Euroskeptikem se člověk stává

Četl jsem druhdy zajímavou myšlenku, totiž že člověk se liberálem stane až poté, co zažije nějakou státní zvůli.

Jako na zavolanou mi pár dní potom vyprávěla kamarádka, co všechno musela prožít na úřadě, a že si během toho říkala, že to zrušení státu nemusí být tak špatná myšlenka. Já vím, že to tak úplně nemyslela, ale je to první vlaštovka. Třeba za pár let už bude pít pivo na srazu libertariánů jako tato osoba. BTW, proč jsou jinak na těch srazech vždycky jenom samý divný chlápci?

Jak jsem nad tím tak přemýšlel, došel jsem k tomu, že v českých podmínkách dává větší smysl to heslo trochu pozměnit. Člověk se stane euroskeptikem, až když zažije nějaké zvěrstvo Evropské unie.

Býval jsem mladistvým socialistou, věřil jsem tomu, že v Evropské unii nám budou padat pečení holubi přímo do huby. Už si nepamatuju, jak přesně to bylo. Tento pocit mě pravděpodobně opouštěl postupně, ale pamatuju si přesně, že tohle video pro mě bylo, jak kdyby na mě vylili ve spánku ledovou vodu. Od toho okamžiku se mi změnil svět. Pochopil jsem nejenom, že ti pečení holubi tu nelítají, ale to, že vláda v EU je ještě mnohem horší než ta v České republice.

A od té chvíle už se to jenom valilo… Nesmyslné regulace všeho, nepředstavitelná korupce, arogantní povýšenost, neobolševismus, vyžírkovství, lži, vyloženě protidemokratická povaha atd. atd. Vypadalo to (a vypadá), že výčet hříchů Evropské unie ani nemá konce.

Málokdo je tak důvtipný, aby mu zlotřilost EU došla na první pohled. My ostatní si to musíme zažít. Bylo vaše “polití vodou” nesmyslnost Společné vízové politiky, Společné celní politiky, Společné zemědělské politiky nebo jiných dotačních programů (dostal váš konkurent příjemný desetimiliónový grantík?), jakákoliv z imbecilních regulací (dveře od výtahu, eskalátory, žárovky, banány, řepka…), neobolševická a protidemokratická nátura EU sama o sobě, nebo snad ještě něco jiného?

Tak, či onak, neměli bychom teď — poučeni zkušenostmi — dostat druhou šanci vyjádřit se k Evropské unii referendem? (Samozřejmě, že s kloboukem Tonak!)

4 thoughts on “Euroskeptikem se člověk stává”

  1. EU podle mě není protidemokratická, ale prodemokratická zrůdnost. Demokracie je i dle klasiků marxismu nejlepší cesta k socialismu.

  2. Nechápu, kde v EU vidíte demokracii. Co je socialistické, nemusí (a podle mě ani nemůže) být demokratické.

  3. Většina libertariánů má asi takhle _________ velký péro. A o tom to všechno je.

  4. K tomu se nemůžu vyjádřit, neočumuju lidem penisy jako zamindrákovaní socánci.

Comments are closed.