Guangzhou, den první

V hostelu jsem se rozloučil s Filipíňačkou Michelle, která za tejden jede na Vánoce domů, a pak už jsem vyrazil na xMas Trip 2010. Cestou na letiště ani v letadle se nic mimořádnýho nestalo. Ani jsem neumrz, protože se v Jinanu oteplilo na příjemný jarní teploty.

Na letišti byla celkem nuda, a protože tam neni ani jeden pořádnej kšeft, tak tam taky byl hlad. Docela jsem se vyděsil, když jsem prošel security checkem a už volali last call mýho letadla. Myslel jsem, že mám ještě spoustu času. :) V letadle bylo na výběr seafood s nudlema, nebo prase s rejží. Dal jsem si prase, ofkoz. Nic moc, Emiráti maj lepčí jídlo.

Přistáli jsme v Guangzhou (česky Kanton) a hned z letiště bylo vidět spoustu palem. Nádhera. Venku příjemná teplota asi 16 stupňů. Nasednul jsem na metro a jel do čtvrti Fangcun (Voňavá Vesnice), kde jsem si koupil ubytování v hostelu. Cesta metrem trvala 65 minut. Myslel jsem, že chcípnu žízní a únavou.

Dobelhal jsem se do hostelu někdy kolem čtvrtý odpoledne, poprvé jsem využil svojí čínskou platební kartu a ubytoval se. Dal jsem si tu jiao zi, ale bylo to jiný než u nás. U nás neplavou v horký vodě, jsou menší a jedí se s octem. Pak jsem se šel projít kolem hostelu a měl jsem hroznej hlad, tak jsem si řek, že zajdu na večeři.

Konečně už jsem se naučil čínsky jména aspoň několika jídel, tak jsem si říkal, že se to snad povede. Jediný, co mě znejišťovalo, bylo, že jsem nevěděl, jestli se tu domluvim mandarínskou čínštinou, protože tady se mluví kantonsky.

Ukázalo se, že se domluvim celkem dobře (asi každej místní obyvatel umí mandarínsky líp než já — neni divu). Jenže v týhle hospodě nic neměli! Vyjmenoval jsem asi šest jídel, který jíme u nás na severu a ten týpek mi na všechno odpověděl mei you — nemám. A protože jsem byl hladovej, odmítal jsem jít jinam. Takže jsem dál seděl na židli a tvářil se zarputile.

Nakonec přišla nějaká ženská a společně s jejím slovníkem v mobilu jsme se domluvili. Začalo to tim, že jsem řek, že teda chci maso. Prej jestli kuřecí nebo hovězí. Hovězí. No, nakonec mi donesla nějaký jídlo, bylo to celkem dobrý. Kráva s papričkama a rejží.

Přišel jsem do hostelu, ale furt jsem měl hlad jak bejk. Tak jsem si tu dal ještě jednu večeři. Špagety bolognese — a ty byly vynikající.

A protože jsem byl utahanej, šel jsem spát. Bydlí se mnou jeden holandskej týpek a čtyři žluťáci.