou výhodu. Bude zcela rigidní jako státní průběžný systém. Budete se muset rozhodnout jednou provždy, nebude možné získat celou částku najednou, a pokud umřete, stát váš majetek zkonfiskuje jako Orbán. (Navíc je velká pravděpodobnost, že ho zkonfiskuje, i pokud neumřete.)
Tomuto systému přezdívají média dobrovolný. Jde o reformu tak špatnou a nevýhodnou, že se domnívám, že vláda stvořila neprodejný produkt a této dobrovolnosti nikdo při smyslech nevyužije. Proč by to proboha dělal?
—
Jak by vypadala reforma podle mě? Svobodní mají ve svém programu:
Svobodní jsou pro zeštíhlení tzv. průběžného systému tak, aby občanům zůstalo více peněz na individuální zajištění na stáří. Průběžný systém založený na povinné účasti zůstane zachován, zmenší se ale objem peněz přerozdělovaný přes tento státní systém.
Svobodní jsou pro zavedení předem pevně určené (paušální) platby poplatníka do státního průběžně financovaného důchodového systému a pro zavedení paušálního státního důchodu vypláceného ze státního průběžně financovaného důchodového systému. Paušál bude stanoven tak, aby zajišťoval přiměřený životní standard poplatníkům s podprůměrnými příjmy.
Hovoří se tedy o paušální částce, např. 4000 Kč. Já bych v tomto směru byl ochoten udělat i menší socialistický ústupek a spokojil bych se s nízkým procentním odvodem ze mzdy. Namísto dnešních 28 procent by však šlo třeba o 5 %. Přece solidarita, pyčo.
Jedině v takovém systému umožníme lidem, aby byli bohatí dnes… a aby v důchodu byli bohatí tak, jak zamýšlejí.
Osobně bych to zrušil hned komplet, jak platby do systému, tak platby ze systému..
většina lidí by se o svoje důchodce postarala pokud by to bylo potřeba (člověk by se divil, ale spousta důchodců má našetřeno dost peněz), a o zbytek by se postaraly dobrovolný charity. A každej by si mohl ihned spořit individuálně. Samožřejmě by ale bylo taky vhodný zrušit centrální monopol na tisk peněz a zavést free banking, abychom mohli spořit v nějakých hodnotných peněžích (jimiž by šlo i normálně platit).
Jsem si tak daydreamnul, tak zase do práce.
WTZ. Ale já uvažoval něco, co je aspoň teoreticky reálný. :)
Jsme v pasti nebo spíše v “pavoučí” státní síti reglementace. Čim více se mrskáme, tím více jsme zapleteni a přilepeni. Popsal jsem to v http://vilim.blog.idnes.cz/c/162525/Jak-se-pripravit-na-stari.html
Následky naší naivity, hlouposti a závisti budou hrozné.