Europaskeptisches Deutschland?

V Německu se konaly volby. Anděla Merkelová opsala program sociální demokracie, přidala k tomu podporu pro velkokapitál a dostala tolik procent jako soudruh Fico. Gratulki, ale je to těžko něco, z čeho by moh mít pravicovej volič radost.

Většinu v parlamentu získala rudá koalice sestávající ze sociálních demokratů, Zelených Khmérů a nefalšovaných rudých komunistů vedených Sárou Wagenknechtovou, jejíž heslo je “svobodu místo kapitalismu” (to jsem si nevymyslel).

Do Bundestagu se poprvé od války nedostala FDP, prej liberální pravicová strana. Ve skutečnosti strana eurohujerských poskoků Guye Verhofstadta, která se nikdy nežinýrovala zúčastnit se jakéhokoliv levicového experimentu v Berlíně i v Bruselu. O charakteru této strany svědčí i to, že teprve týden před volbami vylučovala možnost, že by se zúčastnila koalice s SPD a se Zelenými. Pravice jak víno, panečku.

Těsně před branami Bundestagu zůstala i Alternativa pro Německo. Poprvé v historii se tak ukázalo, že v Německu existuje euroskeptik. A ukázalo se jich 4,7 procenta. To není tak zlý. Stejnej výsledek v eurovolbách by měl znamenat nějaký čtyři křesla, protože spolkovej ústavní soud zrušil pro eurovolby pětiprocentní klauzuli.

A tohodle výsledku prosim dosáhli s dost odpornejma plakátama a evidentním nedostatkem financí. Možná že jim v kampani procenta přines i Richard Sulík.

Doteď bylo říct cokoliv protiunijního v Německu málem trestný. Kdo kritizoval EU, byl branej jako mentálně vyšinutej nebo jako nacista, takže všichni povinně milovali Evropskou unii. Jenže s těma všema bail-outama se začal obracet vítr, i Běžný Občan™ začal vyslovovat protiunijní názory.

4,7 procenta je jenom začátek. Snad si Němci vzpomněli, že jejich hymna začíná slovy “Einigkeit und Recht und Freiheit“.

4 thoughts on “Europaskeptisches Deutschland?”

 1. Merkelova nic nemusela opisovat. Socialne trhove hospodarstvo je copyriht CDU. A po chvili koketovania s neoliberalzmom sa po jeho krachu k nemu nehlasi. A EU, ta Nemcom tolko sype ze sa oblizuju za usama. A SasSo Sulik a dalsie blaboly nestoja za rec. :lol:

 2. Kesler: Máte to totálně pomotané. Sociálně-tržní hospodářství, jak ho vymyslel Ludwig Erhard, byl pravicový liberální program, který se v začátku dokonce jmenoval neoliberalismus.

  Neoliberalismus ve smyslu, jak to myslíte vy, neexistuje.

  Dnešní německý socialismus nemá se sociálně-tržním hospodářstvím nic společného.

  EU Němcům nic nesype, naopak Němci sypou do EU.

  Sulík se účastnil kampaně Alternativy.

  Příště komentujte, až si zjistíte fakta.

Comments are closed.